Vítězství jim snad není souzeno! Nymburští basketbalisté prohráli také v pátém zápase osmifinálové skupiny. Tentokráte nestačili na Estudiantes Madrid, tým Jiřího Welsche. No nestačili… Český mistr byl prakticky po celou dobu ve vedení a v samotném závěru se přiklonilo štěstí na stranu o postupu bojujícího celku.

Nymburk vstoupil do utkání, jakoby na druhé straně kurtu ano nestál celek z prestižní španělské ACB. Po čtyřech minutách svítil na ukazateli skóre stav 8:0. Divákům, kteří v nechyběli v ČEZ Areně ani při předchozím utkáním českého mistra trochu zatrnulo za stavu 19:12. Proti Turkům se totiž za necelé dvě minuty přesypal na 19:22. Ale platilo, že nevstoupíš dvakrát do téže řeky. Nymburk prodloužil šňůru na 23:12 a prakticky celou první půli si udržoval dvojciferný náskok.

„ Šli jsme do zápasu s odhodláním konečně zvítězit. Chtěli jsme fanouškům ukázat, že dokážeme produkovat konkurenceschopný basketbal. V prvním poločase jsme hráli dobře v útoku. Nezdržovali jsme se dlouho na obranné polovině, míč šel rychle z ruky do ruky. Opravdu ho nikdo nedržel moc dlouho míč a vycházely nám dobře nacvičené akce,“ podotkl Pavel Slezák, který svým výkonem nahradil zraněného Pavla Pumprlu.

Stejně jako Slezák zazářil za normálních okolností náhradník Vladimir Štimac. Madridský koš zatížil dvaadvaceti body a hlavně ho trápil při doskocích. Přesto jeho výkon k výhře nevedl.

„Myslím, že jsme odehráli dobré tři čtvrtiny zápasu. Pokazilo se to až v posledních deseti minutách, kdy jsme soupeře nechali doskočit nějaké míče a nechali si dát pár košů s faulem. Estudiantes je tým z nejlepší ligy v Evropě, a to není nikdy jednoduchý soupeř. Speciálně ve chvíli, kdy cítí šanci vyhrát. Se svým výkonem jsem spokojen. Bohužel ale musím konstatovat, že to nebylo skoro k ničemu, když jsme jako tým prohráli,“ poznamenal Štimac.

Po třiceti minutách vedli Středočeši rozdílem sedmi bodů. Jenže po jednatřiceti už o bod prohrávali, poprvé v utkání. Naštěstí pro diváka milujícího drama se nepoložili. A infarktový závěr skutečně nastal. Na konci deváté minuty poslední části Madrid dorovnal skóre a po ztrátě soupeře šli hosté do vedení. Nymburk sice odpověděl, jenže hosté potrestali Simmonsův taktický faul dvěma body z trestných hodů. Možnost posledního útoku připadla na domácí. Akci vymysleli precizně, ovšem Lenzly nechtěně odmítl prodloužení.

„Podle mě to bylo od Mika dobře zahrané. Míč se ale svezl po obroučce mimo. Snad už brzy prolomíme smůlu zápasových koncovek,“ přemítá Pavel Slezák.

ČEZ Basketball Nymburk – Asefa Estudiantes Madrid 86:88 (23:18, 51:42, 69:62).

Body:
Štimac 22, Simmons 15, Slezák 13, Lenzly 10, Křemen 8, Nečas 7, Benda 6, Christmas 5 – Jasen 18, Caner-Medley 14, Granger 10, Oliver 9, Clark 9, Welsch 8, Sanchez 8, Asselin 7, Ellis 5. Rozhodčí: Dozai (Chor.), Jasevičius (Lit.), Sabetta (It.). Trojky: 9:10. Trestné hody: 19/11 – 22/16. Fauly: 23:20. Doskoky: 33:34. Diváci: 3362. Čtvrtiny: 23:18, 28:24, 18:20, 17:26.

Druhý výsledek: Galatasaray Istanbul – Caserta 54:64 (20:41).

1. Estudiantes 5 4 1 418:390 9
2. Pepsi Caserta 5 4 1 386:373 9
3. Galatasaray 5 2 3 340:350 7
4. ČEZ Nymburk 5 0 5 371:402 5

ROZHOVOR: Pískot diváků Welsch při šestkách nevnímal

Pardubice – Jak dokáže být ten sport nevyzpytatelný… Když naposledy hrál holický rodák Jiří Welsch v pardubické ČEZ Areně jeho tým prohrál. Stalo se tak před dvěma roky a půl. Česká republika tehdy podlehla v kvalifikaci na Evropu týmu Velké Británie. Po úterku slaví výhru, ovšem v pozici „nepřítele“. Jeho současný zaměstnavatel Estudiantes Madrid porazil o dva body Nymburk.

Jiří, jaké to bylo, nastoupit po velké době prakticky na domácí?

 Bylo to pro mne úplně jiné než s národním týmem. Poprvé jsem se totiž v České republice představil jako soupeř. Musím přiznat, že se v mém nitru odehrálo spousta emocí.

Jak byste zhodnotil vaší těsnou výhru nad Nymburkem?

 V poslední době hrajeme celkem dobře, ovšem proti Nymburku jsme předvedli jeden z našich horších výkonů. Nakonec jsme ale měli v závěru více štěstí a urvali jsme vítězství potřebné k postupu.

Vám osobně se absolutně nedařilo při zahrávání trestných hodů. Český fanoušek nepamatuje, abyste ze sedmi pokusů hned šest zahodil…

 Šestky jsou celou sezonu moje mentální slabina, naštěstí se osudově nepromítly do výsledku.

Nevykolejilo vás, že na vás diváci při jejich realizaci pískali?

Ale já to ani nevnímal. Jsem zvyklý, když se láme chléb a já hraji v týmu soupeře, fandí domácí fanoušci proti mně. Jsem rád, že mě na začátku přivítali potleskem. Chápu, že po zbytek zápasu už jsem byl pro ně nepřítelem.

(zz, tol)