VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světový oštěpař? Až od osmdesáti metrů

PARDUBICE - Nedávno zaujala atletickou veřejnost zpráva, že dvaadvacetiletý oštěpař JAN SYROVÁTKO splnil limit B, nutný pro účast na srpnovém mistrovství světa. Pro východočeské příznivce královny sportu je to obzvlášť potěšující, vždyť Syrovátko má kořeny v Hořicích na Jičínsku.

26.5.2007
SDÍLEJ:

Jan ŽeleznýFoto: DENÍK

S atletikou začínal ve dvanácti letech v Ostroměři. Jeho prvním trenérem byl otec, sám velmi dobrý oštěpař. V roce 2000 přestoupil do Hvězdy Pardubice. V jejím dresu překonal sedm českých rekordů a získal jedenáct medailí na MČR. V roce 2006 si utvořil osobák 76,48 m. Od zimy trénuje pod legendou světového oštěpu, trojnásobným olympijským vítězem, králem Janem Železným – zlatým. Jejich spolupráce přinesla první výsledky. Na mítinku Super Grand Prix hodil 78,17 m. Výkon nepřeceňuje. „Světový oštěpař začíná až od osmdesáti metrů,“ použil atletickou hantýrku Jan Syrovátko.

Máte za sebou první účast na významnější soutěži mezi dospělými, na Super Grand Prix, která se konala v hlavním městě Kataru. Jak jste se vůbec do Dauhá na tak prestižní podnik dostal?

Stalo se tak zásluhou mého trenéra Jana Železného, který v minulosti dvakrát v Dauhá startoval a má tam dobré jméno. Jeho manažer soustřeďuje pod sebou hodně atletů a zajišťuje jim závody. Trenér viděl, že mi oštěp v poslední době létá daleko, proto mě doporučil.

Znamená to tedy, že vaše účast nebyla podmíněna žádnými body v žebříčku a tak podobně.

Ano, v Kataru jsem startoval na základě pozvání. Jan Železný chtěl, abych si vyzkoušel atmosféru velkých závodů. A to z jednoho důvodu: Kdybych se v letošní sezoně kvalifikoval na nějakou velkou akci, abych na ni byl připraven, abych znal sílu soupeřů.

První velký závod a hned naplnění vašeho i trenérova snu. Vždyť výkonem 78,17 metru jste splnil béčkový limit pro mistrovství světa dospělých v japonské Ósace.

Pochopitelně mám radost z překonání limitu, ale ještě nemáme vyhráno. Definitivu by mi zajistil áčkový limit, který má hodnotu 81 metrů. Takhle, když mě doma někdo přehodí, budu mít smůlu. Jedno je jisté, splnil jsem limit pro ME do 22 let. Ten byl 73 metrů.

Jaké to bylo, pohybovat se ve společnosti oštěpařských veličin. Můžete přiblížit, s kým jste soupeřil?

Dohromady se mítinku, včetně mě, zúčastnilo devět oštěpařů. A to výhradně z první dvacítky. Z těch známých jmen se jednalo o Thorkildsena z Norska, Makarova z Ruska, Vasilevskise z Lotyšska či Jihoafričana Oosthuzena.

Jak jste zapadl do oštěpařské party? A co vašemu výkonu říkali slavnější soupeři?

Měl jsem to ulehčeno tím, že můj trenér je mezi oštěpaři pan Někdo. Představil mě jako svého svěřence, který z jeho skupiny hází nejdál, a proto ho vzal s sebou. Podali jsme si ruce a hned jsme se skamarádili. Všichni mně pak ke splnění limitu gratulovali.

Velkou roli při podobných premiérách často sehrává psychika. Neměl jste trému?

Právě že vůbec ne. Jednalo se totiž o závod, kde jsem neměl co ztratit. Naopak nepřál jsem si nic jiného, než někoho skalpovat. To se mi dařilo do čtvrtých pokusů . V posledních mě však přehodili dva Němci a já skončil devátý.

Jan Železný byl znám svou náročností sám k sobě. Co říkal na to, že jste zaostal pouze osm metrů za posledním olympijským vítězem Thorkildsenem?

Především ho potěšilo splnění béčkového limitu, ale hned nezapomněl dodat, že mám na to, abych letos hodil áčkový. K mé technice se nevyjádřil moc lichotivě. Dokonce kamarádsky prohlásil, že jsem házel jak prase (smích).

Po dlouholetém působení pod Pavlem Studničkou v Hvězdě Pardubice jste v zimě přešel do Dukly k Janu Železnému. Jak se vaše spolupráce upekla?

Původně jsem měl být zařazen do střediska Olympu Praha, ale nesplnil jsem nominační kritéria. Tím bylo kvalifikování se na ME vGöteborgu. Loni mi chybělo k limitu pouze padesát dva centimetrů. Na podzim byl Pavel Studnička na trenérské radě v Nymburku, kde zdůraznil, že je škoda mého nezařazení do Olympu. Náhodou tam byl také Jan Železný a dohodli se spolu. Když mi to navrhl, neváhal jsem ani minutu.

Tedy váš trenér už cítil, že vám nemůže dát víc, že potřebujete nový impulz?

Ne, tak to nebylo. Pan Studnička klidně mohl se mnou pokračovat. Chtěl mi však dopřát jen to nejlepší. Je jasné, že do lepších rukou mě nemohl svěřit. Toho si velmi cením a chtěl bych mu poděkovat.

Zastavme se ještě u trojnásobného olympijského vítěze. Trénovat pod ním je určitě velká škola oštěpařského života.

Určitě. Tréninky jsou úplně jiné. Hodně se pracuje na technice.V přípravném období třikrát týdně, v sezoně pak dvakrát týdně. Máme spoustu speciálních hodů, skáčeme a hodně běháme s tahačem, což jsou saně se závažím. Běháme padesátimetrové úseky na čas. Technika se dá například pilovat házením kilových kuliček do sítě z různých náběhů.

Mítink v Dauhá ukázal, že vaše spolupráce přináší první ovoce.

Na tréninku házím o pět metrů více než v loňském roce. V životě jsem na tréninku nehodil sedmdesát metrů, a teď házím kolem pětasedmdesáti. Většinou to chodí tak, že v ostrém závodě se hází ještě o pět metrů dál. Takže osmdesátka možná visí ve vzduchu.

Když zapátráme v historii, tak podle jedné fotografie se dá zjistit, že s Janem Železným jste se setkal mnohem dříve. Vzpomínáte na vaše první setkání?

Samozřejmě, to se nedá zapomenout. Trenér byl tehdy olympijský vítěz se Sydney a já sedmnáctiletý kluk. Stalo se tak na soustředění v Nymburku, kam Jan Železný přijel trénovat. Pavel Studnička mi dohodl společný trénink. Říkal, že jsem hodně čilý, a pokud se něco naučím z jeho techniky, mohl bych to dotáhnout daleko.

Teď jste mi nahrál na další téma. Technika je zřejmě u oštěpařů alfou a omegou jejich výkonu?

Přesně tak. Síla se dá vždy nějak dohnat, to umí každý, ale techniku, co má Jan Železný, to je velmi těžké se naučit. Trenér by rád své umění předal. Učí nás, jak házel on, ale zatím zůstává osamocen. Jan Železný je prostě jen jeden.

Jste úřadující mistr republiky dospělých i do 22 let, po Dauhá kralujete oštěpařům do 22 let v Evropě. Nyní trochu hypotetická otázka: Jak dlouhou může trvat, aby se mladý kluk stal nejlepším na světě v kategorii dospělých?

To se opravdu nedá takhle dopředu plánovat, ale jak jsem říkal, rozhodující bude ,jak se naučím zvládat techniku. Navíc ta se musí skloubit s rychlostí a důležitou věcí je také zdraví. Nezabývám se tím, jestli budu někdy v budoucnu nejlepším na světě, každopádně ale chci někdy startovat na olympijských hrách.

Nakousl jste otázku zdraví. U oštěpařů a také v případě Železného se ukázalo, že je tím jazýčkem na misce vah. Ve vašem odvětví hodně namáháte záda, ramena a loket.

Hod oštěpem je jeden velký nepřirozený pohyb. Musí se zpevnit určité partie těla, aby to nebolelo , aby se člověk nezranil. K oštěpu patří lehká zranění a ta už jsem si odbyl snad všechna. Musím však zaklepat, žádné těžké mou kariéru zatím neohrozilo.

Možná také proto, že jste byl dlouho atletický univerzál?

Oštěpu se věnuji od třinácti let, ale kromě toho jsem vrhal koulí, skákal do dálky či běhal sprinty. Myslím si, že tato všestrannost mi hodně pomohla. Tělo není tak strhané. V opačném případě by jednou disciplínou bylo zničené.

Jak již bylo řečeno, oštěp je náročná disciplína. Určitě tedy vyžaduje také pečlivou regeneraci.

Na Dukle jsou vynikající podmínky pro regeneraci. Hned vedle bazénu s teplou vodou je bazén se studenou, takže se tam dobře odbourává kyselina mléčná. Kousek je pára a vířivky s tryskou. Neodmyslitelnou složkou regenerování sil jsou pravidelné masáže.

V poslední době se množí hlasy, že byste se mohl stát nástupcem Jana Železného. Je příjemné vnímat podobná slova, či vytvářejí na vaší osobu tlak?

Zatím si toho moc nevšímám. Vždyť v naší hantýrce se říká, že pořádný světový oštěpař začíná až od osmdesáti metrů. Nepopírám, že jsem nezaslechl podobné názory. Do mého trenéra však mám ještě hodně daleko. Vźdyť házel zhruba o dvacet metrů dál.

Jak to vůbec vypadá v současném českém oštěpu po odchodu Jana Železného?

Mým největším konkurentem je Míra Guzdek, se kterým se budu prát o post české jedničky a vlastně i o postup na mistrovství světa. Trénuje sice v Dukle, ale ne v naší skupině. Jinak závodí za Kroměříž. Nesmím také zapomenout na mého kolegu Víťu Veselého ze Zlína, jenž je momentálně zraněný.

Jaký je váš program v nejbližší době?

Tento víkend mě čeká s Duklou, kde hostuji z Hvězdy Pardubice, Pohár evropských klubů ve slovenské Dubnici. Za týden jsem přihlášen na závod Grand Prix v Moskvě. Pak se s trenérem už plně soustředíme pouze na ME do 22 let, které je na programu v polovině července.

26.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladový/á dělník/dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice-Černá za Bory, , Požadujeme dobrý zdravotní stav; výhodou řízení VZV (není podmínkkou), Jedná se o práci ve skladu se sortimentem drogistického zboží. Pracovní pozice je vhodná pro muže i ženu. Po roce trvání pracovního poměru na dobu určitou je možnost prodloužení na dobu neurčitou., , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na zajištěné stravování, penzijní připojištění, stabilní zaměstnání, práce na plný úvazek, , První kontakt telefonicky (nepřetržitě) nebo emailem.. Pracoviště: Holoubek protect a. s. - pardubice, Průmyslová, č.p. 382, 533 01 Pardubice 21. Informace: Dagmar Hnutová, +420 607 240 028,466 068 203.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 20 000 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel/ka ekonomických a sportovně ekonomických předmětů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Pracovní úvazek plný nebo zkrácený 20 - 40 hodin týdně, možné i na DPP 230,-Kč / hod. , Pracovní náplň: výuka ekonomických předmětů a sportovně ekonomických předmětů pro zaměření sportovní management, podílení se na pedagogických a manažerských projektech, schopnost samostatného a kvalifikovaného rozhodování, aktivní zapojení se do budování školy, charakterizované stíráním mezipředmětových hranic, modulovým způsobem výuky a vysokým stupněm její elektronizace., Požadujeme: výpis z rejstříku trestů, aktivní zájem o obor, předpoklady pro výuku sportovně ekonomických a ekonomických předmětů (pedagogické vzdělání - není podmínkou), vysokou míru odpovědnosti, dobrou znalost práce na PC, komunikační a tvůrčí schopnosti, samostatnost, loajalitu, koncepčnost a kreativitu., Nabízíme: stravování v místě pracoviště, pracovní notebook, práci v příjemném kolektivu, prostor k seberealizaci a kreativitě, možné vykonávat i v rámci praxe.. Pracoviště: Educa pardubice - střední odborná škola, s.r.o., Sokolovská, č.p. 150, 533 54 Rybitví. Informace: Ivana Ondráčková, +420 466 921 836,774 704 043.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Svářeči Svářeči - montéři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce Řečany nad Labem, případně Česká republika - dle zakázek firmy. , Požadujeme: Řidičský průkaz skupiny C výhodou, Mzdové ohodnocení je řešeno hodinovou sazbou, Možnost odborného vzdělávání a kariérního růstu, Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravenky, Místo je vhodné pro absolventy. , První kontakt e-mailem.. Pracoviště: I. spz s.r.o. - provozovna ii., U nadjezdu, č.p. 256, 533 13 Řečany nad Labem. Informace: Klára Hejděncová, .

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 22 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Údržbář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Lázně Bohdaneč. , Seřizování a údržba výrobních linek po stránce mechaniky a elektro, kontrola a údržba budov a jejich zařízení. Nutnost platné vyhlášky č. 50/1978 Sb. (minimálně § 6), ŘP skupiny B. Svářečské oprávnění výhodou, AJ nebo NJ výhodou, ne podmínkou., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, 3 sick days, čtvrtletní odměny, 13. plat, pitný režim zdarma, stravenky, příspěvek na dovolenou, příspěvek na životní/penzijní připojištění a další benefity., První kontakt telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Gabriel-chemie bohemia s.r.o., K Lihovaru, č.p. 172, 533 41 Lázně Bohdaneč. Informace: Andrej Viselka, +420 466 049 202.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

hokej Mountfield cup Perdubice vs. Davos

Stále máme na čem pracovat, říká brankář Kacetl

Ilustrační foto

Čtyřgólový Jedlička sprovodil „ze světa“ Mateřov

Body určilo rádoby představení

Pardubicko – Stačilo pět minut. Přesněji řečeno úsek mezi 55. a 59. minutou. V okresním derby totiž padly obě dvě branky. A tak bod na víc přisoudily až penalty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT