Prestiž klubu roste s prestiží tenisové extraligy smíšených družstev. Tato definice platí pro LTC Pardubice. Od roku 2008 je jejím pravidelným účastníkem. A přestože se většinou soustředí na záchranu, stal se její již neodmyslitelnou součástí. Vzhledem ke strategii všech klubů, která spočívá ve víru v zahraniční hráče, museli i v Pardubicích přistoupit na tuto „hru“. A tak získali posily last moment. Ty se činily.

V předkole čekaly na LTC silné Říčany. Klub, který sdružuje tři tenisové adresy: Spoje Praha, Milten Milovice a Oáza Říčany. Pardubice prohrály podle papírových předpokladů (1:6). Jediný bod zaznamenala mužská týmová dvojka Kenny De Schepper. Druhý už visel ve vzduchu, ovšem Uladzimir Ignatik prohrál tiebreak třetího setu. Ženy neměly proti výše postaveným hráčkám na žebříčku WTA šanci. Ve čtyhře se na říčanské straně představila jedna z nejlepších deblistek světa Andrea Hlaváčková.

„Očekávali jsme prohru, protože soupeř měl nabitou soupisku. Utkání se Říčany jsme položili na oltář zápasu o vyhnutí se baráži,“ přiznal předseda pardubického klubu Petr Beneš.

„Veterán“, dobře vybraná posila a stoprocentní ženy. Pro utkání s Jihlavou (5:2) vystřídala Kateřinu Vaňkovou Alexandra Cadantu, kterou si trenéři šetřili pro tento rozhodující mač. Jak ona tak Valentina Ivakhnenko vyhrály. Spolu ještě vydřely zlatý bod ve čtyřhře. O zbývající pojistky extraligy se postarali nestárnoucí David Novák a francouzská posila Kenny De Schepper.

„Jihlava byla také silným protivníkem. Neměla prakticky vlastního hráče. Musím vyzdvihnout výhru Davida Nováka proti bývalému členu daviscupového týmu Dušanu Lojdovi. Přitom David se už teď věnuje spíše trenérské činnosti. Sehrál s ním ale neskutečný zápas,“ rozplýval se Beneš.

Znovu to vyšlo. Celý rok se v LTC soustředili na jediný zápas. Ten o sedmé místo. a tedy záchrana byla na světě. „Dlouhodobý pobyt v extralize družstev patří ke světlým stránkám v historii našeho klubu. Ono totiž udržet nejvyšší soutěž je každý rok složitější a složitější, protože týmy se zkvalitňují. Pro nás jako jediného reprezentanta východních Čech, pro klub který má téměř stoletou historii je to třešnička na dortu,“ má jasno jeho předseda.

„Jsme schopni družstvo poskládat částečně z našich hráčů, částečně ze zahraničních posil. Ale například Uladzimir Ignatik už za nás hrál popáté a v LTC se cítí jako doma,“ podotkl Beneš.

ČÍSLA Z KURTŮ
Předkolo: RPM Říčany – LTC Pardubice 6:1.

Zápasy: Gengel – Rabas 6:3, 6:2. Vrbenský – Vančuřík 6:1, 6:3. Sevastova (Lotyšsko) – Ivakhnenko (Rusko) 6:1, 6:3, Alexandrova (Rusko) – Vaňková 6:2, 6:2. Bachinger (Německo) – Ignatik (Bělorusko) 6:2, 5:7, 7:6. Rola (Slovinsko) – K. De Schepper (Francie) 6:7, 3:6. Hlaváčková, Sevastova – Ivakhnenko, Vaňková 7:5, 6:4.

Předkolo: LTK Liberec – TK Spartak Jihlava 5:4.

O 7. místo: LTC Pardubice – TK Spartak Jihlava 5:2.

Zápasy: Cadantu (Rumunsko) – Hogenkampová (Nizozemsko) 7:5, 6:2. Rabas - Papík 1:6, 2:6. Novák – Lojda 6:1, 6:4. Ivakhnenko – S. Foretzová (Francie) 7:5, 4:6, 6:1. Ignatik – Fucsovicz (Maďarsko) 6:4, 6:7, 5:7. K. De Schepper – Langer (Německo) 5:7, 6:2, 7:5. Cadantu, Ivakhnenko – Hogenkampová, S. Foretzová 3:6, 7:6, 12:10.

Baráž: Jihlava – – Severočeská tenisová (vítěz 1. ligy) 4:5.

Semifinálová skupina (Sparta Praha): TK Sparta Praha – I.ČLTK Praha 6:3. I.ČLTK Praha – Liberec 6:3. TK Sparta Praha – LTK Liberec 5:1.

Semifinálová skupina (Prostějov): Agrofert Prostějov – Precheza Přerov 6:3. Přerov – Říčany 5:4, Prostějov – Říčany 5:2

Finále: TK Agrofert Prostějov – TK Sparta Praha 5:1.