Jeden ze sportovních vrcholů pardubického léta. Na pardubickém závodišti se od čtvrtka do neděle koná mistrovství České republiky ve všestrannosti. I pro samotnou jezdeckou disciplínu, jednu z nejnáročnějších, to bude velká premiéra. Poprvé v historii tohoto sportu se totiž v jeden čas a na jednom místě potkají všechny soutěžní kategorie. Tedy od dětí až po seniory.

POCTA PRO PARDUBICE

Republikový šampionát hostí pardubické dostihové závodiště. Ve čtyřdenním mítinku se představí děti, junioři a senioři na celkem sedmi různě obtížných tratích. Své schopnosti a dovednosti prověří také čtrnáct oblastních družstev.

„Pro Dostihový spolek je velkou ctí, že dostal důvěru takovou akci uspořádat. Chceme účastníkům nabídnout atraktivní prostředí dostihového závodiště, kvalitní zázemí a především špičkovou úroveň sportovišť," říká Martin Korba, ředitel Dostihového spolku.

„Toto mistrovství republiky je velkým testem. Jsem ale přesvědčen, že jej zvládneme na velmi dobré úrovni. Máme ambice do budoucna v Pardubicích pořádat i vyšší soutěže, třeba na úrovni olympijských kvalifikací či Mistrovství Evropy," plánuje ředitel.

TĚŠTE SE NA HATLU

Všestrannost, někdy nazývána také military, je královskou jezdeckou disciplínou, kdy jsou koně a jezdci prověřeni postupně ve třech zkouškách – v drezuře, v terénní zkoušce a v parkuru.

„Je tak kladen důraz na ovladatelnost a poslušnost koně, spolupráci jezdce a koně, připravenost a kondici zvládnout rozmanitost této krásné disciplíny. Tato divácky velmi atraktivní podívaná jistě přiláká do Pardubic návštěvníky, kteří budou mít možnost vidět naše nejlepší jezdce včetně Jaroslava Hatly, účastníka Olympijských her v Aténách," doplňuje Olga Plachá, prezidentka České jezdecké federace Olga Plachá.

KROSY TÁHNOU NEJVÍCE

Závody všestrannosti jsou v Pardubicích oblíbeným sportem. Atraktivní prostředí dostihového závodiště vyhledává velký počet závodníků. Tentokrát tu budou závodit děti na ponících, mladší a starší junioři, mladí jezdci a senioři. A samozřejmě družstva.
Závody jsou rozděleny do čtyř dnů. Ve čtvrtek jsou na programu drezury družstev, v pátek budou v drezurách pokračovat další soutěžní kategorie.

Tradičně divácky nejvyhledávanější jsou terénní zkoušky (krosy), kdy koně a jezdce překonávají umělé i přírodní překážky přímo v dostihové dráze. Závodníci se na tuto zkoušku vydají v sobotu.

ZDARMA A ZBLÍZKA

Autorem mistrovských tratí je mezinárodně uznávaný stavitel, jezdec a trenér Marcin Konarski z Polska.

„Chtěl bych, aby všechny tratě krosů byly moderní. Aby odpovídaly dnešním standardům, ve kterých bude zakomponována celá řada technicky obtížných novinek. Od soutěžících to bude vyžadovat plnou koncentraci a jezdecké umění."
Mistrovské soutěže budou zakončeny v neděli 31. července, kdy koně a jezdci postupně nastoupí do závěrečných parkurů. Už v odpoledních hodinách budou známi letošní mistři.

Diváci budou moci vše zdarma sledovat zblízka, sobotní terénní zkoušky přímo v dostihové dráze. Od čtvrtka do soboty začínají soutěže v 9.00. V neděli jsou od 7.00 na programu kondiční zkoušky, parkury startují v 10 hodin.