Chcete ve středu nebo ve čtvtek navštívit centrum města a poznávat krásy Pardubic? Tak si to raději rychle rozmyslete. Přijet samozřejmě můžete a klidně i s fotoaparátem… Bude totiž co fotit, pakliže vám nevadí, že se jedná o sportovní akce. A čeká na vás jeden bonus, tedy pokud fandíte pardubickým hokejistům. Taková fotografie s mistrovským pohárem jistě není k zahození. Na své si přijdou i lovci autogramů.

Pardubická devítka

Ve středu obsadí historické jádro města vytrvalci. Běžecký kalendář nabízí jubilejní 10. ročník Pardubické devítky. A víte, jak je v odborných kruzích nazýván? Představte si, že je to největší běžecký  závod v České republice, který se koná ve všední den.  Stalo se již tradicí, že se běží na počest Antonína „Kapary" Krejčího, znamenitého pardubického vytrvalce. Dnešní závod je zařazen do programu 8. ročníku seriálu s názvem Mizuno Running Cup. Spolupořadatelem akce je AC Pardubice.

„V loňském roce se objevilo na startovní čáře hlavního závodu asi 250 lidí, a to je velice solidní počet na pozdní odpoledne všedního dne. Letos se   s předstihem přihlásilo už o více než sto lidí. K přeboru železničářů a policistů letos přibude také šampionát zdravotníků," říká Milan Nývlt z pořadatelského týmu.

Bohatý program odstartuje na Pernštýnském náměstí v 16 hodin. V 17 hodin se běží závod předškolních dětí. O půl hodiny později nastoupí zájemci o Lidový běh na necelé dva kilometry. Osmnáctá již bude patřit hlavnímu závodu. Na trať dlouhou  9,6 km, která zahrnuje šest okruhů v centru města, by se měly vydat  stovky běžeckých nadšenců.

Do města, kde studoval sportovní gymnázium by se měl na skok podívat Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty.
„Na trať se chystá se svojí dcerkou Julčou, podobně jako v rodinném běhu Ústeckého půlmaratonu," poukazuje Milan Nývlt.
A jelikož bude mít chvíli času, jeho příznivci si mohou přichystat památníčky.

Na své si přijdou i hokejoví fandové. Červenobílé město tančí v rytmu mistrovské polky a čerství mistři republiky by měli na chvíli půjčit k pomazlení svůj klenot obyčejným „smrtelníkům".

Pro úplnost: loni vyhráli na rovinatém profilu s dlažbou kroměřížský Tomáš Bláha (30:44 min.) a Táňa Metelková z Týniště nad Orlicí (34:46 min.). Cestu za obhajobou by jim kromě českých soupeřů měli zkomplikovat snad i afričtí a polští běžci.

Memoriál Josefa Křivky

Poslední čtvrtek v dubnu v deníčku silničních cyklistů? Mezinárodní kritérium v Pardubicích s názvem Memoriál Josefa Křivky. Letos se koná již 37. ročník a opět ho pořádají CK Lokomotiva Pardubice a Sdružení cyklistů Pardubicka.

„Tradice této klasické soutěže sahá do roku 1974, kdy se několik cyklistických nadšenců rozhodlo uctít památku vynikajícího závodníka Josefa „Emana" Křivky. Jinak například vítěze nejdelšího závodu konaného v Čechách, Praha – Karlovy Vary – Praha. Již od samého začátku byl memoriál obsazován cyklisty těch nejzvučnějších jmen a představoval poslední možnost pro doladění formy před tehdejším Závodem míru. Význam podniku potvrzuje i skutečnost, že záštitu nad závodem tradičně přijímá primátor Pardubic," provedl nás historií organizátor akce Pavel Petr.

Na cyklisty čeká okruh dlouhý asi kilometr a půl. Musejí ho projet přibližně padesátkrát. Diváci lemující hlavní pardubickou tepnu se mohou těšit prakticky na kompletní tuzemskou cyklistickou špičku. Každým rokem čeří hladinu startovního pole cyklisté PSK Whirlpool–Author Hradec Králové. Také letos se do sousedních Pardubic chystá většina týmu.

„Atraktivnosti závodu dodává i fakt, že průjezd každým pátým kolem je zvláště bonifikován," zve na procházku do města Pavel Petr.
Méně radosti už mají řidiči. Musejí totiž počítat s omezením dopravy v centru města, ke kterému během konání závodu dochází.
„Okruh bude uzavřen pro veřejnou dopravu od 16.30 hodin až do konce závodů," připomíná Pavel Petr.

Program: závod kadetů jako Cena Služeb města Pardubic a. s. na patnáct okruhů (16.45), závod juniorů jako Cena firmy Festina na dvacet okruhů (17.20), hlavní závod mužů jako Velká cena Pojišťovny Kooperativa na padesát okruhů (18.20).