Nadupaný rok. Ve všech směrech. Navíc sezona 2016 byla pro pardubické atlety velmi úspěšná. Soupeři, odborníci i široká sportovní veřejnost museli znovu chtě nechtě uznat že Hvězda patří k nejlepším atletickým oddílům v České republice. Na českých šampionátech získali hned třiatřicet cenných kovů. V reprezentačním dresu České republiky se představilo dvanáct sportovců a svého zástupce měla Hvězda i na olympijských hrách v brazilském Riu.

STOPA NA SILNICI V RIU

Přehled nejtučnějších zápisů do klubové kroniky v kapitole rok 2016 pečlivě nastudovala Jana Kárníková, místopředsedkyně pardubické Hvězdy a dlouholetá reprezentantka ve vrhu koul.

„Největším úspěchem a také snem každého atleta je start na olympijských hrách. To se povedlo nejlepšímu českému chodci Lukáši Gdulovi. Mimo olympiády se ještě představil na mistrovství světa družstev v chůzi.

Nominační výkon pro Rio splnit také oštěpař Jaroslav Jílek, ale v silné domácí konkurenci se do Brazílie nedostal. Kromě toho absolvoval svůj premiérový start na mistrovství Evropy v Amsterdamu. Postoupil z kvalifikace a ve finále obsadil pěkné desáté místo.

Mezi naše nejlepší atlety patří i Kristiina Mäki, která na halovém mistrovství světa v Portlandu vybojovala skvělou jedenáctou příčku v běhu na 1500 m. V létě nás reprezentovala také v Amsterdamu, kde v běhu na 5000 m skočila devátá.
Na mistrovství Evropy se představil ještě jeden zástupce Hvězdy, kterým byl běžec Pavel Dymák.

Je nutné ještě zmínit skvělého běžce Jana Janů, který se pravidelně startuje na MS a ME v bězích do vrchu. Jeho největším úspěchem v loňské sezoně bylo šesté místo na evropském šampionátu a třetí celková příčka ve světovém poháru.

Výborné výsledky měl náš klub i v mládežnických kategoriích. Příkladem může být sprinterka Lada Vondrová, která nás velmi dobře reprezentovala na mistrovství Evropy dorostu i na mistrovství světa juniorů. Její hlavní disciplínou je běh na 400 m překážek. Lada je velkým příslibem Pardubické, ale i České atletiky.

BRONZOVÝ POKLAD

Hvězda to je velice silný hráč i na kolektivním poli. V posledních letech minimálně v jednom případě figuruje na stupních vítězů.

„Největší úspěch zaznamenalo extraligové družstvo mužů, které ve finále mistrovství České republiky obsadilo vynikající třetí místo. Také naše ženy se mezi nejlepšími neztratily. Naopak. Do extraligy se vrátily po roční pauze a hned skončily na solidní šesté příčce. Mládežnické týmy soutěžily v krajských přeborech a některá z nich se kvalifikovala na mistrovství Čech," vypočítává Jana Kárníková.

NEPOSTRADATELNÍ

Co už si neumí tuzemský atletický svět představit, je pořádání akcí bez zajištění Hvězdy. Jednou z nejvýznamnějších v rámci České republiky je Pardubický atletický mítink.

„V roce 2016 se nám povedlo připravit mítink, který byl po všech stránkách velmi kvalitní a patřil k nejlepším v jeho historii. O jeho kvalitě svědčí i to, že k nám dorazili nejen čeští reprezentanti, ale i řada zahraničních závodníků," podotýká Kárníková

Z dalších akcí, které Hvězda tradičně organizuje jsou silniční běh Desítka Hvězdy Pardubice, Hod břemenem, Mikulášský běh a řada dalších závodů pro registrované sportovce, školní kolektivy i širokou veřejnost.

„V roce 2016 se vše podařilo díky těm, co nám pomáhají: generálnímu partnerovi Hvězdy Pardubice, společnosti Chládek & Tintěra, ale i dalším partnerům našeho klubu, kteří nás dlouhodobě podporují. A my tak můžeme stále zlepšovat naše výkony," neopomíná dodat Jana Kárníková

V ZÁPLAVĚ NOVÉHO

Do nové sezony vstoupila pardubická Hvězda s novým vedením. A to s Ivou Toušovou jako předsedkyní, Jaroslavem Jónem a Janou Kárníkovou jako místopředsedy klubu.

„Jako noví statutární zástupci Hvězdy Pardubice si klademe za cíl zabezpečit všem našim členům co nejlepší podmínky pro jejich sportovní přípravu a umožnit jim tak připravit se na další evropské či světové šampionáty." říká předsedkyně klubu Iva Toušová.
Rovněž samotní atleti, kteří hájí barvy Hvězdy obléknou zbrusu nový kabát.

„Pro naše extraligové závodníky jsme pořídili novou sadu oblečení. Nová oddílová trička budou mít i děti z přípravky," informuje Jana Kárníková.

A další novinka. V roce 2017 plánuje Hvězda poprvé dva dětské dny s atletikou. Termíny jsou 7. a 29. května.

„K uspořádání dětských dnů nás vede obrovský zájem dětí o atletiku v Olympijském Rio parku, kde jsme se také prezentovali. Účastníme si i projektu Českého atletického svazu s názvem Jsem atlet, který je určen pro širokou veřejnost." říká Jana Kárníková.