V úvodu zápasu si domácí nepřipustili žádné komplikace. Jenže pak se téměř na pět minut střelecky odmlčeli a Opava je ztrestala šňůrou 10:0. Otočila kormidlo na svojí stranu a soupeře už nepustila ani jednou do vedení. Ale to předbíháme. Pardubičtí dlouháni hasili situaci v závěru prvního kvartálu, kdy vyzmizíkovali sedmibodové manko. Ve druhé čtvrtině ale nabrali stejnou ztrátu a tu si také přenesli na druhou stranu palubovky. Markantní rozdíl v prvním poločase tvořila trojková střelba. Zatímco hosté z devatenácti pokusů osm dalekonosných projektilů prohnali košem, tak Beksa z deseti střel uspěla jen jednou. Navíc v dresu Opavy se trefilo šest různých hráčů.

Po velké přestávce se čekala ofenzíva domácích. Výsledek? Za čtyři minuty čtyři body. Navíc slezskému týmu se rozehrál lídr Jakub Šiřina. Ze dvanácti bodů svého družstva jich dal deset. Výrazně tak pomohl hostům k osmnáctibodovému plusu. Tři a půl minuty před koncem třetí periody svítilo na tabuli skóre 45:63. V tu chvíli si řekli pardubičtí obři dost. Upletli provaz 13:2 a před závěrečným dějstvím se vrátili do hry. Také vstup do něj jim vyšel na jedničku. Za minutu se přiblížili na pouhé dva body. Jenže pak nevyužili šanci na vyrovnání a Severomoravané znovu pláchli na sedm. A pak už udrželi soka na uzdě.

OHLASY PO UTKÁNÍ
Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): "Blahopřeji Opavě k zisku prvního bodu. Nám se opět nepodařil vstup do série tak, jak jsme si představovali. Nebyli jsme dostatečně agresivní, hlavně v obraně, nechali jsme Opavě hodně jednoduchých situací 1 na 1. Nepomáhali jsme si ze slabé strany, hostům dobře putoval míč a trefili 8 trojek - toto jsme chtěli eliminovat, ale bohužel se nám to nepodařilo. Ve třetí čtvrtině, za stavu -18, jsme přešli do větší agresivity a v tom okamžiku se naše hra zvedla. Dotáhli jsme se na 2 body, za tohoto stavu jsme ještě dvakrát ubránili, ale bohužel jsme nevyřešili dobře přechod dopředu a přišly ztráty. Opava pak přidala nějaké body, zklidnila se, rozdíl opět narostl a v závěru si to pohlídala. Byla vidět velká zkušenost hlavně jejich rozehrávačů."

Viktor Půlpán (hráč BK JIP Pardubice): "Nejdůležitější bylo, že se nám nepodařil vstup do druhého poločasu. Když nám tým jako Opava odskočí na 18 bodů… Sice jsme to dotáhli, ale stojí to ohromných sil, které nám pak možná trošku chyběly. V dalších zápasech už nesmíme dovolit, aby se Opava utrhla do takového náskoku, protože pak je těžké se dotahovat zpátky. Zítra se jde od nuly, půjdeme do toho s čistou hlavou. Řekneme si, co budeme chtít dělat jinak a půjdeme do toho naplno."

Petr Czudek (trenér BK Opava): "Zápas ovlivnily dvě věci: my jsme měli dlouhou pauzu a soupeř hrál těžkou čtvrtfinálovou sérii. Bylo to o tom, kdo z toho co vytěží. V první čtvrtině jsme dělali hloupé chyby. V útoku to bylo dobré, ale nekoncentrovaností v obraně jsme dávali soupeři dárky v podobě košů s faulem. Věděli jsme, že Pardubice mají výborné vstupy do druhých poločasů, ale myslím, že jsme 3. čtvrtinu zvládli výborně a získali jsme náskok až 18 bodů. Domácí nic nevzdali, snížili sestavu, hráli na hranici rizika a dostali se zpátky do zápasu. Jsem rád, že jsme nezpanikařili, dali důležité koše a zápas dovedli do vítězného konce. Byl to boj, hrálo se 9 na 9. Jsem rád, že se nám podařil vstup do série, ale nic to neznamená, je to jenom první zápas. Zítra je úplně jiný den, začne se za stavu 0:0, my budeme muset rychle zregenerovat a potvrdit tento výkon. MVP volím Rosťu Dragouna, který odehrál výborný zápas, dařilo se mu v útoku a v obraně znechutil hru Spearmanovi. Svůj úkol, který dostal, splnil na jedničku s hvězdičkou."

Rostislav Dragoun (hráč BK Opava): "V prvním poločase jsme zaostávali na útočném doskoku, dávali jsme Pardubicím hodně druhých šancí. Naštěstí se nám dařilo v útoku a drželi jsme se ve vedení. Pohlídali jsme si začátek druhého poločasu, ovšem na konci třetí čtvrtinu se rozdíl dostal po našich hloupých ztrátácjh na 7 bodů. Celkově jsme ubránili Spearmana, měli jsme trošku štěstí, že v poslední čtvrtině netrefil nějaké trojky. Věřím, že se nám podaří vyhrát i zítra."

BK JIP PARDUBICE – BK OPAVA 69:79 (21:21, 37:44, 58:65)
Body: Kohout 15, Spearman 10, Kent 9, Švrdlík 8, Půlpán a Welsch po 7, Nečas 6, Pandula 5, Potoček 2 – Šířina 19, Gniadek 18, Klečka 12, Dragoun 11, Bujnoch 9, Zbranek 6, Kvapil a Kouřil po 2. Rozhodčí: Matějek, Baloun, Kurz. Fauly: 23:23. Trestné hody: 27/16 – 18/11. Trojky: 3:12. Doskoky: 49:52. Diváků: 1185. Hráč utkání: Rostislav Dragoun. Stav série: 1:0.

Druhý zápas se hraje zítra od 18.00 v pardubické sportovní hale Dašická.