Startovní listina
1 Klaus (žokej Myška)
2 Amaragon (Liška)
3 Ter Mill (Köhl)
4 Sherardo (Kubík)
5 Universe of Gracie (Kousek)
6 Rubín (Růžičková)
7 Gauner Danon (Kratochvíl)
8 Trezor (Velek)
9 Kasim (Novák)
10 Cardam (Brečka)
11 Nikas (Andrés)
12 Orphee des Blins (Faltejsek) 13 Lambro (Grant)
14 Pareto (Boyer)
15 Tiumen (Váňa st.)
16 Moula (Tůma)
17 Zulejka (Bartoš)
18 Peintre Abstrait (Matuský) 19 Soros (Váňa ml.)
20 Sisi Merble (Kocman)
21 Zarif (Stromský)
22 Al Jaz (Sovka)

Orphee des Blins a pak ten zbytek, vlastně jen komparz. Aspoň v posledních dvou ročnících Velké pardubické to takhle platilo.

Žokej Jan Faltejsek kopl s koněm miliardáře Jiřího Trávníčka do vrtule a ostatní se mohli jenom z dálky dívat, neměl na ně nikdo. V neděli bude duo úřadujících šampionů útočit na hattrick. „Orphee je výjimečný kůň a je jasné, že by to měla potvrdit," řekl pro ČTK její trenér Grzegorz Wroblewski.

Vítěz svému majiteli přinese neskutečnou radost. A pak i 2 miliony korun.

Mrzí vás, že dostihu, kromě Slováků, neúčastní žádná zahraniční stáj s cizincem v sedle? Nemusí. Ani trochu.
Exoti, co neznali pořádně kurz, stejně v posledních letech dělali z dostihů spíš hokej.

Těšte se na boj české špičky. Velkou pardubickou vyhráli ze startovního pole kromě Faltejska i Josef Bartoš, Dušan Andrés a Josef Váňa, ten dokonce osmkrát.
Tohle je ta nejlepší pozvánka na neděli do Pardubic.

Váňa je legenda, fenomén, jeho Tiumen je excelentní kůň. Nesmírně kvalitní pár budou tvořit rovněž Andrés s Nikasem a Bartoš se Zulejkou. Ale hlavní favorit je jeden. Orphee des Blins. Její trenér si to moc dobře uvědomuje: „Od Sáblíkové také každý očekává, že bude vyhrávat a od Ronalda se v každém utkání čekají góly. Stejně tak se od Orphee čeká vítězství. Věřím, že je mimořádná a ve formě, která jí dává šance znovu vyhrát."

"Pepča" má šanci, říká slavný otec

Jméno Josef Váňa je už osmkrát napsáno v kolonce vítězů Velké pardubické. Slavný žokej může vyhrát i letos, je ale možné, že to poprvé dokáže jeho nejmladší syn – i v tom případě by znovu vyhrál Josef Váňa. Tvrdí, že slavné jméno ho netíží.

„Pepča", jak Josefu Váňovi mladšímu říká jeho slavný otec, v neděli osedlá Sorose, který patří mezi favority. „Je to mladý a perspektivní kůň, který toho už hodně dokázal," řekl Váňa mladší. Ten dosud skončil ve Velké pardubické nejlépe pátý. Nyní může mířit výše. „Dávám mu nejlepšího koně. Soros se zdá v nejlepším cajku. Takovou šanci ještě neměl," řekl Váňa starší, který Sorose trénuje.

Třiadvacetiletý Váňa doufá, že otec chválil Sorose, protože to jako trenér tak cítí. „Možná to ale říká jen proto, aby nebyl takový tlak na něj s Tiumenem," smál se syn. Soros poběží Velkou pardubickou poprvé a je otázka, jak trať zvládne. Slavnou steeplechase jel Váňa junior třeba na Juventusovi či v sedle Decent Fellowa, ale svého otce nikdy neporazil. Geny ovšem nezapře a myslí na výhru. „Přál bych si triumf ve Velké, jen nevím, jestli přijde letos, příští rok nebo třeba nikdy," řekl.

Váňa starší letos nejspíše pojede naposledy a syn by mu výhru na rozloučenou přál. „Bylo by to stylové," pronesl bez váhání.

Čísla a zajímavosti před startem 124. ročníku

Datum, místo konání a čas: 12. října, Pardubice, 16.35 hod.
Délka: 6900 metrů
Počet překážek: 31
Dotace: pět milionů korun
První ročník: 1874
Počet uskutečněných ročníků: 123
Nejvíce vítězství – žokej: Josef Váňa – osm (1987-89, 1991, 1997, 2009-11)
Nejvíce vítězství – kůň: Železník – čtyři (1987-89, 1991)
Nejvíce vítězství – trenér: Josef Váňa – devět (1996-97, 2001, 2006-12)
Nejvíce účastí: Josef Váňa – 27
Traťový rekord: Sixteen (žokej Josef Bartoš) – 8:58,99 minuty (2008)
Obhájce prvenství: Orphee des Blins (žokej Jan Faltejsek)
Ostatní: jeden z nejtěžších a nejtradičnějších dostihů v kontinentální části Evropy s řadou obtížných partií v čele s proslulým Taxisovým příkopem; poprvé se na pardubickém závodišti konala Velká pardubická steeplechase 5. listopadu 1874 za účasti 14 koní, od té doby se s výjimkou válečných let, roku 1968 (invaze vojsk Varšavské smlouvy) a let 1876 a 1908 (nepřízeň počasí) konala každoročně; nejvíce startujících se v dostihu sešlo v roce 1990 (29), nejméně roku 1909 (ani jeden ze tří koní závod nedokončil); loni v náročných podmínkách suverénně obhájila prvenství klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem, osminásobný vítěz a rekordman dostihu Josef Váňa při svém avizovaném posledním startu na Velké pardubické spadl při závěrečném skoku z Tiumena a cílem prošel za bouřlivých ovací pěšky; později ale Váňa rozhodnutí přehodnotil a bude startovat i letos, krátce před svými 62. narozeninami.