Pardubice – Dvojka na českém basketbalovém trhu. Tohle tvrzení platí přesně rok. Jenže mezi tím, a to v ten nejdůležitější okamžik, se propadla v žebříčku do pozice trojky. Pardubičtí basketbalisté stejně jako v loňském roce obsadili po základní části Kooperativa NBL druhou příčku. Průvodním jevem dosavadního průběhu soutěže byly změny v kádru. I v rozehraném ročníku.

CHCEME HRÁT RYCHLE!
V první fázi letošní sezony odehrála Beksa dvaadvacet zápasů. Dosáhla šestnácti vítězství a utrpěla šest proher. Dvakrát nevyzrála na Nymburk i Děčín, padla i ve Svitavách a Ústí nad Labem. „Největší radost mám z toho, že se více hráčů aktivně zapojuje do hry, respektive do skórování. Nemáme jen jednoho nebo dva, kteří dávají body. V našem týmu najdeme klidně i osm dvouciferných střelců. S postupující sezonou se mi také líbí, jak si půjčujeme míč. Celkově se náš projev o hodně zlepšuje,“ všímá si pardubický trenér Levell Sanders.

Jeho slova potvrzuje zejména poslední třetina základní části. Pardubičtí dlouháni své soupeře nešetřili a do jejich koše posílali v průměru kolem devadesáti bodů. Přičemž se mohli chlubit pět až sedmi dvoucifernými střelců a dalšími hráči mezi sedmi a devíti body.
„Náš způsob hry je takový, že chceme hrát rychle. No a když chcete hrát rychle, potřebujete k tomu víc hráčů. Pokud běháme, půjčujeme si míč, každý hráč chce ohrožovat koš, naše hra je komplexnější. A takový styl se líbí i samotným hráčům. Pro mě je klíčové, že máme typy hráčů, kteří nemají problém podat míč někomu, kdo je volný. To je pro nás cesta,“ zdůrazňuje americký kouč.

DVĚ TREFY DO ČERNÉHO
Přitom prakticky neustále musí zabudovávat do rozjetého stroje nové hráče. O personálních peripetiích ještě před vypuknutím této sezony už byly popsány kvanta stránek. Škatulata se hýbaly i v rozehrané soutěži. Nejdříve pardubické fanoušky, vedení i samotné hráče potěšilo zpráva o návratu Jiřího Welsche na rodnou hroudu. Odskákal to Daquien Walker, který se nestal očekávanou posilou.

„Jiří má v basketbalu velké jméno, takže u svých spoluhráčů měl hned od svého příchodu přirozený respekt. Druhá věc je, že samozřejmě umí hrát basketbal. Je to velmi zkušený hráč, se skvělým myšlením, takže do našeho týmu přinesl spoustu dobrých věcí. Od doby, kdy přišel, šlo nahoru naše sebevědomí. Také se zlepšila komunikace na hřišti a organizace hry… Za dobu, co je u nás, vidím jen plusy, žádné minusy,“ pochvaluje si Sanders.

V sestavě se zabydlel prakticky po svém příchodu a dokonce se posunul do základní pětky. To se ale stalo v době, když u týmu nebyl nejlepší střelec ligy Dominez Burnett. Ten neodolal vábení Ligy mistrů a pláchl do lotyšského Ventspilsu. Místo něj sehnalo vedení náhradu v podobě Brandona Spearmena.

„Na Brandonovi oceňuji, že je týmový hráč. Když jsme se rozhodovali, koho budeme chtít přivést, říkal jsem: Nepotřebujeme hráče, který bude myslet jen na body. Kdyby takový přišel, bylo by to pro nás špatně. Udělali jsme dobré rozhodnutí. Brandon nám zatím dává přesně to, co jsme čekali a co jsme chtěli,“ podotýká Levell Sanders.