Jak již bylo zmíněno, tak největším favoritem republikového mistrovství byl trojnásobný vítěz a obhájce Jiří Homoláč. Ten do závodu vstoupil výborně a dlouho se držel vedoucí skupiny keňských běžců, kteří diktovali tempo. Jeho největší vyzyvatel Jakub Zemaník se však držel o něco zpět a čekal na svoji šanci, která brzy přišla. Homoláč totiž postupně začal ztrácet vedoucí skupinu z dohledu a Zemaník se mu začal přibližovat. Vítkovický rodák si přece jen o trochu lépe rozložil síly a obhájce titulu v závěru předběhl a cílovou pásku proťal jako první. Jakub Zemaník tak vybojoval premiérový půlmaratonský titul v čase 1.07.00.

Homoláč se tak musel tentokrát spokojit se stříbrem za 1:07:25. Radost mu však udělal jeho svěřenec a oddílový kolega z Univerzity Brno Vojtěch Novák, jenž vyšel nejlépe z dlouho otevřené bitvy o bronz. Svůj první cenný kov na domácím republikovém šampionátu mezi dospělými si zajistil časem 1:08:43.

V celkovém hodnocení obsadil český mistr Jakub Zemaník sedmé místo. Dominovali Keňané, kteří obstarali kompletní obsazení stupňů vítězů. Vyhrál Hillary Mayio v čase 1:02:17 před Kennedy Ronem (1:02:54) a Albertem Tonuiem (1:02:56).

V závodě žen tentokrát chyběly největší favoritky a s nimi i loňská vítězka. I proto byla na zlatý kov favorizovaná Gabriela Veigertová, která v minulém roce vybojovala stříbro. Jedno však bylo jisté, že se bude jednat o otevřenou záležitost. 

Loňská stříbrná běžkyně si držela těsný náskok a vedla skupinku žen, ale dobře ji následovaly Tereza Jagošová a Eva Filipiová. Právě třetí jmenovaná si pošetřila síly na závěr závodu a své soupeřky předběhla. Filipiová tak vybojovala ve svých sedmatřiceti letech zatím největší karierní úspěch, když v čase 1:19:45 ovládla republikové mistrovství. 

Veigertová zopakovala stříbro z minulého šampionátu v čase 1:20:01 a bronz nakonec vybojovala Barbora Lučanová (1:21:04), která se dostala před Jagošovou, pro níž zbyla nepopulární čtvrtá pozice (1:22:10).

Eva Filipiová nechyběla na stupních vítězů ani v celkovém hodnocení. Skončila totiž třetí za dvojicí zahraničních závodnic. Pro suverénní triumf si doběhla v čase 1:13:07 Ukrajinka Natalia Semenovych před Keňankou Philice Kipkerio (1:13:45).

Zdroj: Český atletický svaz

Vyjma tradičního půlmaratonu se účastníci mohli těšit i na další závody. Již tradičně nechyběl český pohár v paracyklistice. Pro vítězství si dojel Roman Šejna. Počasí nezastavilo ani běžné fanoušky běhání, kteří se účastnili lidového běhu. Pořadatelé navíc oslavili rekord, jelikož se ho zúčastnilo neuvěřitelných 2673 běžců. Dále se konal i klasický běh na deset kilometrů či závod koloběžek.