Csabai kolbász… Přeloženo z maďarštiny Čabajská klobása. A ta pardubickým basketbalistům v prodloužení spálila chuťové buňky. Chuťové buňky na skalp dalšího lídra skupiny O ve druhém kole FIBA Europe Cupu. Domácí si tak definitivně zavřeli postupové dveře. Nutno však podotknout, že po nabitém programu posledních dní podali heroický výkon.

PERKELT V ÚVODU

Pardubičtí dlouháni prohráli v prvním vzájemném měření sil u Balatonu o šest bodů (78:84). Úkol tak zněl nejen vyhrát, ale pokusit se vedoucí celek skupiny pokořit sedmibodovým rozdílem. A v úvodu to vypadalo, že si Beksa udělá ze soupeře maďarský perkelt. Po šesti minutách vedla 21:7 a hostující trenér lapal po dechu. Pro zajímavost v Tipsport aréně se opakoval předvánoční scénář filmu ze Székesfehérváru. Rovněž v hale Alby totiž Východočeši vedli v první čtvrtině 21:7.

„Ano, byl to podobný „příběh", jako v minulém utkání s tímto týmem v Maďarsku. Začali jsme velmi dobře, měli jsme mnoho dobrých střel. Byli jsme hladoví, hráli jsme dobře., přitakal pardubický kouč Levell Sanders.

Bohužel pro jeho družstvo režisér používal stejné záběry… Stejně jako u Balatonu i u Labe dokázal Féhervár manko smazat ještě do poločasu. A s domácími mohlo být ještě hůř. Hráči soupeře často chodili na čáru trestných hodů, ale deset v kuse jich neproměnili. Takhle se Beksa vrátila do dvojciferného vedení.

ZACHRÁNCE BURNETT

Náskok deseti bodů si pardubičtí obři udržovali ještě šest minut po přestávce. Nicméně pak ze stavu 56:46 propadali až na 59:60. Přes krátké vzkříšení domácí tahali v poslední čtvrtině za kratší konec provazu. Obrození hosté začali na palubovce dominovat a čtyři a půl minuty před koncem vedli 78:70. V tu chvíli převzal dirigentskou taktovku Dominez Burnett. Osmi body v řadě včetně dvou rychlých trojek překlopil naposledy v utkání vedení na stranu Beksy.

„Byl v obrovské euforii. Když jsem viděl, co předvádí, věřil jsem, že nám to vyjde. Jenže přišly fauly a nakonec musel zachraňovat devět vteřin před koncem prodloužení," okomentoval vzepětí svého kolegy pardubický pivot Kamil Švrdlík.

Ano, nejlepší hráč zápasu Lorant si vykoledoval v časové tísni faul. Proměnil jednu šestku a vzápětí jeho spoluhráč obě. Burnett však byl proti maďarské výhře v základní hrací době.
V prodloužení však tým nabral od začátku „sekeru" a po náročném programu už neměl síly na zvrat.

„Alba má dobrý tým, nevzdala se a vrátila se několikrát do zápasu. Dobře bránili, dobře doskakovali a to byl klíč k jejich vítězství," konstatoval Levell Sanders.

EVROPSKÝ POHÁR FIBA Druhá fáze, skupina O – 5. kolo:
BK JIP Pardubice – Alba Székesfehérvár 89:97 po prodl. (25:21, 41:32, 61:60, 83:83).
Body: Burnett 22, Wall 20, Švrdlík 13, Pandula 12, Autrey 9, Kotas 6, Nečas 3, Škranc a Kohout po 2 – Lorant 23, Edwards 19, Markovič 14, Shepard 12, Burgess 10, Keller 8, Taylor 6, Tóth 5.
Další výsledek: Pau-Orthez – Kluž 103:83.