Dále v Pardubicích startují například týmy Maďarska, Turecka, Německa, Slovenska, Polska. Chlapecké družiny jsou čtyřčlenné, dívčí pak dvoučlenné. Podmínkou účasti hráčů a hráček je datum narození 1. ledna 1991 nebo později.

V dívčí kategorii je turnajovou jedničkou reprezentace české republiky. Děvčata svou pozici favorita po prvním kole potvrdila, když porazila školu Anatolije Karpova z ruského Sachardu.

Chlapecký tým je sedmým nasazeným a určitě není bez šance na jeden z cenných kovů. V úvodním kole však nestačil na maďarskou ekipu.

Překvapení se zrodilo ve střetnutí říčanských dívek s lepším ze dvou tureckých týmů. Jana Sochorová si z pozice členky realizačního týmu odskočila k první šachovnici, kde k překvapení všech porazila mezinárodní mistryni Kubru Ozturkovou. Přitom rozdíl jejich ELO je více než tři sta bodů.

„Spíš jsem čekala, že prohraju, takže jsem nastupovala s tím, že nechci udělat ostudu. Vyhrála jsem protože mě soupeřka hodně podcenila. V průběhu hry jsem jí nabízela remízu, ale ona chtěla pokračovat a hrát na vítězství. Tím si to pokazila,“ vysvětluje Jana Sochorová.

Kapitánem reprezentačních družstev je pardubický šachista MARTIN PETR. Kromě trenérské funkce se představí na Czech Open také jako hráč.

Vy jste sám poměrně mladý šachista. Jak jste se dostal k místu kapitána reprezentačních týmů?

Oslovili mě ze šachového svazu. Konkrétně pan Konopka, se zeptal jestli bych nechtěl dělat kapitána. Je pravda, že jsem hráčům věkově hodně blízko. Vždyť jsem jen o tři, čtyři roky starší. Možná také proto máme v týmu pohodu a spolupráce probíhá celkem hladce.

Nemáte někdy problémy s respektem u vašich svěřenců?

Myslím, že ne. Mám výhodu, že sám šachy hraju a papírově líp než moji svěřenci. Takže mě musejí poslouchat (smích). Ne vážně, komunikujeme spolu jako rovný s rovným, což je velmi důležité.

Jaké jsou ambice vašich družstev?

Děvčata jsou první nasazená, což je pro ně velká zodpovědnost. Přece jen mají velkou šanci získat medaili. Chlapci jsou asi v polovině, nasazení, ale mohou klidně překvapit. Doufám, že se oběma týmům bude dařit. Zabojují a za výsledky se nebudeme muset nikde stydět.

Která země může nejvíce ohrozit žebříčkové postavení dívek?

Dívčí soutěž je vyrovnanější. Velké nebezpečí vidím v Turecku. V zemi s půlměsícem se teď šachům hodně věnují. Pozor také na Maďarky.

A kde hledat největší favority v chlapecké kategorii?

Nejvýše nasazení jsou Maďaři. Nepříjemný soupeř bude i polský tým.