Zdejší bikros patří již přes dvacet let mezi tradiční sporty v tomto městě. Vyrostla zde celá řada výborných bikrosařů. Mnozí se dokázali prosadit i na mezinárodní scéně. Vzpomeňme například Petra Cipru, Jardu Kápičku, Pavla Tomišku, Luďka Cepla, Honzu Kratochvíla, Lukáše Beděrku, Janu Kmoníčkovou či René Živného. V současné době se pardubický bikrosový oddíl řadí stále ke špičce v ČR a to nejen výsledky svých jezdců, ale také po organizační stránce. Každý rok totiž pořádá několik významných závodů. O zhodnocení uplynulé a přípravě nastávající sezony jsme požádali předsedu pardubického bikrosu, jímž je Zdeněk Merta.

Pardubický klub patří k nejpilnějším pořadatelům závodů v naší republice. Jeho bilance je v tomto ohledu úctyhodná. Jaké závody jsou v plánu pro rok 2009?
V roce 2008 nám komise BMX při Českém svazu cyklistiky přidělila pořadatelství pěti závodů, což je nejvíce ze všech oddílů v ČR. Vedle tradičního Kontrolního závodu reprezentace, Českého poháru, Velké ceny a Nočního závodu, mimochodem jediného v ČR, jsme měli tu čest pořádat finálový závod Mistrovství České republiky BMX. Nyní se již připravujeme na rok 2009, kdy nám byla přidělena opět pětice závodů. Ve dnech 28. - 29.března 2009 se v našem areálu pojede Kontrolní závod reprezentace BMX a úvodní závod Českého poháru BMX, v podzimním termínu 26. - 27. září 2009 pak budou na pořadu Velká cena, Noční závod a další Český pohár BMX.

Pořádání takovýchto akcí vyžaduje bezpochyby velkou práci s údržbou areálu a vlastní dráhy?
Ano, provoz areálu nás stojí hodně času i peněz. Celý areál si udržují v podstatě svépomocí členové klubu. Vždy, když se nám podaří nastřádat nějaké finance, investujeme je do zlepšení areálu. V loňském roce například proběhla přestavba druhé části trati, která teď splňuje nejpřísnější světová kritéria pro přípravu elitních jezdců na světové poháry BMX, kde jsou dráhy výhradně složeny z velkých skoků. Rovněž byla vydlážděna první zatáčka a vyasfaltovaná část startovní rovinky až po první skok. Podařilo se nám pořídit také nové startovací zařízení. Do budoucna bychom rádi například zastřešili startovací pahorek.

Vládne spokojenost se sportovními výsledky dosažené v roce 2008?
V současnosti máme v klubu 20 jezdců, kteří pravidelně objíždějí všechny úrovně závodů, od národních až po mezinárodní. Ve všech máme svoje zastoupení… V kategoriích JUNIOR či ELITE nás zastupují Štěpán Tumpach, Tomáš Merta, Matyáš Hromádka a René Živný. Tomáš Merta zvládl objet celý dvanáctidílný seriál evropského šampionátu a nechyběl ani na startu světového šampionátu v Číně. Štěpán Tumpach pro změnu bodoval v jarních měsících v olympijské kvalifikaci v Latinské Americe, Matyáš Hromádka se prosmýkl do první desítky celkového pořadí Mistrovství ČR a René Živný vyhrál v Elite Cruiser Českou národní ligu BMX. Dále tu máme střední generaci, připravovanou na budoucí možný vstup do juniorské reprezentace. Již dnes jsou Jiří Frydrych, Marcel Pešek a Tomáš Doležal zařazeni do celorepublikového centra mládeže BMX nejtalentovanějších jezdců. Jirka Frydrych měl absolutně vynikající sezónu, když zvítězil jak v Českém poháru, tak v Českomoravském poháru a na závěr i v republikovém šampionátu, Marcel Pešek skončil v Mistrovství ČR druhý. Kromě této trojice máme v klubu ale i další talentované jezdce těchto kategorií Michala Hromádku či Michalu Berákovou. Výborné je, že se jezdecky daří i našemu droboští, to znamená jezdcům od 6 do 10 let. Vynikajících výsledků na republikové úrovni dosahují ve svých věkových kategoriích Tomáš a Maxim Adamiovi, David Pešek, Martin Šálek či František Nevřala. Poslední část klubu pak tvoří jezdci kategorií Master a MTB. A ani ti se nenechali zahanbit. Robert Matoušek bodoval výborně v seriálu Českého poháru v kategorii MTB Hobby, Martin Berák se stal Mistrem ČR v kategorii Cruiser 30/39 let a Zdeněk Merta skončil třetí v M ČR kategorie Cruiser 40+.

Co účast na zahraničních závodech, jako je například mistrovství světa? Jak si zde kluboví jezdci stojí?
Světový šampionát je velice nákladná věc. Pokud není jezdec v reprezentaci, musí si hradit náklady na účast sám a ty nejsou zrovna nejmenší. Od roku 2000 byl totiž světový šampionát jen dvakrát v Evropě (Francie a Holandsko), jinak se konal mimo náš kontinent (Argentina, USA, 2x Brazílie, Kanada a Čína). Vždy se nám ale podařilo mít svého jezdce na startu světového šampionátu a několikrát se podařilo zajet i velice slušný výsledek. V roce 2006 byl na MS v Brazílii Renda Živný druhý a Tomáš Merta na stejném šampionátu sedmý, mě se povedlo probojovat do finálové osmičky v rozmezí let 2002 až 2004, výborně si vedl v loňském roce na šampionátu v Kanadě Štěpán Tumpach, ale mezi nejlepší jezdce světa nakonec nepronikl. Letošního světového šampionátu v Číně (Tayiuan) jsem se zúčastnil já, Tomáš Merta a Renda Živný, ovšem do finálové osmičky se nikomu z nás prosadit nepodařilo. V roce 2009 se koná světový šampionát v Austrálii, další rok v Jižní Africe a až v roce 2011 se vrátí zpět do Evropy, respektive do Ruska, takže to bude opět velice finančně náročné.

Jak to vypadá s tréninky pardubických jezdců?
Tréninky jsou od března do října, zpravidla v pondělí a středu na dráze u pardubického sídliště Závodu Míru. Klubového trenéra vykonává René Živný, který kromě toho že stále ještě závodí svůj čas trénování. Jsme rádi, že si Renda našel na naše jezdce čas, jelikož je velice vytížený. Kromě našeho klubu vede celostátní centrum mládeže BMX a také bikrosovou reprezentaci. Jako trenér se zúčastnil dokonce olympiády v Pekingu. Díky tomu může předávat našim jezdcům řadu zkušeností a myslím že jeho trenérská stopa byla již letos pozitivně znát na výsledcích našich jezdců.