Tohle nejmenší město na Slovensku si navždy bude pamatovat a doporučovat ho svým známým… Na tradičním chodeckém podniku v Dudincích, jehož součástí je mistrovství České republiky na padesát kilometrů se totiž Lukáši Gdulovi splnil životní sen o pět kruzích.

Nejen, že si závodník z pardubické Hvězdy vylepšil osobní rekord na této trati a získal další domácí titul, ale čas 3:54:29 hod mu přinesl i splněný limit pro start na olympijských hrách v Riu. Limit splnil pohodlně téměř o čtyři minuty a může se nyní v klidu připravovat na nejvyšší vrchol své kariéry.

Před olympijským startem ho čeká ještě jeden velmi kvalitní závod v podobě mistrovství světa družstev v chůzi na padesát kilometrů. To se koná příští měsíc v Římě.

„Pro Lukáše to bude velmi náročná sezona. Nicméně už z jejího kraje se dá říct, že bude velmi úspěšná a krásná. Jeho účast na olympijských hrách je velkým úspěchem nejen pro něj, ale i pro celou pardubickou královnu sportu. Vždyť Pardubice tak budou mít po dlouhé době opět atletického reprezentanta na olympiádě," rozplývá se Iva Toušová, předsedkyně atletické Hvězdy.

Čerstvý olympionik se představil také kousek od domova. V Poděbradech se konal tradiční chodecký závod, v rámci kterého se počítá MČR v chůzi na dvacet kilometrů. Dále pak mezistátní utkání a mezinárodní mítink EAA. Na tuto prestižní chodeckou „vzal" i svého bratra Tomáše, oddílového kolegu z Hvězdy.

Lukáš Gdula zvítězil i v tomto lázeňském městě. A znovu v osobním rekordu, když zvládl trať za 1:25:50 hod. Českému týmu pomohl v rámci mezistátního utkání, jako nejlepší Čech, k deváté příčce.

Jeho mladší bratr se představil mezi juniory na trati deset kilometrů. Absolvoval ji v čase 45:10 min a za to mu náleželo v mezinárodním hodnocení 27. místo. Jako druhý nejlepší Čech v této kategorii pomohl národnímu týmu juniorů k sedmé příčce.

„Trenér mě musel udržet při zemi"

Ať žijí lázně! On se tam však nejezdí léčit, on tam jezdí vítězit. Ba co více, plnit si životní sny. Pardubický chodec. LUKÁŠ GDULA si ve slovenských Dudincích „vyšlapal" limit pro olympijské hry v Riu. A další radost okusil v Poděbradech.

Lukáši, splnil se vám sen mnoha sportovců. Jaké to je vědět, že pojedete na olympiádu a jak jste se cítil v cíli závodu v Dudincích, když jste měl jistotu splněného limitu?
Pocit je to velmi příjemný, vědět, že se mi podařilo kvalifikovat se na nejprestižnější závody, jakých se může atlet účastnit. A tím se mi splnil můj sen z mládí, kdy jsem s atletikou začínal. Musím ale přiznat, že během času se moje vnímání změnilo a teď se snažím zaměřit hlavně na to uspět na velkých závodech. A kvalifikaci beru jako jeden z nutných kroků na této cestě. Takže žádnou euforii nebo potřebu nějak to oslavit nemám.

Můžete popsat průběh tohoto závodu, který se rok co rok koná u našich bývalých bratrů?
Závod v Dudincích byl naprosto ideálně. Počasí, co se teploty týče, vyšlo pro vytrvalce perfektně. Pohybovala se okolo deseti stupňů. Vzhledem k umístění trati v městské zástavbě nehrál ani protivítr zásadní roli. Již od startu jsem nasadil rychlejší tempo, než jsem původně plánoval. Jelikož se mi ale šlo dobře, tak jsem se nechtěl zbytečně brzdit a mohl jsem si tak udělat rezervu na limit pro případný výpadek tempa v konci závodu.

Prý jste tímto lázeňským městem letěl jako vítr. Co je na tom pravdy?

(usměje se) Někde kolem třicátého kilometru jsem měl chuť tempo ještě vystupňovat. Trenér mě však udržel při zemi. Jelikož, jak se ne nadarmo říká, závod na padesátku začíná někde na pětatřicátém kilometru. Do té doby vydrží jít „každý". Poslední kilometry jsem měl malou krizi, ale včas jsem doplnil energii a tak zpomalení nebylo nijak výrazné.

Kromě limitu jste si vylepšil osobák. Jak byste okomentoval hodnotu 3:54:29 hod?
Můj výsledný čas je pro mě o více jak čtyři minuty osobním rekordem, takže jsem s ním spokojený. Ovšem od světové špičky je ještě pořád dost vzdálený…

Dudince jsou vyhlášeným chodeckým podnikem. Jaká byla letos konkurence?
Závod je součástí seriálu světové chodecké challenge, a tak se v Dudincích, jako již tradičně, sešla silná mezinárodní konkurence. Na startu nechyběli ani medailisté z posledních olympijských her v Londýně. Pro nás je určitě přínosné se s takovými borci poměřit. Mými největšími soupeři o republikový titul pak byli moji dva tréninkoví parťáci Schrom s Motlem. Ani oni neodešli s prázdnou. Vylepšenými osobními rekordy se jim podařilo nominovat na květnové mistrovství světa týmů v Římě.

Naposledy jste stihl vyhrát mistrovskou dvacítku na poděbradské kolonádě…

Jsem rád, že rovněž toto klání pro mě vyznělo vítězně. I přes únavu z nedávného závodu na padesát kilometrů jsem si otestoval rychlost na dvacítce. Potěšilo mě další překonání osobáku.

Jaké jsou vaše plány před odletem do Brazílie?
Nejdříve mě čeká avizované mistrovství světa týmů. Dále závody domácí extraligy za družstvo mužů Hvězdy. Pak již bude celá příprava směřovat jen k vrcholu letošní sezony. V plánu mám několik vysokohorských soustředění v Itálii, další kempy budou patrně na Šumavě a v Krkonoších.