Deníku to potvrdil Pardubák Richard Šmíd, který však už řadu let žije v chilském hlavním městě Santiago de Chile.
„Musím se přiznat, že nejsem nějaký velký tenisový fanatik. O tento sport jsem od dob Ivana Lendla trochu ztratil zájem, ale samozřejmě jsem zaregistroval, jak suverénně si čeští tenisté s chilským týmem dokázali poradit,“ konstatoval Richard Šmíd, který v Chile pracuje jako designér.

„Chilané hrozně neradi prohrávají. Proto jsem o utkání ani nezaznamenal příliš mnoho komentářů v místních médiích. V podstatě se v nich objevil pouze výsledek bez nějaké hlubší analýzy,“ podotkl pardubický rodák, který se do této exotické destinace dostal za totality.
„Do Chile jsem emigroval přes Rakousko,“ vysvětlil muž, jenž zde prožil už takřka třetinu svého života.

„Co se týče čtvrtfinále Davis Cupu s Českou republikou, tak jsem od samotných Chilanů slyšel v podstatě jedinou emotivnější reakci. Ta se týkala ceny vstupenek. Byly prý velice drahé. Možná i proto nebyl o tento zápas mezi nimi zas až takový zájem, jak se třeba původně předpokládalo. Utkání v Coquimbu tak asi sledovali skutečně jen opravdoví tenisoví příznivci,“ přemítal Richard Šmíd.

„Navíc čtvrtfinále s Českou republikou nehrál ani miláček chliského publika Fernando González, k jehož největším úspěchům patří bronzová medaile v jednotlivcích a zlatá v deblu z Letních olympijských her v Aténách v roce 2004. O čtyři roky později v Pekingu získal stříbrnou medaili ve dvouhře, když ve finále tenisového turnaje prohrál s Rafaelem Nadalem. Od té doby je tu takřka národním hrdinou,“ vyjádřil se pardubický rodák, který se ve své nové zemi s českou komunitou aktuálně příliš nestýká.

„Vím, že tu skupina českých emigrantů působí, ale momentálně s ní nejsem tolik v kontaktu. A ani neznám nikoho, kdo by tenistům přijel do Chile fandit až z Čech,“ dodal Richard Šmíd.

(td, teh)