Přesto stopa našeho regionu byla na podniku mezi nejvýraznějšími. Posádka Jaroslav Čermák a Petr Košťál z YC Pardubice sice musela čelit jednomu technickému nešvaru za druhým, o čemž však konečné 32. místo zdaleka nevypovídá. První velký závod na moři také zažila brněnská dvojice Michal Žák – Patrik Škvařil, jež se těsně vešla do první stovky.

Obě tuzemské výpravy dorazily na místo závodu s několikadenním předstihem, aby se s trenérem Zbyňkem Vaculkou seznámily s nástrahami tamních vod. Už při úvodních kvalifikačních rozjížďkách bojovala pardubická skvadra se stále se zvětšující prasklinou a zatékající vodou. O to více pak potěšilo umístění na 14., 8. a 15. místě!

Technický defekt byl přes noc opraven a plavidlo bylo připraveno na start v kvalifikační skupině. Kvůli sílícímu větru však opotřebované kladky přeřezaly provaz na vytahování čeleně a tato vada byla v průběhu závodu nespravitelná. Avšak, obdobně jako v předešlém dni, se Východočeši dokázali objevit v cíli na téměř totožných místech v pořadí. Tím si zajistili 33. startovní pozici a start ve zlaté skupině. Brněnští kolegové se pak prostřednictvím 105. příčky kvalifikovali do skupiny stříbrné.

Součástí programu byl před samotným vyvrcholením závodu Pohár národů v ústí řeky Trávy. S konkurencí 16 lodí se popasovala kombinovaná posádka Čermák – Škvařil slušně, jejich výkon stačil na šesté místo. Vítězi poháru se stali plavci z Litvy.

Během finálových rozjížděk se vítr uklidnil a zpočátku nepůsobil komplikace. V druhé finálové fázi se však otočil a přinesl s sebou delší vlny, což nehrálo do karet ani jedné české posádce. Ty sice nepropadly, ale už se ani nestačily výrazněji posunout výše.

Díky technickým vylepšením byla každá loď opatřená GPS zařízením, což usnadnilo jejich sledování i průběh závodu na internetu. Rodiče a doprovod navíc měli na rozdíl od předchozích ročníků v místě podniku výhodnou vyvýšenou pozici, ze které byla z nadhledu pozorovatelná celá trasa.Práce organizátorů se navíc projevila i na zázemí samotných sportovců, jejichž kompaktní areál skýtal mnohem více možností, než tomu bývalo doposud.

Výsledky: 33. Čermák – Košťál (YC Pardubice), 99. Žák – Škvařil (LS Brno)