Právě v této africké zemi se Homoláč připravoval na tréninkovém kempu, minulý víkend byl nejrychlejším Čechem na půlmaratonu v Praze a nyní obhájil zlato v Pardubicích. „Tady se mi běželo lehčeji než v Praze, podmínky v Pardubicích byly lepší. Bylo chladněji, pod mrakem, to se běží dobře,“ řekl devětadvacetiletý atlet.

V závěrečném úseku se odpoutal od jednoho z Keňanů a doběhl jako první. „Jeden odpadl, běželi jsme s tím druhým. Nevím, jestli to nebylo lehce nefér, ale víc tahal, to musím přiznat. Na posledních 400 metrech jsem zabral a on přestal stíhat. Nachystal jsem si to. Tak minutu před koncem jsem propočítal čas, na který běžíme, přidal jsem a stačilo to,“ popsal Homoláč svou taktiku.

V kategorii žen závod nedokončila obhájkyně prvenství Petra Kamínková, český titul získala Tereza Hrochová. „Běžela jsem tak, jak mi řekl můj trenér.To znamená běžet s holkami vpředu, dokud to půjde, a pak se uvidí,“ uvedla.

Pardubický vinařský půlmaraton: 1. Jiří Homoláč (VSK Univerzita Brno) 1:04:28, 2. Wycliffe Kipkorir Biwot (Keňa) 1:04:33, 3. Elijah Mutuku Wambua (Keňa) 1:05:58.

MČR v půlmaratonu – muži: 1. Jiří Homoláč, 2. Vít Pavlišta (AC Slovan Liberec) 1:07:03, 3. Petr Pechek (TJ Maratonstav Úpice) 1:08:44. Ženy: 1. Tereza Hrochová (AK Škoda Plzeň) 1:16:12, 2. Petra Pastorová (Maraton klub Seitl Ostrava) 1:17:10, 3. Hana Homolková (TJ Nové Město na Moravě) 1:18:28.