VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odborníci skloňují Srbsko ve všech pádech

Pardubice - Pardubičtí experti na oranžový míč nezatracují český tým. Shodují se, že při systému jednoho vítězného zápasu může porazit kohokoliv.

31.1.2016
SDÍLEJ:

Basketbal - Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Jediná volná letenka na trase Bělehrad – Rio de Janeiro… A na ní čeká fronta zájemců. K potěše českých basketbalových fanoušků v ní nechybí národní tým. Pozvánku mezi čekatele na olympijskou kvalifikaci si vysloužil sedmým místem na loňském evropském šampionátu. Dort tedy upekl a teď už „jen" přidat tu pověstnou třešničku. Na druhou stranu člověk je realista. Musí si přiznat, že urvat jediné volné místo na olympiádu v takové světové konkurenci by se rovnalo zázraku.

Úterní los ve švýcarském Miesu nebyl k našim reprezentantům úplně „ošklivý". Zavál je do nedalekého Srbska (oproti Filipínům, což byla také možnost) a do tříčlenné skupiny jim přidělil Lotyšsko a Japonsko. V případě, že si vybojují první či druhé místo, vyzvou na souboj jednoho z tria Srbsko, Portoriko, Angola. A pokud by národní tým dokázal vyhrát i tento zápas, čekal by ho rozhodující finálový duel o postup do Ria.

K losu i případným šancím se vyjadřují basketbaloví odborníci z pardubických řad. Jeden z nich bude zkraje července přímo na místě činu.

Anketa Deníku
1. Co říkáte na soupeře České republiky v basketbalové olympijské kvalifikaci?
2. Jak odhadujete šance našeho týmu na postup na OH?
3. Kdo se podle vás nakonec kvalifikuje do brazilského Ria a proč právě on?
4. Který tým má kromě naší země vaše největší sympatie?
5. Chystáte se nějakým způsobem podpořit český tým?

Radek Nečas, hráč BK JIP Pardubice, technický vedoucí družstva České republiky
1. Myslím ,že los byl pro nás milosrdný. V uvozovkách. Je dobře, že nám byli přisouzeni soupeři, se kterými jsme měli možnost střetnout v minulém roce. S Japonskem jsme sehráli vítěznou přípravu v Brně před evropským šampionátem. A s Lotyšskem jsme hráli na Euru, když v základní skupině jsme mu podlehli a v souboji o sedmou příčku naopak vyhráli. Oba protivníky dobře známe, což nám může hodně hrát do karet. Naším cílem je postoupit z prvního místo. V tomto složení je to reálné. Pak bychom šli na Portoriko nebo Srbsko. Domácí tým je, hlavně v aréně pro dvacet tisíc diváků, obrovským favoritem. Portoriko disponuje hráči z NBA, zápas s ním by byl otevřený.
2. Pokud se nám podaří zvítězit ve skupině a Portoriko skončí v té své na druhé příče, bude to v semifinále o momentální formě. Navíc hned další den se hraje finále, takže to je pro všechny náročné. Kdybychom se dostali do závěrečného boje, tak naší výhodou by mohla být skutečnost, že tíha odpovědnosti nebude ležet na nás. Víte jenom vyslovení spojení: možnost kvalifikovat se na olympiádu, bylo před pár lety pro většinu z nás science fiction. Teď uděláme vše proto, abychom si sen splnili. Ta šance je velká. Každý dobrý tým může mít nějaký výpadek, tak proč by to nemohli být třeba Srbové.
3. Pochopitelně si přeji, aby to byl náš tým. Pokud se to nepodaří nám, na olympiádu se dostanou Srbové. Mají ohromnou výhodu, že hrají na domácí palubovce. Jedná se o živelný národ, všichni jsou vlastenci, blázni do basketbalu. Kulisa bude zajisté fantastická, diváci poženou hráče dopředu. V tomto směru je škoda, že pořadatelství jedné ze tří částí kvalifikace nedostala Praha. Fanoušci v zaplněné O2 aréně by byli naším hnacím motorem.
4. Líbí se mi srbské pojetí basketbalu. Obdivuji Teodošiče s jakým přehledem on diriguje hru svého týmu. Potvrdil to proti nám i ve čtvrtfinále mistrovství Evropy. Někdy má až neskutečné asistence. Opravdu hodně dobře se mi dívá na Srbsko.
5. Tato otázka je pro mě trochu bezpředmětná (směje se). Z pozice technického vedoucího družstva jsem přítomen na naší lavičce. Těmi zápasy žiji a určitě budu klukům fandit i tentokrát. Jinak máme na starosti zajištění co nejlepšího zázemí. Kluci musejí mít všechno, co potřebují, aby se mohli soustředit jen a jen na basketbal. Víc jim dát nemůžeme a v samotném zápase už je to pouze o nich.

Martin Marek, generální manažer BK jip Pardubice, bývalý hráč klubu
1. Z mého pohledu se jedná určitě o hratelné soupeře, se kterými máme šanci postoupit dál. Jsou to týmy, které známe. Japonsko jsme porazili v přípravě a nad Lotyšskem jsme vyhráli na evropském šampionátu v zápase o konečné sedmé místo.
2. Odhaduji, že máme velkou šanci postoupit dál z úvodní tzv. miniskupiny. V další fázi, tedy v semifinále či finále kvalifikačního turnaje favorizuji Srby. Ti budou mít obrovskou podporu domácí publika. Na druhou stranu je to turnaj a bude rozhodovat momentální forma. No a v současnosti má náš národní tým takovou hráčskou kvalitu, že v jednom zápase jsme schopni porazit kohokoliv.
3. Strašně moc bych si přál, abychom to byli my Češi. Už jenom to, že hrajeme kvalifikační turnaj vnímám jako veliký úspěch českého basketbalu. Jsem přesvědčen, že vnitřní motivace všech členů týmu bude výjimečná. Na druhou stranu očekávám, že odhodlanost domácích Srbů bude pro celou zemi otázka bytí a nebytí (úsměv). Tak, jak tomu bývá na Balkáně. Proto celkově na postup favorizuji Srby.
4. Líbí se mi právě Srbové. Hrají basketbal založený na chytrosti, na čtení situací. Všichni hráči mají vysokou basketbalovou inteligenci. Společně s basketbalovým IQ hráčů je mi sympatická jejich osobní hrdost. Jdou s ní do všech osobních soubojů. To v našich zeměpisných šířkách. není úplně běžná věc. Navíc v jejich středu exceluje Teodošič, jeden z nejlepších evropských rozehrávačů. Musíte ho milovat, když ho sledujete s jakou drzostí organizuje hru Srbů (pousměje se).
5. Vzhledem k tomu, že se kvalifikační turnaj bude hrát v Srbsku v červenci, tzn. po skončení naší aktivní klubové sezony, tak reálně zvažuji přímo osobní podporu v místě turnaje. Jen málo okamžiků může přebít ten pocit českého basketbalového fanouška, když se přímo osobně účastní možnosti postoupit na Olympiádu.

Tomáš Bartošek, hlavní trenér BK JIP Pardubice
1. Los olympijské kvalifikace k nám byl přívětivý a přidělil nám týmy, přes které bychom měli přejít do vyřazovací části. Oba soupeře známe dobře z loňska. Jak Japonce tak i Lotyše jsme dokázali porazit, tak pevně věřím, že to zvládneme i v této kvalifikaci.
2. Otevírá se nám velká šance dostat se do finálové části olympijské kvalifikace. Finále je pak o jednom zápase, ve kterém se může stát cokoliv. A my to můžeme zvládnout! Dlouhodobě nám vyhovuje jít do turnajů či šampionátů jako tým, který může překvapit a jen získat. No a v této pozici jsme i nyní. V bělehradské skupině bude hlavní favorit domácí tým, na který ale bude vyvíjen velký tlak od fanoušků, novinářů a dalších lidí.
3. Jako správný fanoušek si přeji, aby to byl právě náš výběr. Snad dojde na má předchozí slova a utkáme se o to jediné postupové místo do Ria s týmem Srbska. A to jedno utkání zvládneme. Samozřejmě největší favorité jsou domácí, ale není radno podcenit ani tým z Portorika. Má ve svém středu několik hráčů z NBA. Ani Lotyši nejsou vyloženými outsidery. Naopak mančafty z Angoly a Japonska je pro mě velkou neznámou. Nicméně věřím, že evropský a americký basketbal jsou na vyšší úrovní. O samotném výsledku bude rozhodovat aktuální forma a trochu i štěstí. To vše by si český basketbal zasloužil.
4. Vždy fandím evropským týmům. Velmi inspirující je pro mě srbská basketbalová škola, takže na ně se vždy podívám se zájmem. Každý rok dokáží vychovat hráče pro elitní basketbal a mají výborný mládežnický program. Basketbal a Srbsko je téměř synonymum. Oni ten sport milují, jsou vášnivými fanoušky, divokými hráči a ta hra je pro ně vším.
5. Určitě budu fandit a podporovat hráče i realizační tým z Čech. Pokud se naskytne možnost a najdu si čas, vyjel bych rád do Bělehradu a naše podpořil v hledišti.

Lukáš Kotas, kapitán BK JIP Pardubice
1. Na jednu stranu byl los pro počáteční skupinu poměrně příznivý. Věřím, že máme tým na to, Japonsko i Lotyšsko porazit. Na druhou stranu, pokud by se potvrdily papírové předpoklady, narazili bychom v prvním zápase play off na silné Portoriko. Po případném vítězství by nás čekal superfavorit ze Srbska.
2. Vzhledem k tomu, že postupuje pouze celkový vítěz, bude to velmi těžké. Ale myslím, že šanci máme. Při systému jednoho vítězného zápasu můžeme porazit kohokoliv. Bude záležet na momentální formě i na tom, aby naši ústřední hráči nebyli po dlouhé sezoně unavení.
3. Podle mě jsou největším favoritem domácí Srbové. Ať už kvalitou kádru nebo bouřlivým prostředím, které jejich fanoušci dozajista vytvoří.
4. Domácí Srbové. Kolektivně i individuálně jsou jejich hráči na skvělé úrovni a jako tým předvádějí opravdu atraktivní basketbal, na který se dobře kouká. Na loňském ME jsem je pasoval na vítězství. Byli opravdu dominantní, ale ke své smůle nezvládli semifinále s Litvou. A to potvrzuje, že v jednom zápase můžete porazit kohokoliv.
5. Byl bych rád, kdyby nějaká naše televize kvalifikaci vysílala. Jedná se totiž po mistrovství Evropy o další příležitost, jak propagovat skvělý basketbal. Navíc s českou účastí. Do Srbska se nechystám, ale kdyby byly zápasy přenášeny, tak budu kluky určitě podporovat u televize.

Zbyněk Pospíšil, bývalý hráč a kapitán BK JIP Pardubice
1. Myslím si, že k nám byl los celkem příznivý. Tím nechci říct, že by soupeři nebyli kvalitní. Výhodou ale může být, že oba týmy známe z loňského roku. S Japonskem jsme se střetli v přípravě a s Lotyšskem hned dvakrát na mistrovství Evropy. A nakonec i se Srbskem.
2. Postup ze skupiny vidím velmi reálně. Nicméně získat první místo před Lotyšskem, zvláště pokud nastoupí Porzingis, bude náročné. V případě, že postoupíme z prvního místa a střetneme se s Portorikem, tak tam určitě šance je. Pak ovsem přijde ta nejtěžší zkouška, jménem Srbsko.
3. Srbové jsou velkým favoritem bělehradské skupiny a navíc hrají doma. Budou mít v zádech neuvěřitelnou podporu, což znásobí jejich už tak obrovskou sílu. A však o postupu rozhoduje jeden jediný finálový zápas, bez možnosti jakékoliv opravy. Tam už se může stát cokoliv. Moc bych našim klukům přál, aby se zasloužili o velké překvapeni.
4. Nevím, jestli se tomu dá říkat sympatie, ale více se zaměřím na evropské týmy. Člověk k nim má přeci jen blíž a více je zná. Bude zajímavé sledovat konfrontaci různých stylů basketbalu. A pochopitelně také to, jestli nastala nějaká změna v poměru sil mezi jednotlivými kontinenty.
5. Rozhodně se chystám sledovat náš nároďák z přenosu v televizi či na internetu. Pokud by se ale objevila možnost byt přímo v dějišti, tak určitě neváhám a jedu! Už teď si troufnu předpovědět, ze Kombank aréna v Bělehradě se bude otřásat ve svých základech. To by byl zážitek na celý život!

Autor: Zdeněk Zamastil

31.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Komorní filharmonie Pardubice

Pardubické hudební jaro láká na Českou filharmonii do arény

Ilustrační foto

Moravany si znásobily záchranářské starosti

Předjížděl trolejbus, trefil ho, ale nezastavil

Pardubice - Policie hledá řidiče, který nezastavil u dopravní nehody.

Cíl? Doma přidat další výhru

Pardubice - Hokejová extraliga: Pardubice nastoupí dnes proti Litvínovu (18.00, Tipsport arena).

Mají se stavět mešity? Kandidáti odpovídali na 30 otázek ANO/NE, podívejte se

/VIDEO/ Víte, kdo má zbrojní průkaz, kdo podporuje stavbu mešit v Česku nebo který uchazeč o Hrad chce přijmout euro? Celkem na 30 otázek odpovídali prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Michal Horáček, Vratislav Kulhánek, Jiří Hynek a Mirek Topolánek při cestě prezidentským vlakem. Prohlédněte si galerii, jak se vyjádřili k jednotlivým tématům.

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT