Poděkování za historický úspěch ale nepatří jen hráčům, trenérům a jejich současným klubům. Zásadní podíl na jejich růstu totiž měli bezejmenní trenéři z provinčních oddílů.

Ze třináctky rusko-bosenských hrdinů hlásí nejvíc odchovanců USK Praha, BK Pardubice a NH Ostrava. „Cítíme velkou hrdost a dá se říct, že je to nejvíc, čeho se dá při výchově hráče dosáhnout. Martin Peterka je ryzím odchovancem Pardubic, který si prošel klubem od žáčků do dospělých. Martin Kříž je podobný případ, s tím, že v áčku nezanechal větší stopu,“ říká pardubický generální manažer Martin Marek.

A to ještě má tento východočeský klub v záloze Viktora Půlpána, který absolvoval první fázi kvalifikace mistrovství světa. „Viktor je kluk z Holic, který u nás prošel celou mládežnickou složkou. Teď je v áčku, hraje evropské poháry a dostal se do reprezentace. Je názorným příkladem, že se i hráč z regionálního klubu může dostat až do reprezentačního áčka,“ poukazuje Marek.

Zato basketbalový gigant nemá u žádného reprezentanta v kolonce první klub napsáno Nymburk. Přitom hned osmička tam hrála či hraje. Vysvětlení je prosté.

V době, kdy se budoucí reprezentanti seznamovali s basketbalem, Nymburk teprve začal budovat své impérium. Navíc tamní akademie funguje až od roku 2010. Její první absolventi se teprve derou na výsluní. „Do týmu zařazujeme pravidelně jednoho odchovance. U dalších se snažíme, aby zkušenosti získávali jinde. Aktuálně jde o šest hráčů, již nedávno ukončili akademii,“ vysvětluje nymburský generální manažer Rudolf Šimeček.

Reprezentační osa se možná brzy změní. Na juniorském šampionátu totiž hrálo trio z Polabí.

Kde vyrostli reprezentanti?Patrik Auda - A plus OHL ŽS Brno, Ondřej Balvín - USK Praha,
Jaromír Bohačík - BCM Slezská Ostrava, Vojtěch Hruban - BK Kladno, Martin Kříž - BK Synthesia Pardubice, Lukáš Palyza - NH Ostrava, Martin Peterka - BK Synthesia Pardubice, Pavel Pumprla - Basketbal Mohelnice, Tomáš Satoranský - USK Praha, Jakub Šiřina - NH Ostrava, Tomáš Vyoral - Sokol pražský, Jan Veselý - BK Příbor, Blake Schilb - Loyola University of Chicago