Bývalý vynikající basketbalista a nyní zkušený trenér Michal Ježdík hodnotí překvapivé výsledky v Mattoni NBL vítá. Prohry Nymburka v lize neoznačuje za krizi týmu, naopak je připisuje zvyšující se konkurenci v soutěži, po které kluby tak často volají.

Pardubického fanouška těší fakt, že se na nymburském neštěstí přímo podíleli jejich miláčci. Ježdík aktivně „působil“ při prohře Nymburka v Pardubicích, kterou sledoval jako spolukomentátor televizního přenosu. Právě po něm se uskutečnil rozhovor. Tedy před vítězném úterním utkání Eurocupu s Biellou.

Přes druhou ligovou prohru v řadě Ježdík Nymburk nezatracuje. „Krize je moc silné slovo,“ říká na úvod. „Nicméně mně se to těžko hodnotí, protože jsem člověk, který v Nymburce strávil hodně dlouhý čas,“ připomíná bývalé působení u týmu.

Ale nějaký názor na situaci týmu máte, ne?
Určitě je to pro Nymburk úplně nová situace. Nepříjemné na všem je, že pokles formy na něj přišel před evropským pohárem. Domnívám se, že bude velmi těžké se z toho dostat takhle rychle.

Tak povídejte. V čem?
Tahle situace je popisována v mnoha studiích o tom, když se tým zasekne ve svém vývoji. A teď je otázkou, jak ji řešit. Těch řešení je několik. V Nymburce je dost zkušených lidí, kteří si s tím jistě poradí.

Co byste navrhoval vy?
Jednou z povinností je návrat k věcem, které fungovaly dříve. Pro Nymburk to znamená návrat k agresivní obraně po celém hřiště, co nejrychlejším přechodu na útočnou polovinu a do zakončování v přechodové fázi, což tam momentálně chybí.

Přitom divák si řekne: vždyť jim to nejde v útoku! Prohrát se sedmašedesáti body Pardubic…
No jasně, ale pokud vám hapruje útok, musíte začít od obrany. Pokud neubráníte soupeře a nedostanete se do rychlého protiútoku anebo přechodové fáze, budete mít při hře pět proti pěti problémy. To je na Nymburku vidět: nejde mu střelba ze střední vzdálenosti a nemá klasického podkošového hráče. Ale chtěl bych poukázat na jinou věc.

Jen do toho. Nenechte se pobízet…
V sobotním utkání nepředvedl Nymburk na útočné polovině téměž žádný ze svých obvyklých útočných systémů. Je tak otázkou, jestli nechtěli skrýt některé ze svých zbraní před Biellou.

Že by taktické šachy?
Nevím, jestli byli v hledišti nějací italšti pozorovatelé. Ale utkání vysílala Česká televize a je víc než jisté, že záznam tohoto utkání Italové mají k dispozici.

Pojďme ještě k naší lize. Je možné, že Nymburk prohraje i v sobotu v Novém Jičíně? A znamenalo by to případně konec jeho ligové nadvlády?
Pokud budeme mluvit o Mattoni NBL, tak pro Nymburk je v současné chvíli klíčovou fází jenom play off. Samozřejmě. Čím bude větší počet proher v lize, tím menší bude respekt soupeřů. Ale já obecně nerad spekuluji.

Neznamenají prohry Nymburka naopak pro soutěž jisté oživení?
Když se na to podíváme obecně, pro ligu je to opravdu výborná věc. Mattoni NBL tak v podstatě získává jiný náboj. Jsem přesvědčen o tom, že Nymburk nyní přiláká více diváků do hal, kde ještě bude hrát. Z pohledu ligy je současné klopýtání mistra pozitivní i z hlediska vyrovnání soutěže, po kterém všichni volají. Pro Nymburk je to ale pochopitelně negativní věc.

Co může skalp mistra naopak přinést například Pardubicím?
Pardubicím toto vítězství určitě zvedne sebevědomí. Povzbudí to hráče i trenéry do další práce. Porazit jakýkoliv tým z první čtyřky je pro ně vstupenka do lepšího basketbalu. Nicméně to musí potvrdit v zápasech se slabšími.

V sobotu hostí Pardubice Prostějov…
To právě pro ně bude velmi důležitý zápas. V něm by měly potvrdit tu výhru nad Nymburkem.