O víkendu čeká basketbalisty BK Synthesia finálový turnaj Českého poháru. Ještě před kláním v Mladé Boleslavi se musejí koncentrovat na duel 38. kola Mattoni NBL v Ostravě (středa v 17 hod.).

V dosavadním průběhu letošního ročníku zatím platilo rčení „můj dům – můj hrad“. Pardubice doma zvítězily 86:83 a 97:76, venku prohrály 89:91. Před vlastními diváky je NH Ostrava těžko ke zdolání. Z osmnácti zápasů jich jedenáct vyhrála. Kromě proher s Kolínem a Brnem nestačila jen na týmy z první pětky. „V Ostravě je specifické prostředí. Doma je velmi silná. Navíc se jí do sestavy vrátil elitní rozehrávač Mitchell. Její kvalita půjde ještě o stupínek výše. Čekám těžkou řež, popereme se o vítězství, ostatně jako v každém duelu,“ burcuje pardubický kapitán Jiří Novotný.

Ke splnění cíle bude zapotřebí znát odpověď na otázku: Nastoupí již Sanders? „O jeho startu rozhodne lékař před utkáním. Bude záležet čistě na Levellových pocitech. Proti takzvaně slabším soupeřům ho dokázal nahradit Marian Přibyl, tak ho při nejhorším bude muset opět zastoupit,“ naznačil alternativu za zraněného rozehrávače Novotný.

Právě proti papírově slabším pardubičtí hráči vyráběli ztráty jak na běžícím pásu, což si v Ostravě nemohou dovolit. „Nejdůležitější je skutečnost, že jsme všechny zápasy vyhráli. Historii zajímají jen výsledky, a ty byly příznivě. Je pravda, že těch chyb bylo moc, silnější týmy je budou bez milosti trestat. Proto musíme jejich počet minimalizovat,“ ví kapitán čtvrtého týmu tabulky.

Novotný se v posledním zápase v Kolíně (74:67) rozvzpomněl na střelecké časy. Zaznamenal 24 bodů, přitom pouze s jednou trojkou. „Není duležité, kdo dá kolik bodů. Basketbal je kolektivní sport a rozhodující je úspěch týmu a ne jednotlivce,“ zopakoval známou pravdu Jiří Novotný.