Hlavní událostí na šampionátu ve šplhu o laně bylo překonání světového rekordu, o kterém jsme již informovali v úvodu článku. Hrdinou se stal Matěj Cigl ze Sokolova Brno, který překonal Aleše Nováka, jenž držel rekord dlouhých 14 let. Jak je již vidno, tak Češi patři v této disciplíně k absolutní světové špičce.

Matěj Cígl ohlásil útok na tento rekord již před závodem, ale jelikož byl i jedním z organizátorů, tak podmínky pro totální soustředění tolik neměl. I tak se ale časomíra při jeho finálovém pokusu zastavila na čase 4:83 (původní rekord byl 4:87).

Diváci, pořadatelé i samotní účastníci však byli svědky i dalšího skvělého příběhu.

Největší pozornost byla u lana věnována loňskému Mistru republiky a letošnímu rekordmanovi na 14ti metrovém laně Martinu Vackovi, který na počátku září spadl ze střechy a utrpěl devastující zranění obou nohou. Po náročných operacích a stále probíhající rehabilitaci do Pardubic ani nechtěl jet, ale jakožto ředitel závodu prostě musel. Na místě mu to nedalo, nechal se i s invalidním vozíkem k lanu vynést a s mnoha šrouby a desítkami stehů na obvázaných nohou hned několikrát 8 metrové lano pokořil a vybojoval těžko uvěřitelné 4. místo! 

Další ozdobou napínavého závodu mužů byl souboj závodníka, ale i trenéra Patrika Valuta (1984) ze Sokola Libeň se svým takřka o 20 let mladším svěřencem Adamem Novotným (2003). Ten nakonec svého trenéra o pouhých 12 setin vteřiny porazil a společně doplnili stupně vítězů historicky nejrychlejšího Mistrovství České republiky. Na pátém místě se umístil pětinásobný Mistr Francie pravidelný účastník MČR Arnaud Bourdier, kterému se podařilo stáhnout svůj osobní rekord pod 6 vteřin na čas 5:90.

Pardubice hostily republikové mistrovství ve šplhu o laně. Při této události dokonce padl světový rekord.Martin Vacek ukázal obrovské srdce, když po těžkém úrazu i tak vylezl na lano a vybojoval čtvrté místo.Zdroj: David Kalný

Masters - lano 8 metrů

Závodů ve šplhu se pravidelně účastní i muži kategorie Masters, kdy nejstaršímu ze závodníků Vlastimilovi Růžičkovi je již 70 let. I přesto k časomíře v osmi metrech vyšplhal v úctyhodném čase 23:82. Vítězství v této kategorii si odnesl o deset let mladší Ladislav Kubeček z Maratonstavu Úpice časem 9:34, druhý byl Ludvík Cimburek časem 9:47 a třetí Pavel Trnka z Českých Budějovic časem 12:36.

Ženy a dorostenky - lano 4,5 metrů

Ve tradičně spojené kategorii dorostenek a žen svedli souboj o prvenství lezkyně Ema Galeová ze Sokola Brno 1 s Janou Hurdálkovou reprezentující Sokol Dvůr Králové. Ema nakonec vyhrála a byla jen kousek od Českého rekordu Veroniky Szaboové. Je nutno dodat, že Jana Hurdálková je partnerkou Martina Vacka a tak se poslední týdny věnovala zejména péči o něho a na trénování bohužel moc myšlenky nebyly. Na třetím místě se umístila Markéta Kolářová ze Sokola Libeň.

Dorostenci - lano 4,5 metrů

Mohutný Omar Dubec si pro vítězství mezi dorostenci šel jako tank! Do dorostenecké výšky 4,5 m doslova vystřelil v čase 3:13. Na stříbrném místě se umístil další z bratrů Novotných, tentokrát Marek a třetí byl Viktor Šmejkal.

Žákyně - lano 4,5 metrů

Stupně vítězů mezi žákyněmi si pro sebe nekompromisně zabraly dívky ze Sokola Dvůr Králové nad Labem. První byla již potřetí v řadě Anežka Holanová, druhé místo získala loni bronzová Kateřina Schreiberová a třetí místo teprve devítiletá Anička Poloprudská!

Žáci - lano 4,5 metrů

První místo v nejmladší mužské kategorii získal Vojta Konopáč, druhé místo Jan Krtička - oba ze Sokola Brno 1. Třetí místo vybojoval Michal Zelenka reprezentující Sokol Dvůr Králové - jinak také letošní vicemitr republiky mezi muži ve sprintu na MČR v překážkových sportech (OCR).