Nezemřeli na španělskou chřipku, ale na španělskou zónu… Pardubičtí basketbalisté měli velmi dobře rozehraný druhý zápas osmifinálové skupiny Eurochallenge Cupu proti Fuenlabradě. Dvanáct minut před koncem vedli o deset bodů, ovšem pak hostující kouč vytáhl z rukávu zónovou obranu. A trefil do černého. Během pěti minut bylo srovnáno a po závěrečném klaksonu svítilo na ukazateli skóre 73:79 v neprospěch domácích.

Fuenlabrada, osmý tým nejlepší ligy v Evropě s hvězdnými cizinci i španělskými hráči proti oslabeným Pardubicím. Do hry nemohli zasáhnout pivot Bohačík ani rozehrávači Čarnecký s Tóthem. Měla to být jednoznačná záležitost. Ale…

Španělští toreadoři by v úvodu těžko mohli vyrukovat na býka, když nestačili ani na koně, pardubického. Domácí už po dvou minutách vedli o sedm a hostující kouč si musel vybrat jeden ze dvou oddychových časů první půle.

„Začali jsme dobře. Naše agresivní hra činila soupeři problémy,“ okomentoval úvod pardubický rozehrávač „proti své vůli“ Maurice Hampton.
V dresu Baloncesta se představil divákům v pardubické ČEZ Areně český reprezentant Luboš Bartoň, který symbolicky načal skóre zápasu.
„Do utkání jsme vstoupili chladně. Domácí byli agresivnější a my měli problémy v obraně i na doskoku,“ přiznal Bartoň.

Spolu s kolegy však sedmibodové manko rychle smazali a dokonce se přes JIP o tři body přelezli. Domácí ale upletli devítibodovou šňůru, čímž dali první čtvrtině jasně čitelný nadpis: Plná vln.

Ve druhém dějství si vzala Fuenlabrada s sebou na palubovku tradiční španělskou zbraň, kterou jsou trojky. Ze čtyřiadvaceti bodů jich zaznamenala osmnáct právě z trojek. Pouze díky této činnosti se držela v kontaktu. Nadšeně bojující domácí tak šli do kabin pouze s tříbodovým vedením.

„Nechali jsme příliš prostoru jejich nejlepšímu střelci Penneyovi. Někdy jsme byli až naivní v tom, jak jsme takového snipera nechali ve volných střeleckých pozicích,“ lamentoval pardubický kouč Jan Slowiak.

Ve druhém poločase pokračovaly Pardubice v heroickém výkon. Trojkový počin protivníka utlumily ve třetí čtvrtině na polovinu a hned se to projevilo na počtu obdržených bodů. Inkasovaly jich pouze patnáct. Na druhou stranu na španělském týmu byl vidět zvýšený zájem o hru.

„Ve druhé půli jsme se zlepšili, hlavně v obraně,“ konstatoval Luboš Bartoň.

Ještě konec třetího kvartálu nenasvědčoval tomu, že by mohlo dojít k nějakému velkému obratu. Zvláště, když O. Peterka trefil dvě trojky za sebou. Minutu a tři čtvrtě před jeho závěrem posunul skóre na 65:55. A pak to přišlo. Španělský kouč vsadil své veškeré „peníze“ na zónovou obranu. V poslední čtvrtině v nastolené taktice vytrval, čímž rozleptal pardubický útok. Domácí hráči se proměnili ve statisty a lehkost při střelbě byla ta tam. Navíc se od nich odklonilo štěstí, když míče bubnovaly na obroučku a pak z ní vyklouzávaly. V neposlední řadě rozhodčí až příliš často a nápadně pískali technické prohřešky pardubických hráčů.

„Pardubice jsme zaskočili zónovou obranou. Domácí hráči museli hodně střílet zvenku,“ všiml si Bartoň.
Při dobývání obrany soupeře pardubických hráčům docházely síly. Ty síly, které mohly pošetřit v nedělním ligovém duelu s Ostravou. K jejich smůle se však museli vydat na maximum a to se někde muselo projevit.

„Musím přiznat, že nás Fuenlabrada zaskočila zónou. Bylo to z části i tím, že nám trochu docházely síly a energie. Potřebovali jsme dostat víc míčů do nájezdu, a to se nám moc nedařilo. Řešili jsme to střelbou a míče nám vypadávaly z koše nebo šly mimo. V tu chvíli bylo třeba víc vnikat nájezdy do zónové obrany,“ má jasno Jan Slowiak.

Jeho slova nejlépe dokumentuje pohled do kolonky střel ve čtvrté epoše. Pardubičtí pět minut a dvacet jedna vteřin nedokázali dopravit míč do magické síťky. V součtu s koncem třetí části se jednalo o sedm minut. To je v utkání takového významu zalamující. Své sehrály i nervy, protože nedali ani trestné hody. A jak by se jim určitě dva proměněné za nepříznivého stavu 65:66 hodily…

„Dotlačili nás do těžkých střel zvenku,“ zoufal si Maurice Hampton.
Zatímco domácím borcům do koše nepadlo nic, jejich sok občas zvedal radostně ruce nad hlavu. Nebyla to sice žádná sláva i díky výborné pardubické obraně, přesto se Španělé přes domácí přehoupli.

„Fuenlabrada určitě ukázala víc zkušeností z těžkých utkání. V rozhodujících chvílích nejenže utáhla obranu, ale našla dobré střelce ve správných pozicích,“ podotkl Jan Slowiak a Hampton ho doplnil pohledem ze hřiště.

„V koncovce jsme udělali několik ztrát a oni z nich vytěžili rozhodující koše.“
O větách obou reprezentantů pardubického klubu svědčí akce, která byla k vidění půl minuty před koncem. Baloncesto bylo tři body v plusu a jeho hráč si počkal na poslední možnou vteřinu limitu na útok a přes bránícího hráče zkušeně zavěsil.

„V koncovce jsme dali velké střely, což rozhodlo,“ pochvaloval si Luboš Bartoň.
Představitelé obou týmů si vyměnili pochvalná slova na adresu soupeře.

„Na to, že měly Pardubice zdravotní problémy, tak se s touto situací vypořádaly dobře. V závěru jsme měli více štěstí v zakončení. Mohli jsme také prohrát,“ vzdal hold domácímu týmu Porfirio Fisac, trenér Fuenlabrady.

Jako „slušný“ hostitel se představil také Hampton.
„Fuenlabradě dávám velký kredit za to, jak se prezentovala v závěrečné čtvrtině.“

Druhý výsledek skupiny K: Nižnij Novgorod – Besiktas Istanbul 64:75.