V nejtěžší tříhvězdičkové soutěži (CIC***) zvítězil rakouský olympionik Harald Ambros s koněm O–Felitz. Patří k tradičním účastníkům mezinárodních závodů v jezdecké všestrannosti ve městě, které má ve znaku půl koně.

„Jsem opravdu moc šťastný, že se mi povedlo zvítězit,“ radoval se devětadvacetiletý rakouský reprezentant, jemuž patří 65. místo ve světovém žebříčku všestrannosti.

Na Ambrosovo konto tak přibyl další úspěch. Má jich za sebou už celou řádku. V roce 2001 se stal mistrem Evropy mladých jezdců, pravidelně startuje na evropských seniorských šampionátech. V letech 2004 a 2008 se zúčastnil olympijských her. V Aténách skončil devatenáctý, vloni v Hongkongu soutěž nedokončil. V letech 2003 a 2005 byl rakouským šampionem. A předloni dokázal v Pardubicích vyhrát prestižní mezinárodní soutěž CICO***.

Ambros na pardubickém závodišti zářil. „O–Felitze mám teprve od března, ale už má za sebou řadu velmi dobrých výsledků. Potvrdil to i v Pardubicích. Bohužel jsem se svým lepším koněm Quick 2 nemohl pokračovat dál, ale O-Felitz mi vše vynahradil,“ (pozn. s Quickem 2 absolvoval jen drezuru ).

V Pardubicích Ambros zvítězil už předloni s koněm Quick 2. Které vítězství bylo těžší?

„Před dvěma lety to bylo těžší, protože jsem před parkurem neměl moc velký náskok na druhého. Polák Pawel Spisak tehdy zajel parkur bezchybně a já jsem také na kolbišti nesměl udělat žádnou chybu. Tentokrát jsem si v Pardubicích mohl dovolit jedno zaváhání, a přesto jsem o vítězství nepřišel. Ovšem i letošní konkurence byla dost silná. Sešlo se tady mnoho velmi dobrých jezdců z mnoha států. I sobotní kros byl dost náročný. Naštěstí se nám povedl,“ sdělil šťastný vítěz, který netajil, že do Pardubic přijel s touhou vyhrát.

„Samozřejmě. Vítězství je vždy mým cílem. A jsem moc šťastný, že to klaplo. Prvenství O-Felitze je však samozřejmě překvapením. Už proto, že ho mám krátce. Bohužel jsem se svým lepším koněm nemohl kvůli zranění dál pokračovat,“ opětovně zalitoval Ambros odstoupení Quicka 2.

Pardubické prostředí musí Rakušan asi milovat, když mu přináší tolik radosti. „Pardubice mám opravdu moc rád, když jsem tady dvakrát zvítězil. Je tady krásné závodiště. A navíc to sem nemám z Rakouska daleko, zhruba jen tři sta kilometrů,“ sdělil Ambros, který věří, že si do Pardubic ještě přijede pro třetí vitězství, a završí tak hattrick?

„Doufám, že se mi to povede,“ uzavřel Ambros.