Jaké to bylo zahrát si proti hvězdám z NBA?
Z tohoto pohledu to bylo super zahrát si proti takovému týmu.  Doufali jsme, že to skončí nižším rozdílem. Nicméně ono jsou opravdu úplně někde jinde. Je to top světový tým. Doufali jsme, že nám to bude ještě více padat v útoku a že to konečné skóre bude vypadat líp. Myslím, že druhá polovina už byla lepší. V té první jsme byli tací vystrašení. Některé balony jsme získávali spíše bojovností, kterou jsme nahrazovali nedostatek talentu, který měli oni. Když se dostali na rozdíl třiceti bodů, tak už bylo jasné, že prohrajeme. Ale jak říkám, ve druhé půlce jsme se zlepšili a dohráli to se ctí.

Do utkání jste vlétli bez bázně a hany. Po neohrožených akcích jste se ujali vedení 7:5. Nebyla to červená na španělského býka?
To, že se vede 7:5 ještě neznamená, že jsme na ně vlétli. Potom oni proměnili každý útok, nebo byli faulovaní a unikli nám na dvacet bodů a pak už si hráli svoji hru. No a my už neproměňovali jako v úvodu.

Jak bylo těžké bránit Pau Gasola? Ona je to asi taková kapitola sama pro sebe. 
Kdo vedle něho nestál, tak si neuvědomuje, jak je velkej. Ono to platí nejen pro Gasoly ale i takový  Hernangomez je pěkná čára. Když jsem je viděl v televizi, říkal jsem si, dobrý mají dva deset. Ale ve skutečnosti to jsou obři. Mohu je hrnout, kam chci a oni si stejně přese mě sáhnou tou rukou. Mají centimetry a proto jsou takto placení a hrají v NBA.

Dostal jste nějaké speciální pokyny ohledně pohybů na Gasoly?
Že bychom se učili nějaké speciální pohyby, to ne. Každý je zná (směje se). My jsme je snažili co nejméně zdvojovat . Pokud jsme je zdvojili, tak oni umí přihrát a jsou toho sběhy či smeč. Na to jsou zvyklí ze své kariéry. Pak tam byly sběhy a předváděli takovou exhibici. Proto jsme se pokoušeli hrát co nejvíc jeden na jednoho. Aby si ten druhý bránící odpočal, aby oni stříleli z dálky.

Byla to pro vás zatím největší výzva v kariéře?
Určitě. Už nikdo lepší není. Pak už jedině členové amerického Dream teamu (úsměv).

Přišlo mi, že jste jako pivot poměrně dost střílel z dálky…
Pod koš se jít nedalo. Tak co jsem měl dělat? Musel jsem to zkoušet z dálky. Ale to jsme věděli, že pod košem to bude těžké. Takže hrát pick and roll a pak jít do koše, že to jen tak nepůjde. Oba dva Gasolové zatažení a teď se tam dostaňte…Bylo to o tom, jestli dokážeme proměňovat otevřené střely. Někdy jsme je dávali, někdy to bylo horší. Právě při tom našem neproměňování  si oni vypracovali ten rozhodující  náskok.

Po vašich některých zákrocích si španělské hvězdy stěžovaly u rozhodčích. O co šlo?
Parkrát jsem se snažil Gasoly pampovat. Stěžoval si Navarro, že do nich strkám. Mně ale nic jiného nezbývalo. Když bych je pustli, tak nám zasmečují. Možná to bylo někdy na hraně faulu…

Španělsko je za vámi. Teď vás čeká daleko důležitější střet. O přímý postup ze skupiny s Maďarskem…
Samozřejmě, nám bylo jasné, že se Španělskem nebudeme hrát rovnocennou partii. Je to ale zápas na mistrovství Evropy, s několikanásobnými šampiony, takže jsme se nechtěli nechat potupit. Víme, že naše klíčové zápasy jsou proti někomu jinému.

Dostali jste psychickou rámu, nebo naopak můžete čerpat z nasbíraných zkušeností v utkání se Španělskem?
Myslím, že to žádná rána do sebevědomí nebude. S tou prohrou jsme počítali. Navíc pokud by to byla rána, tak ji další naši soupeři ve skupině dostanou o dva dny později.  Doufali, jsme že prohrajeme co nejmenším rozdílem. Za rok si řekneme, že jsme hráli proti Gasolům, ale nemá si opravdu cenu dělat z toho těžkou hlavu. Prohráli jsme se Španělskem a co. Podle mě s ním prohrají všichni.

A jak bude na tento duel vzpomínat Kamil Švrdlík. Proti úřadujícím mistrům Evropy jste odehrál největší porci minut v reprezentaci na tak vrcholné akci. Navíc jste se stal druhým nejlepším střelcem…
O složení španělského týmu se bude mluvit ještě za mnoho let. Přeci jenom osm hráčů z NBA se nepotkává v každém evropském týmu. Ale jo, rád se podívám do historických kronik. Nebo na záznam a pak si říct, že jsme proti nim hráli.