Původně na mistrovství světa do Bulharska z finančních důvodů vůbec jet neměl. „Všichni mi ale říkali, že buď teď nebo nikdy. Týden před závody jsem koupil letenku, zabalil batoh a odletěl,“ říká. Na cestu použil své našetřené úspory a peníze, které mu půjčili rodiče.

Na místě na něj dolehla nervozita, zachoval si ale chladnou hlavu. „Věděl jsem, že mi jde o hodně a říkal jsem si, že to nesmím pokazit. V kvalifikaci jsem zvolil jednodušší sestavu, abych nevytáhl všechna esa z rukávu hned na začátku. Ve finále jsem zopakoval vystoupení z Mistrovství Evropy a vyšlo to,“ popisuje nadšeně. Jako jedinému finalistovi mu míček ani jednou nespadl.

Sport footbag není příliš známý, říká se mu také Hacky Sack, česky hakysák. Název je odvozený od míčku, který je hlavním centrem dění. Úkolem soutěžících je předvést s hakysákem co nejvíce nejtěžších triků. Závodní sestava má dvě minuty a několik povinných prvků.

Patrik Černý se tomuto sportu věnuje od svých 11 let a má za sebou řadu úspěchů – 3. a 4. místo z mistrovství světa a letošní zlato z mistrovství Evropy.
Footbag je pro něj srdeční záležitost, mimo soutěží má během roku i veřejná vystoupení. „Neberu to úplně jako sport, ale spíš jako umění,“ vysvětluje.

(tča)