VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světový oštěpař? Až od osmdesáti metrů

PARDUBICE - Nedávno zaujala atletickou veřejnost zpráva, že dvaadvacetiletý oštěpař JAN SYROVÁTKO splnil limit B, nutný pro účast na srpnovém mistrovství světa. Pro východočeské příznivce královny sportu je to obzvlášť potěšující, vždyť Syrovátko má kořeny v Hořicích na Jičínsku.

26.5.2007
SDÍLEJ:

Jan ŽeleznýFoto: DENÍK

S atletikou začínal ve dvanácti letech v Ostroměři. Jeho prvním trenérem byl otec, sám velmi dobrý oštěpař. V roce 2000 přestoupil do Hvězdy Pardubice. V jejím dresu překonal sedm českých rekordů a získal jedenáct medailí na MČR. V roce 2006 si utvořil osobák 76,48 m. Od zimy trénuje pod legendou světového oštěpu, trojnásobným olympijským vítězem, králem Janem Železným – zlatým. Jejich spolupráce přinesla první výsledky. Na mítinku Super Grand Prix hodil 78,17 m. Výkon nepřeceňuje. „Světový oštěpař začíná až od osmdesáti metrů,“ použil atletickou hantýrku Jan Syrovátko.

Máte za sebou první účast na významnější soutěži mezi dospělými, na Super Grand Prix, která se konala v hlavním městě Kataru. Jak jste se vůbec do Dauhá na tak prestižní podnik dostal?

Stalo se tak zásluhou mého trenéra Jana Železného, který v minulosti dvakrát v Dauhá startoval a má tam dobré jméno. Jeho manažer soustřeďuje pod sebou hodně atletů a zajišťuje jim závody. Trenér viděl, že mi oštěp v poslední době létá daleko, proto mě doporučil.

Znamená to tedy, že vaše účast nebyla podmíněna žádnými body v žebříčku a tak podobně.

Ano, v Kataru jsem startoval na základě pozvání. Jan Železný chtěl, abych si vyzkoušel atmosféru velkých závodů. A to z jednoho důvodu: Kdybych se v letošní sezoně kvalifikoval na nějakou velkou akci, abych na ni byl připraven, abych znal sílu soupeřů.

První velký závod a hned naplnění vašeho i trenérova snu. Vždyť výkonem 78,17 metru jste splnil béčkový limit pro mistrovství světa dospělých v japonské Ósace.

Pochopitelně mám radost z překonání limitu, ale ještě nemáme vyhráno. Definitivu by mi zajistil áčkový limit, který má hodnotu 81 metrů. Takhle, když mě doma někdo přehodí, budu mít smůlu. Jedno je jisté, splnil jsem limit pro ME do 22 let. Ten byl 73 metrů.

Jaké to bylo, pohybovat se ve společnosti oštěpařských veličin. Můžete přiblížit, s kým jste soupeřil?

Dohromady se mítinku, včetně mě, zúčastnilo devět oštěpařů. A to výhradně z první dvacítky. Z těch známých jmen se jednalo o Thorkildsena z Norska, Makarova z Ruska, Vasilevskise z Lotyšska či Jihoafričana Oosthuzena.

Jak jste zapadl do oštěpařské party? A co vašemu výkonu říkali slavnější soupeři?

Měl jsem to ulehčeno tím, že můj trenér je mezi oštěpaři pan Někdo. Představil mě jako svého svěřence, který z jeho skupiny hází nejdál, a proto ho vzal s sebou. Podali jsme si ruce a hned jsme se skamarádili. Všichni mně pak ke splnění limitu gratulovali.

Velkou roli při podobných premiérách často sehrává psychika. Neměl jste trému?

Právě že vůbec ne. Jednalo se totiž o závod, kde jsem neměl co ztratit. Naopak nepřál jsem si nic jiného, než někoho skalpovat. To se mi dařilo do čtvrtých pokusů . V posledních mě však přehodili dva Němci a já skončil devátý.

Jan Železný byl znám svou náročností sám k sobě. Co říkal na to, že jste zaostal pouze osm metrů za posledním olympijským vítězem Thorkildsenem?

Především ho potěšilo splnění béčkového limitu, ale hned nezapomněl dodat, že mám na to, abych letos hodil áčkový. K mé technice se nevyjádřil moc lichotivě. Dokonce kamarádsky prohlásil, že jsem házel jak prase (smích).

Po dlouholetém působení pod Pavlem Studničkou v Hvězdě Pardubice jste v zimě přešel do Dukly k Janu Železnému. Jak se vaše spolupráce upekla?

Původně jsem měl být zařazen do střediska Olympu Praha, ale nesplnil jsem nominační kritéria. Tím bylo kvalifikování se na ME vGöteborgu. Loni mi chybělo k limitu pouze padesát dva centimetrů. Na podzim byl Pavel Studnička na trenérské radě v Nymburku, kde zdůraznil, že je škoda mého nezařazení do Olympu. Náhodou tam byl také Jan Železný a dohodli se spolu. Když mi to navrhl, neváhal jsem ani minutu.

Tedy váš trenér už cítil, že vám nemůže dát víc, že potřebujete nový impulz?

Ne, tak to nebylo. Pan Studnička klidně mohl se mnou pokračovat. Chtěl mi však dopřát jen to nejlepší. Je jasné, že do lepších rukou mě nemohl svěřit. Toho si velmi cením a chtěl bych mu poděkovat.

Zastavme se ještě u trojnásobného olympijského vítěze. Trénovat pod ním je určitě velká škola oštěpařského života.

Určitě. Tréninky jsou úplně jiné. Hodně se pracuje na technice.V přípravném období třikrát týdně, v sezoně pak dvakrát týdně. Máme spoustu speciálních hodů, skáčeme a hodně běháme s tahačem, což jsou saně se závažím. Běháme padesátimetrové úseky na čas. Technika se dá například pilovat házením kilových kuliček do sítě z různých náběhů.

Mítink v Dauhá ukázal, že vaše spolupráce přináší první ovoce.

Na tréninku házím o pět metrů více než v loňském roce. V životě jsem na tréninku nehodil sedmdesát metrů, a teď házím kolem pětasedmdesáti. Většinou to chodí tak, že v ostrém závodě se hází ještě o pět metrů dál. Takže osmdesátka možná visí ve vzduchu.

Když zapátráme v historii, tak podle jedné fotografie se dá zjistit, že s Janem Železným jste se setkal mnohem dříve. Vzpomínáte na vaše první setkání?

Samozřejmě, to se nedá zapomenout. Trenér byl tehdy olympijský vítěz se Sydney a já sedmnáctiletý kluk. Stalo se tak na soustředění v Nymburku, kam Jan Železný přijel trénovat. Pavel Studnička mi dohodl společný trénink. Říkal, že jsem hodně čilý, a pokud se něco naučím z jeho techniky, mohl bych to dotáhnout daleko.

Teď jste mi nahrál na další téma. Technika je zřejmě u oštěpařů alfou a omegou jejich výkonu?

Přesně tak. Síla se dá vždy nějak dohnat, to umí každý, ale techniku, co má Jan Železný, to je velmi těžké se naučit. Trenér by rád své umění předal. Učí nás, jak házel on, ale zatím zůstává osamocen. Jan Železný je prostě jen jeden.

Jste úřadující mistr republiky dospělých i do 22 let, po Dauhá kralujete oštěpařům do 22 let v Evropě. Nyní trochu hypotetická otázka: Jak dlouhou může trvat, aby se mladý kluk stal nejlepším na světě v kategorii dospělých?

To se opravdu nedá takhle dopředu plánovat, ale jak jsem říkal, rozhodující bude ,jak se naučím zvládat techniku. Navíc ta se musí skloubit s rychlostí a důležitou věcí je také zdraví. Nezabývám se tím, jestli budu někdy v budoucnu nejlepším na světě, každopádně ale chci někdy startovat na olympijských hrách.

Nakousl jste otázku zdraví. U oštěpařů a také v případě Železného se ukázalo, že je tím jazýčkem na misce vah. Ve vašem odvětví hodně namáháte záda, ramena a loket.

Hod oštěpem je jeden velký nepřirozený pohyb. Musí se zpevnit určité partie těla, aby to nebolelo , aby se člověk nezranil. K oštěpu patří lehká zranění a ta už jsem si odbyl snad všechna. Musím však zaklepat, žádné těžké mou kariéru zatím neohrozilo.

Možná také proto, že jste byl dlouho atletický univerzál?

Oštěpu se věnuji od třinácti let, ale kromě toho jsem vrhal koulí, skákal do dálky či běhal sprinty. Myslím si, že tato všestrannost mi hodně pomohla. Tělo není tak strhané. V opačném případě by jednou disciplínou bylo zničené.

Jak již bylo řečeno, oštěp je náročná disciplína. Určitě tedy vyžaduje také pečlivou regeneraci.

Na Dukle jsou vynikající podmínky pro regeneraci. Hned vedle bazénu s teplou vodou je bazén se studenou, takže se tam dobře odbourává kyselina mléčná. Kousek je pára a vířivky s tryskou. Neodmyslitelnou složkou regenerování sil jsou pravidelné masáže.

V poslední době se množí hlasy, že byste se mohl stát nástupcem Jana Železného. Je příjemné vnímat podobná slova, či vytvářejí na vaší osobu tlak?

Zatím si toho moc nevšímám. Vždyť v naší hantýrce se říká, že pořádný světový oštěpař začíná až od osmdesáti metrů. Nepopírám, že jsem nezaslechl podobné názory. Do mého trenéra však mám ještě hodně daleko. Vźdyť házel zhruba o dvacet metrů dál.

Jak to vůbec vypadá v současném českém oštěpu po odchodu Jana Železného?

Mým největším konkurentem je Míra Guzdek, se kterým se budu prát o post české jedničky a vlastně i o postup na mistrovství světa. Trénuje sice v Dukle, ale ne v naší skupině. Jinak závodí za Kroměříž. Nesmím také zapomenout na mého kolegu Víťu Veselého ze Zlína, jenž je momentálně zraněný.

Jaký je váš program v nejbližší době?

Tento víkend mě čeká s Duklou, kde hostuji z Hvězdy Pardubice, Pohár evropských klubů ve slovenské Dubnici. Za týden jsem přihlášen na závod Grand Prix v Moskvě. Pak se s trenérem už plně soustředíme pouze na ME do 22 let, které je na programu v polovině července.

26.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 17 350 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů Opravář/ka, operátor/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17350 kč, mzda max. 20350 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , * Pracovní náplň: , Oprava vyřazených jednotek z výrobní linky., Diagnostika vad a následná oprava., Kontrola chybných jednotek a zpracování dokumentace., Řešení problémů na výrobní lince., Evidence záznamů oprav., , Řekli jste si, že to neumíte? Nevadí! My Vás to naučíme, stačí jen chtít!, * Co byste měli nabídnout VY?, Znalost počítačových komponentů., Středoškolské vzdělání (s výučním listem)-elektrotechnické výhodou, 1 rok praxe na obdobné pozici výhodou, Ochota práce ve vícesměnném provozu, Manuální zručnost, Domácí kutil vítán, , * Zaměstnanecké výhody: , Stabilní práci a stálý příjem., Teplé obědy/večeře za 22,- Kč v naší jídelně (česká i mezinárodní kuchyně!)., 3000,- ročně na benefity (Jděte do kina, zaplaťte v lékárně, přihlaste se na jazykový kurz, a nebo si vyberte něco úplně jiného...)., 5 týdnů dovolené., Mobilní tarify za velmi výhodné ceny pro Vás i Vaše blízké (Třeba neomezené volání a 10GB dat za skvělou cenu)., Podporu fit života - Foxconn Fitness (vstup za 30Kč na lekce i do fitka), Multisport program (příspěvek na fitko, plavání nebo třeba saunu...)., Další vzdělávání (např. Odborné kurzy, kurzy práce na PC, kurz focení, a další)., Slevy u obchodníků (Cestujte pohodlně a levněji s LeoExpress, nakupte elektroniku se slevou, a další...)., Min. 3.000,- ročně příspěvek na penzijní připojištění., Prémii za doporučení nového zaměstnance 10 tisíc., , První kontakt telelfonicky (8:00 - 15:30), e-mailem nebo osobně - U Zámečku od 8:00 do 15:00. Pracoviště: Foxconn cz s.r.o., U Zámečku, č.p. 27, 530 03 Pardubice 3. Informace: Petra Haklová, +420 466 057 767.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 20 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Práce na HPP možné i na DPP. , Hledáme řidiče skupiny B. požadujeme čistý trestní rejstřík. , První kontakt telefonicky (pracovní dny do 16:00) nebo e-mailem.. Pracoviště: Jf logistics s.r.o. - pracoviště pardubice, Na Ležánkách, č.p. 1624, 530 03 Pardubice 3. Informace: Jana Nagyová, +420 732 989 284.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 4 600 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Uklízeč/ka - chráněné pracovní místo pro OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 4600 kč, mzda max. 5000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Chráněné pracovní místo vyhrazené pouze pro osoby se zdravotním postižením. , Pracovní úvazek na dobu určitou s možností prodloužení. , První kontakt telefonicky (9:00 - 13:00), e-mailem nebo osobně - pracovní dny 9:00 - 13:00 (kancelář - sídlo firmy Na Okrajích č.p. 156, Spojil, 530 02 Pardubice 2). Pracoviště: Diana houdová, Na Okrajích, č.p. 156, 530 02 Pardubice 2. Informace: Lada Hájková, +420 778 085 505.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 26 000 Kč

Speciální pedagogové Speciální pedagog - učitel/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Komenského 432, Pardubice., Pracovní poměr na dobu určitou - 1 rok s možností na dobu neurčitou., Nástup možný IHNED, dle dohohy., Nabízíme: Přátelská pracovní atmosféra, příjemné pracovní prostředí, ohodnocení odpovídající dané pozici, kreativní pracovní činnost s dětmi s kombinovaným postižením. Pracovní poměr na dobu určitou - 1 rok s možností na dobu neurčitou. , Požadujeme: VŠ vzdělání v oboru speciální pedagogika - učitelství (splnění kvalifikačních předpokladů), pozitivní vztah k dětem s kombinovaným postižením, aktivní přístup, schopnost týmové práce, samostatnost, odpovědnost, ochota učit se novým věcem. , , Strukturovaný životopis s motivačním dopisem posílejte do 1.6.2018 na e-mail: seveckova@svitani.cz. Pracoviště: Základní škola a praktická škola svítání, o.p.s., Komenského, č.p. 432, 530 03 Pardubice 3. Informace: Irena Ševečková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Softballová reprezentace zahájila přípravu  na mistrovství Evropy a mistrovství světa.
5

Rambousek povýšil k reprezentaci!

Videosouhrn 24.–25. května 2018

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

V sezoně psali historii, Pardubice jsou třetí!

Pardubice - Fotbalová národní liga: Rozhodnuto! Pardubice slaví bronz, Hradec skončil za rivalem čtvrtý.

Obviněný z vraždy spáchal i pět loupeží, ukázala DNA

Dvůr Králové nad Labem - Nejen z loňské vraždy mladé ženy, ale také z pěti ozbrojených přepadení se bude před soudem zodpovídat třiačtyřicetiletý muž. Z dalších zločinů ho usvědčily vzorky DNA.

Rozhodčí Pilný je zpět. Okres nebude konečná

Východní Čechy, Trutnov - Pořádně našlapaný příští víkend bude mít Marek Pilný, známý to fotbalový průšvihář z Trutnova. Poprvé od jara 2016, kdy namol jako čtvrtý rozhodčí „zazářil“ při ligovém zápase Příbram vs. Slavia, bude pískat fotbal.

Smlouva pro 15 kilometrů dálnice mezi Časy a Ostrovem je podepsána

Pardubice - Krátký úsek plánované dálnice se zbavil arbitráže. Stát podepsal smlouvu za více než tři miliardy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT