To je sešup dolů. Jako po bobové dráze. Pardubičtí basketbalisté si dva měsíce budovali pozici na samotném vrcholu tabulky Kooperativa NBL, aby za čtyři dny klesli „až" na čtvrtou příčku. Zapříčinily to dvě prohry na palubovkách loňských finalistů. Ta jemnější (85:86) přišla paradoxně u mistra z Nymburka. V prostějovské hale podlehli 81:86, když opět rozhodla poslední minuta.

Beksa se statečně pere se situací, kdy jí zkušení hráči padali jako hrušky ze stromu. Načal to bývalý kapitán a pivot Zbyněk Pospíšil, pokračovalo to zraněním dalšího podkošového hráče Ondřeje Kohouta a všemu nasadilo korunu odstoupení současného kapitána Lukáše Kotase zkraje utkání v Nymburce. Nesmíme opomenout ještě absenci člena širší rotace mladíka Tomáše Šoukala. Vše umocnily tři rychlé fauly Dušana Panduly, kvůli kterým moc nezasahoval v první půli do hry.

„Na to v jaké jsme nastoupili sestavě, jsme podali celkem dobrý výkon. Skoro jsme vyhráli, podobně jako v Nymburce. Jenže jsme prohráli, takže nám jsou všechna pochvalná slova k ničemu. A co se týče mého návratu na důvěrně známou palubovku, přestože jsem proseděl první poločas na lavičce, zápas jsem si užil," konstatoval exprostějovský hráč Dušan Pandula.

Nižší sestava pardubického družstva dělala soupeři značné problémy. Jenže v utkání se objevovaly i chvíle, kdy „topoly" z úrodné Hané hostující tým zcela převyšovaly. Zejména ve druhé pětiminutovce úvodního kvartálu. V této části zaznamenal Prostějov třináct úspěšných doskoků, z toho sedm útočných. Pak není divu, že se vysmekl z pětibodové ztráty a své vedení dotáhl do plus jedenácti. Beksa ale ve druhé části vyvěsila pod vlastním košem značku Zákaz skákání a náskok protivníka stáhla na tři body. Mohlo být pro ni i lépe, kdyby zbytečně neztrácela míče.

„Očekávali jsme, že se Prostějov bude tlačit do vnitřního prostoru. To se mu v úvodu povedlo a díky útočným doskokům získali vedení. Ve druhé čtvrtině jsme se na doskoku vyrovnali, ale pro změnu nás brzdily ztráty. Mladí hráči nedokázali měnit rytmus hry a to nás stálo lepší výsledek," postřehl pardubický kouč Dušan Bohunický.

Ve třetím dějství jako by se oba celky hlídaly a až v jeho závěru si Hanáci vypracovali vedení o sedm bodů. Začátek závěrečného kvartálu však zaspali a hosté se po šňůře 14:0 dostali do slibného vedení.  Nicméně poslední slovo měli domácí, které vysvobodila zázračná střela pivota.

„Třetí čtvrtina byla vyrovnaná, ale postupně se Prostějov prosazoval pod košem. Konec třetí a úvod čtvrté nám vyšel v tom, že Viktor Půlpán napichoval obranu, čímž na perimetru uvolňoval trojkové střelce, kteří proměňovali. Chytili jsme se v útoku, a tak se nám začalo dařit i v obraně. V závěru byli jednoznačně úspěšnější domácí. Zlomila nás nečekaná trojka Tomáše Mrviše," podotkl Bohunický.

Nová akvizice
Vedení BK JIP Pardubice získalo dvaadvacetiletého amerického podkošového hráče Matthewa Hezekiaha (208 cm, 109 kg). Rodák z Jacksonville poprvé nastoupí v dresu svého nového zaměstnavatele hned v sobotním utkání v Opavě.
„Příchodem Matthewa Hezekiaha klub reaguje na situaci delších absencí na pozici pivotů. Matthew přichází do Pardubic jako nováček v evropském profesionálním basketbalu po úspěšné univerzitní kariéře na South Carolina University, kde patřil mezi nejlepší hráče konference. Věříme, že pro nás bude na palubovce přínosem," říká generální manažer pardubického klubu Martin Marek a nová akvizice k přestupu dodává:
„Vážím si šance, která je přede mnou, a těší mě, že se stávám součástí pardubického klubu. Z prvotních kontaktů cítím, že Pardubice pro mě budou dobrým začátkem v profesionální kariéře v Evropě. Mou snahou je stále se rozvíjet a hned od začátku co nejvíce pomoci mému novému týmu."