Zásobárna talentů… Hokejbalisté z HBC Alfa Pardubice v letošní sezoně premiérově účinkují ve druhé nejvyšší soutěži dospělých. O své nástupce se bát rozhodně nemusí. Oba dorostenecké týmy totiž působí v extralize. A nehrají v ní druhé housle.

Play off třešničkou

Starší dorost pardubické Alfy zimuje na desáté příčce a je jen krůček od barážových bojů. Na příčky play off ztrácí sedm bodů. Tým trenérů Marka Novotného a Luboše Mokříže měl na podzim problémy s produktivitou. Na druhou stranu se může opřít o solidní defenzivu a spolehlivé výkony brankářů.

Vaše družstvo figuruje ve dvanáctičlenné tabulce na desáté příčce . Hledíte spíše na týmy pod vámi, nebo ještě upínáte naděje k play off?
Play off by byla krásná třešnička na dortu. Uvidíme jaké bude jaro, protože ještě stále není nic rozhodnuté. Kluci na podzim odehráli několik velmi vyrovnaných zápasů s mnohem silnějšími soupeři a prohráli v nich jen o gól. Přitom se jednalo o týmy z popředí tabulky. A mančafty pod námi? Hlídat si je pochopitelně musíme, ale myslet na to, nám nepomůže. Kluci chtějí makat na plno a nic nikomu nedát zadarmo.

Jake jsou slabé stránky vaší hry?
Ze začátku sezony jsme měli spoustu problémů přesvědčit kluky, že soutěž této kategorie se již nedá hrát jako bezsystémová a hlavně, že takzavaným hračičkováním se daleko nedostanou. V průběhu podzimu se tak měnila koncepce hry. V týmu chybí velký tahoun, který by držel náš prapor vysokou produktivitou kanadských bodů.

Kdo z vašich svěřenců by podle vás měl v nejbližší době dostat šanci v sestavě mužů?
V sestavě prvního týmu Alfy si to již někteří zkusili a nehráli nějaké druhé housle. Hráči jako je Honza Bittner, Tomáš Skřivánek nebo Honza Barva už teď do sestavy našeho áčka rozhodně patří.

Jak se odvíjela zimní příprava?
Zimní příprava nám vyšla podle plánu. Snad jen v závěru nás pozlobilo počasí. Tréninky byly třikrát týdně, jednou v tělocvičně a dvakrát jsme střídali spinning s posilovnou. Jsme potěšeni, že účast byla více než dobrá.

Změnil se nějak v zimní přestávce kádr vašeho družstva?

Co se týká změn kádru, tak žádné posily nemáme. Naopak nám někteří hráči odešli.

Zruší noční můru?

Mladší dorostenci Pardubic se pohybují v klidném středu tabulky a ve zbývajících šesti zápasech základní části by o vyřazovací boje neměli přijít. Stejně jako jejich starší kolegy trápí svěřence trenérské dvojice Jiří Doležal st. – Jiří Doležal ml. špatná koncovka a zbytečné bodové ztráty v domácím prostředí.

V loňské sezoně šli vaši svěřenci do vyřazovacích bojů z vedoucí příčky. Ve čtvrtfinále však vypadli s pražskými Ďábly. Letos se sice pohybujete mimo špici tabulky, ale neměla by Alfa uspět rovněž i v play off?
Čtvrfinále už je pro Alfu noční můrou. Uspět v něm by už bylo na místě. Loňský kolektiv rozhodně měl herně na lepší výsledek než jenom čtvrfinále. Bohužel však zklamal po stránce týmové. Na letošní partě je vidět, že strašně prahne po úspěchu.

Se kterou herní činností máte nejvíce problémů?
Řekl bych, že sice zápory převyšují nad klady, ovšem jedná se jenom o takové kosmetické chyby. Ty lze během zimní přípravy vypilovat, o což jsme se snažili. V mnoha zápasech nás stála body špatná organizace v obraně. Někdy jsme zase podlehli uspokojení a díky ztrátě koncentrace jsme zbytečně přišli o body v dobře rozehraných zápasech. Kluci také často nedokázali zúročit šance ke vstřelení branky. Rovněž přesilovky nám zatím nevycházejí podle představ.

Kde vás naopak nejméně tlačí bota?

Neexistuje nic, co by se nedalo zlepšit.

Co jste museli v zimní přípravě změnit, aby jste konečně byli v závěru sezony úspěšní?
V zimní přípravě jsme navázali na loňský model. Zařadili jsme do ní opět posilovnu, spinning a cvičení zaměřená na výbušnost. Počasí nám sice trochu komplikovalo plány s tréninky na hřišti, ale věřím, že o to větší chuť budou mít hráči do zápasů. Taktiku dopilujeme průběžně. V loni jsme na jaře unikli všem soupeřům. Vítězem základní části jsme se stali s předstihem tří kol. Proto jsme zvědaví, jak nám vyjde letošní jarní start a jestli bude stejně raketový jako ten loňský.

Naznačila vám příprava něco nového?
Podle přístupu hráčů jsme přesvědčeni, že letos opravdu můžeme překvapit. Nyní nás čekají přípravné zápasy s předními extraligovými celky, které prověří herní připravenost a motivaci hráčů. Ta bude nejdůležitějším prvkem v závěrečných bojích.