Také pardubický křídelník DAVID ŠKRANC nechápavě kroutil hlavou nad výkonem Slezanů.

Očekával jste tak jednoduchou výhru?
Určitě neočekával. Opava hraje Champions League. Sbírá zkušenosti v evropském basketbalu. Očekával jsem tuhou bitvu. S Opavou se dlouhodobě trápíme. Narážíme na ni v play off, a tam je pro nás kamenem úrazu.

Brali jste utkání jako více prestižní v tom smyslu, kdo měl hrát Ligu mistrů?
Ne o tom řeč nepadla. Navíc máme úplně jiný tým než v loňské sezoně. A stejně jsme se o tu účast v Lize mistrů připravili sami. Do utkání jsme šli jako do každého jiného. Tedy diktovat tempo na domácí půdě.

Shodneme se na tom, že to nebyla ta obvyklá Opava?
Naprosto. Musíme ale také zmínit fakt, že soupeři chyběli tři hráči do rotace: Zbranek, Dragoun a Bujnoch, který dává v průměru patnáct bodů na zápas. Na druhou stranu dostali se do hry další jako Slavík, který podal velice slušný výkon.

Hráli jste vy tak dobře, nebo Opava tak špatně?
Každopádně Opava zahrála pod své možnosti.

Kladli jste pod dojmem přídělu v Saratovu i hodně bodů od Opavy v play off větší důraz na obranu?
Náš hlavní obránce Radek Nečas nám vštěpuje do hlav, že všechno začíná od obrany. Takže jsme se na to zaměřili. U akcí, které Opava předvádí, jsme trávili i pět minut u jedné. Ukázali jsme, že umíme být disciplinovaní.

Ještě letmo do Saratova. V Rusku jste inkasovali 129 bodů a před tím v lize naložili Ostravě 128. To jsou šílené veletoče, nemyslíte?
Ty zápasy se nedají srovnávat. Soupeři se nedají porovnávat. V Saratově nás trhali. Běhali sami na koš, dělali si s námi, co chtěli. Někteří ani nechodili na doskok, čekali na půlce a vybíhali do naší otevřené obrany.

Cítili jste v kůži Ostravy, kterou jste čtyři dny před tím sešrotovali?
Nevím, jak ostatní, ale já si na hotelu říkal, že jsme byli jako Ostrava. A musím přiznat, že to není dobrý pocit.

Na vašem týmu nebyla znát po evropské středě únava. Přitom na rozdíl od Opavy, vy jste museli absolvovat celkem pět tisíc kilometrů…
A to ještě, když se vraceli domů, tak jsme nestihli první let z Moskvy. Takže jsme se domů se dostali až ve čtvrtek večer. V pátek jsme měli hrací trénink, kdy jsme asi hodinu hráli pět na pět. Trochu mě překvapilo, že jsme proti Opavě nevypadali unaveně. Asi máme dobrou fyzickou kondici (směje se).

Hráči obecně tvrdí, že je lepší ve středu hrát než trénovat. Nicméně liga a evropské poháry to je úplně jiná zátěž. Co vy na to?
Je to úplně jiná úroveň soupeřů. V evropských zápasech si nesmíme dovolit zaváhat ani na okamžik. To jsou tak kvalitní celky, že všechno trestají. Velkou roli roli hraje koncentrace.

V utkání dvou účastníků evropských pohárů bylo k vidění hned pětatřicet ztrát. Přesně tyto momenty zabijí šance mezi elitou.
To je pravda. Hlavně v první čtvrtině byla hra z obou stran neuhlazená. V útoku jsme zmatkovali. Pak jsme se uklidnili a už neměli tolik ztracených míčů.

Opava vyhrávala v Pardubicích zásluhou trojek. V tomto zápase jste jí dovolili jen pět. Zaměřili jste se na to?
Jako před každým utkáním. Teď se nám ale dařilo přebírat volné střelce. Navíc mi přišlo, když se jim nedařilo, pak už to ani nezkoušeli. Byli tací odevzdaní.

Ještě jeden posun. Když jste si vypracovali dvojciferný brejk, tak jste už svého soka nepustili do hry.
To bylo super. V loňské sezoně mě štvalo, že jsme vedli třeba o patnáct a pak jsme náskok ztratili. Letos je to mnohem lepší.

V poslední době předvádíte týmové výkony. Co se změnilo oproti úvodu sezony?
Všichni se dostanou hřiště a pak to také všechny baví. Akce nejsou individuální. Nečekáme na doskok, kam se odrazí míč. Naopak, všichni ho chtějí. Půjčujeme si ho. To je posun a já jsem za něj rád.

V Lize mistrů drží Opava krok se soupeři v prvních poločasech a ty druhé má mizerné. Věděli jste o tom?
Tohle jsme si vůbec v poločase neříkali. Naopak burcovali jsme se, že po změně stran budou zkoušet úplně všechno. Těžké střely, trojky.

Opak byl pravdou. Poslední čtvrtinu jste vyhráli 31:3. Pamatuje zápas, kdyby soupeř nedal jediný koš ze hry?
Tentokrát neměli střelecký den. My ale dobře bránili. Jinak jsem neviděl žádný tým, který by nedal ve čtvrté čtvrtině jediný koš ze hry. Kolikrát už se hraje uvolněněji, týmy zkoušejí za jasného stavu různé varianty. Fakt to nepamatuji.