Hvězda SKP Pardubice je jedním z největších a nejúspěšnějších klubů tělesně postižených atletů nejen podle počtu členů, ale i podle sportovních výsledků nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Více než stovka členů klubu

Oddíl tělesně postižených sportovců (TPS) zahájil svou činnost v roce 1998. Oddíl má v současnosti již více než stovku členů. V oddíle jsou sportovci začínající, ale také sportovci na výkonnostní a vrcholové úrovni, včetně celé řady českých reprezentantů.
K pravidelné přípravě dochází na Městský atletický stadion také děti ze Základní a Praktické školy Svítání a Speciální školy Artura Krause. Členové oddílu se připravují téměř každý den, účastní se všech soutěží tělesně postižených atletů, reprezentují Pardubice, Pardubický kraj, ale i Českou republiku na domácích i mezinárodních soutěžích.

„Pokud chceme bilancovat třináctiletou historii oddílu tělesně postižených sportovců Hvězdy SKP Pardubice, dostaneme se k výsledkům, které nemají v žádném sportu v Pardubickém kraji obdoby. Vždyť reprezentanti Hvězdy přivezli z českých šampionátů při celkem 118 účastnících neuvěřitelných 227 medailí. Některá česká mistrovství se tak stala téměř přebory Hvězdy", řekla předsedkyně oddílu  TPS a trenérka Hvězdy SKP Pardubice Eva Hrdinová.

Úspěchy na mezinárodním poli

Handicapovaní sportovci oddílu jsou úspěšní i na nejprestižnějších akcích. Sportovci SKP reprezentovali na třech paralympiádách – Letních Paralympijských hrách v Aténách 2004, v Pekingu 2008 a v Londýně 2012. Celkem 10 sportovců přivezlo 8 medailí.
„Můžeme se právem domnívat, že žádný jiný sport, žádný jiný oddíl v Pardubickém kraji nedosáhl tak vysoko. Tou pomyslnou třešničkou na dortu jsou i překonané české rekordy.

Celkem 23 sportovců Hvězdy překonalo v historii oddílu 87krát český rekord. Padaly i světové rekordy v podání Martina Němce a Veroniky Foltové. Naši členové vozili medaile a skvělá umístění i z dalších mezinárodních soutěží, jako jsou například Světové hry IWAS, Mezinárodní Mistrovství v atletice handicapovaných Německa, Holandska, Chorvatska, Polska a dalších států," dodala trenérka Eva Hrdinová.
Zájemců o sport v oddíle neustále přibývá. Přichází nejen úplní začátečníci, ale i výkonnostní a vrcholoví sportovci mají zájem hájit barvy Hvězdy SKP Pardubice.

Mezi členy klubu jsou i rekordmani

Mezi členy patří i dvojnásobný paralympijský vítěz a světový rekordman Martin Němec, bronzový z paralympiády v Pekingu Jan Vaněk, dvojnásobný evropský bronzový medailista a rekordman v hodu oštěpem Jaroslav Petrouš, česká rekordmanka ve vrhu koulí a v hodu diskem Vendula Písaříková, a finalisté vrcholných evropských a českých soutěží Viktor Uřidil, Oldřich Brych, Petr Vesecký a další. 

(zlu)