Legenda se zase vrací. Nejstarší plochodrážní závod na světě je tady. V Pardubicích se znovu rozburácejí silné motory, v neděli se jede Zlatá přilba!

Letos čekejte opravdu tuhou bitvu o poklad.

Mělo se jí účastnit pět předchozích vítězů, nakonec přijedou jenom dva, Švéd Jonsson (2007) a Dán Andersen (2008). Ale startovní listina rozhodně neutrpěla. Je pořádně našlapaná. „Vůbec mi to nevadí. Nichols, vítěz z roku 2005 by byl dobrý, ale Harris je ještě lepší. Navíc si vyjel na příští rok účast v Grand Prix. Jezdí s úplně novou technikou, která má docela slušnou perspektivu, navíc by mu měla naše dráha docela svědčit," rozjede se šéf závodu Evžen Erban.

Program ve Svítkově
PÁTEK, 17.00: 41. Zlatá stuha juniorů/ 2. Jawa Cup.
SOBOTA, 14.00: MS juniorů do 21 let – Finále.
NEDĚLE, 12.00: 67. Zlatá přilba města Pardubic

O ploché dráze umí bývalý skvělý závodník mluvit hodiny.

Se startem Zlaté přilby se mu zrychluje tep a zapáleně dovede vykládat o každém jezdci, co do Pardubic dorazí.

„Startovní listina se mi hodně líbí. Z jezdců, co patří do Grand Prix a jsou momentálně volní, přijedou do Pardubic všichni. Máme zde navíc závodníky, co letos dokázali čtyřikrát vyhrát Grand Prix, Dány Kildemanda s Iversenem a dvojnásobného šampiona Žagara ze Slovinska," vypočítává hvězdy.

Jen se nejspíš prodlouží čekání na rytíře, jenž naváže na úspěch Tomáše Topinky z roku 1996. Od té doby se žádný jiný Čech na nejvyšší stupínek nepostavil. „Letošní ročník bude hodně silný. Pro české závodníky bohužel, protože tam nevidím nikoho, kdo by se mohl procpat až na vrchol. Letos se vítěz dopředu tipuje strašně těžko, bude to velký boj," domnívá se Erban.

Nejlepší formu z domácích jezdců má pardubický plochodrážník Václav Milík, jenže doma startovat nebude. Ve stejném termínu ho totiž čeká prestižní finále polské ligy.

Kdyby měl ale Evžen Erban označit svého černého koně vypálí jméno poměrně rychle: „Peter Kildemand. To je takový řezník na motorce, nemazlí se s tím a nikomu nedaruje ani milimetr. Podobní  jsou ale Troy Batchelor, který nám potvrdil účast ve středu a Niels Iversen. Pojede se hodně natvrdo," láká na zajímavou podívanou do svítkovského areálu. „Nezapomínal bych ani na Patrika Dudka z Polska. Tenhle kluk vyhrál mistrovství světa juniorů, ve Švédsku jezdil perfektně ligu. Rozhodně by to měl být jeden z kandidátů na finále," doplnil další jméno Evžen Erban.

Čechů se na start postaví sedm. Největším domácím želízkem v ohni tak nejspíš znovu bude veterán Aleš Dryml.