Nadstavba. V derby zápasech jde vždy o prestiž. To dnešní má ještě jeden náboj. Oba východočeští zástupci potřebují body jako sůl. Pardubičtí basketbalisté usilují o třetí příčku po základní části, svitavští borci by rádi proklouzli do vyřazovací fáze Mattoni NBL.

Dnes 18.00: BK JIP Pardubice (6. místo) – Qanto Tuři Svitavy (9. místo). Hala na Dukle.
Stačí všechno vyhrát a třetí příčka je v kapse… Jenže v letošním ročníku jsou podobné názory hodně odvážné.
„Naším cílem pro zbývající utkání v základní části bude zlepšit souhru celého týmu. Dostat ji na úroveň, na jaké byla ve třetí čtvrtině základní části. Momentálně nehrajeme s takovou lehkostí, jakou bychom si představovali," přiznává pardubický kouč Dušan Bohunický.

Na rozjezd potřebné série jeho svěřencům přidělil los Svitavy. S krajským rivalem v tomto ročníku jenom vítězí.
„Na derby se velice těšíme. Naší snahou bude znovu se v utkání se svitavským týmem opřít o kvalitní hru podkošových hráčů a být aktivní na perimetru. Tam si naši hráči dokázali vytvářet svojí obranou enormní tlak. Díky tomu jsme se následně prosazovali rychlými protiútoky," říká Bohunický a dodává:

„Uvidíme, jak se vyrovnáme se zónovou obranou. Minule jsme to zvládli dobrým pohybem míče a vysokou úspěšností střelby."
Naděje svitavských Turů na postup do čtvrtfinále se během jediného týdne výrazně snížily. Ještě o minulém víkendu ztráceli na osmý Kolín dvě vítězství, nyní už to jsou čtyři.
„Nic nebalíme a bojujeme dál," vyhlásil trenér Lubomír Růžička po úterním utkání s Ostravou, které Tuři ztratili v poslední minutě a okolnosti této porážky přitom jenom těžko kousali. „Jsem přesvědčen, že pokud dokážeme zopakovat podobný výkon, tak nejsme v dalších zápasech bez šancí," dodal svitavský kouč. To, co mu komplikuje život, je zdravotní stav kádru, vinou čehož má k dispozici úzkou rotaci.