Žokej Michal Köhl nebude v neděli chybět na startu 119. Velké pardubické České pojišťovny. Půjde do sedla devítiletého hnědáka jménem Profil – což je jeden z nejlepších steeplerů tuzemského chovu. Jeho trenérem je MVDr Jiří Janda.

Michal Köhl bydlí v Pardubicích, Profil je ustájen nedaleko Heřmanova Městce, takže oba budou v letošní VP reprezentovat Pardubický kraj. Nutno poznamenat, že Profil loňskou Velkou pardubickou nedokončil, ztratil jezdce. Žokej Köhl startoval ve slavném dostihu čtyřikrát, v roce 2006 skončil s Brambuschem šestý, třikrát Velkou nedokončil s koňmi Narrator, Szafran a Polebos.

Jaký pohled má Michal Köhl na Profila?
„Od mladí je připravován pro pardubické dostihy, je to dobrý a nesmírně inteligentní kůň, nemá žádný problém,“ sděluje Köhl, který tvrdí, že na něm nevidí žádné špatné vlastnosti. „Rád závodí a je s ním dobrá spolupráce,“ dodává Köhl.

Jak se chová Profil před dostihem, padá na něj nervozita či neklid?
„Vůbec ne, je zpravidla veselejší než kdykoliv jindy, neklid na něm nepozoruji. On je také docela poslušný. Když na něj sednu cítím nesmírné zklidnění,“ vyznává se ze svých pocitů žokej Köhl. Ptáme se dál. Jaké má Profil přednosti? „Dobré skokové vlohy,“ pohotově vychrlil superlativu na Profila žokej Köhl.

A co nějaká slabina?
„Není mu dána rychlost, neumí udržet tempo dostihu. Potřebuje v dostihu usměrňovat a také pošetřit síly, aby v závěru mohl naplno využít svůj pověstný finiš. “

Takže z toho lze usuzovat, že koncovka dostihu je jeho silná zbraň?
„Teď ve Velké pardubické při startovním poli 25 koní, lze předpokládat, že to bude rychlý dostih, obávám se, abychom tempo stíhali.“

Jaká dráha Profilovi vyhovuje? „Hlubší, přivítali bychom před nedělí déšť.“

Proč by dostihoví příznivci měli ve Velké pardubické Profilovi fandit? „Protože je z českého chovu. Ve Velké mnoho takových není, tuším tři, čtyři. Už proto by diváci mohli fandit Profilovi.“

Cítíte na závodišti fandění publika? „Ano, je to úžasné, zejména , když cváláme kolem tribun a slyšíme, jak diváci tleskají či pískají. To vnímám já jako jezdec a myslím, že i kůň. Je to příjemné a povzbuzující,“ uzavírá vyprávění žokej Köhl.