Manažeři nemají prázdniny… České basketbalové reprezentanty čekají dva důležité zápasy v kvalifikaci na MS 2019 s Finskem a Bulharskem. V jejich mateřských klubech ale mají napilno v přípravě kádru pro novou sezonu v Kooperativa NBL.

BK JIP Pardubice kromě Jiřího Welsche opouští Dušan Pandula, Toho zdravotní problémy limitovaly v tréninku, ale s aktivním basketbalem se ještě rozloučit nechce. V příští sezoně tak bude vypomáhat sousedům z Hradce Králové. Jeho případná účast v derby může být okořeněním tohoto duelu. Dres s koněm na prsou neoblékne kvůli zdravotním problémům ani Scotta Martin. Zatím je nejnávrat z dovolené Brandona Spearmana, kterému hází lasa movitější evropské kluby, a také Jacksona Kenta. V plném tréninkovém procesu je už ale David Škranc. O dalších posilách Beksa jedná. Možná, že někoho uloví kouč Levell Sanders na Summer Leaugue v Las Vegas, kterou navštíví od 10. do 12. července.

Velkou ztrátu hlásí český mistr z ČEZ Basketball Nymburk. Hráč sezony Kendrick Ray totiž podlehl lákání izraelského mistra Macabi Fox Tel Aviv. Není ale vyloučen Rayův start v NBL, kde je o něj zájem. To ukáže už zmiňovaná Letní liga. Mistra naopak mohou těšit prodloužené kontrakty Martinů Kříže a Peterky, Vojtěcha Hrubana i Jaromíra Bohačíka, na kterého si brousilo zuby BK Olomoucko. Na Hané jsou zvědavi na další avizovanou posilu. Z Nového Zélandu se hlásí 205 cm vysoký podkošový hráč Xavier Smith, který tam v dresu Tamaraki Mountainars. prožil svoji první profi sezonu.

Radost mají Dekstone Tuři Svitavy. Jejich opora Garret Kerr se upsal i pro další sezonu, která bude jeho druhá na východě Čech Turů a čtvrtá v KNBL. Svitavský pobyt si prodlouží i Tomáš Teply. Novou tváří pro rozehrávku Růžičkova týmu bude Marek Welsch, který by chtěl po sezoně zamířit na americkou univerzitu a zahrát si v NCAA. V desítce pro příští sezonu zatím nefigurují Smithson, Petway a Roseboro. Trenér ale chce přivést ještě jednoho zahraničního pivota.

Velký pohyb směrem ven hlásí BC Geosan Kolín. Dres Medvědů už nebudou oblékat Petr Dokoupil, který končí s aktivní basketbalovou kariérou. Dále Ladislav Horák a Pavel Harčár, kterým klub neprodloužil smlouvy. Nejasno je kolem Lee Skinnera, kterého by Středočeši rádi udrželi. Jako velký srdcař se ukázal David Machač. Ten bude v Kolíně pokračovat i ve své jedenácté ligové sezoně.

BK Armex Děčín se v minulé sezoně obešel bez zahraničních posil. Teď ale přece jen sáhl mimo český revír a budou mít hned dva Američany. Lamb Autrey, který hrával i v Pardubicích, bude mít parťáka. Z univerzity Northern Iowa přichází 201 cm vysoký Klint Carlson. V uplynulých čtyřech sezonách nastupoval za tuto univerzitu v NCAA.