Čtyřdílná sága pokračuje. Druhé východočeské derby letošní sezony v Mattoni NBL nabídne bitvu v pardubické ČEZ Areně. Beksa je v dnešním utkání papírovým favoritem, nicméně při pohledu do chorobopisu týmu se toto označení smazává…

Středa 18.00: BK JIP Pardubice (4. místo) – Qanto Tuři Svitavy (10.místo).
Role se otočily. Před prvním derby letošní sezony, které se hrálo ve svitavské hale na Střelnici, byli v lepší tabulkové pozici Tuři. Jenže jejich východočeský rival zápas zcela ovládl, svého soupeře přeskočil a pak už se mu jenom vzdaloval. Proto je před dnešním střetem na tom o mnoho lépe. Ze čtrnácti duelů Pardubice devětkrát vyhrály a pětkrát prohrály. Svitavy mají na svém kontě pět výher a dvojnásobně vyšší počet proher.

„V prvním vzájemném zápase na začátku sezony jsme potvrdili roli nepsaného favorita a vyhráli o dvacet bodů. Od tohoto utkání bychom se samozřejmě chtěli odrazit a použít věci, které nám v předchozím zápase fungovaly. Na druhou stranu Svitavy jsou týmem, který může zaskočit a překvapit kohokoliv, a proto musíme být precizně připraveni. Musíme se soustředit na dvě největší osobnosti soupeře. Kornowski a Kyles se znovu dostávají do tempa, které měli v úvodu sezony. Nesmíme ale zapomínat ani na hráče, kteří si prošli pardubickým basketbalem," upozorňuje pardubický kouč Dušan Bohunický na kvalitu hráčů, kteří v době dávné i nedávné oblékali dres s hlavou koně.

Pardubický tým má před krajským měřením sil zdravotní problémy, které po nevydařeném utkání vzrostly do obřích výšin. Hodně citelná je především absence psa  obránáře, Muirheada.
„V prvním vzájemném utkání této sezony byl jednoznačným lídrem Corey Muirhead, a to jak ve skórování, tak co se týče obrany Kylese. Corey sice ve středu nebude hrát, ale máme v našem týmu další vynikající obránce Lukáše Kotase, Josefa Příhonského, kteří můžou napodobit Coreyho a Kylese zastavit," podotýká Bohunický.

Svitavští Tuři v poslední době zdravotní problémy nemají a trenér Lubomír Růžička může volit sestavu z kompletního kádru, jenže ani to nepomohlo, aby se posunuli dále od konce tabulky. Když už to vypadalo vcelku nadějně, přišla Jurečkova trojka v poslední vteřině víkendového zápasu proti Ostravě, po níž nebyla nálada v táboře Turů pochopitelně nejlepší. S bilancí pěti výher a deseti porážek jdou do derby v pozici celku, který může jenom překvapit.
Poznatky přitom mohou čerpat z prvního vzájemného střetnutí v domácí sportovní hale Na Střelnici, kdy sice rivalovi podlehli, ale neprodali kůži lacino. „Hráli jsme proti agresivní tvrdé obraně a opět se tomu budeme muset přizpůsobit, protože takto se hraje ve vyspělých týmech," je si vědom Lubomír Růžička.

Dalším klíčem k tomu, aby Tuři sehráli vydařenou partii, bude vstup do utkání, protože jestliže se jim v sobotu proti Ostravě povedlo smazat čtrnáctibodovou ztrátu, tak na pardubické palubovce by se něco podobného dalo realizovat jenom velice  těžko.
Prakticky před každým zápasem také zní úpěnlivé prosby, aby se více hráčů svitavského družstva sešlo s výraznějším bodovým příspěvkem. To se jim doposud příliš nedaří a zmíněné měření sil s Ostravou toho bylo důkazem, když třeba trojice Moravec – Macela – Peterka strávila na palubovce  58 minut a za tu dobu zaznamenala pouze šest bodů.

Lazaret zn. Beksaa : Corey Muirhead – nenastoupí, Michal Čarnecký – nenastoupí, Jiří Šoula – nenastoupí, Zbyněk Pospíšil – start nejistý (naražený palec na noze, podezření na zlomeninu), Travis Nelson – start nejistý (netrénuje, potíže s kotníkem), Martin Peterka – start nejistý (distorze palce na ruce).