Dnešní program
Pardubice Open – velmistrovský turnaj, (od 15 hodin).
Pardubický kraj Open – turnaj čtyřčlenných družstev mládeže (od 10 hodin).
TEV Open – ratingový turnaj (od 15 hodin).
Všechny soutěže se konají v pardubické ČEZ Areně.

Dá se říci, že sílou účastníků trochu zastiňuje velmistrovský turnaj. Ten začne dnes odpoledne.

Další výraznou stopu zanechali na mezinárodním festivalu šachu a her Východočeši. V ratingovém turnaji Infinity Open obsadil Václav Pekař z Litomyšle fantastické páté místo. Na tuto příčku ho katapultovala senzační výhra nad silným ruským hráčem Maslakem .

Po nepříliš zajímavém průběhu turnaje vyvstala na konci nezvyklá shoda ve skóre hned devíti hráčů. Všichni totiž dosáhli pět a půl bodu ze sedmi možných. Muselo tedy rozhodnout pomocné hodnocení, které nejlépe vyznělo pro jednoho z nejvýše nasazených favoritů – Totského. Nejvýše nasazený hráč Gutman obsadil třetí pozici.

Svou sílu měl také superbleskový turnaj s názvem DGT Projects Open. A stalo se tak zásluhou především české jedničky Davida Navary, který se do tohoto klání překvapivě přihlásil. Na startovní listině se tak objevilo 47 jmen, z toho šest velmistrů a stejný počet mezinárodních mistrů. Turnaj se hrál na tříminutové partie. První část byla kvalifikační, z ní pak do finále postoupilo deset hráčů. Překvapivě se mezi elitu nedostali Simancev a Linčevskij. Naopak příjemným překvapením byl postup Jiřího Jezbery ze Slavie Hradec Králové a mladičkého ruského hráče Popova.

Nasazenému finálovému tempu už ale ani jeden z nich nestačil a po vzájemné remíze v posledním kole se podělili o devátou příčku. Konečné pořadí na předních příčkách se srovnalo ve prospěch Bryzgalina. Navara skončil „až“ na třetím místě po prohrách právě s Bryzgalinem a výborně hrajícím Vojtěchem Plátem. Ten nakonec obsadil skvělou čtvrtou pozici.

Jedním z magnetů celého Czech Open je dvoudenní turnaj v rapid šachu Vlastimil Louček Open. Obsazení otevřeného MČR je skvostné. Na startovní listině se sešla kompletní trojice nejlepších českých šachistů – David Navara (ELO 2722), Viktor Láznička (2681) a Zbyněk Hráček (2631). Mimo výše jmenovaných do turnaje nastoupilo celkem 29 velmistrů, dvě velmistryně, 19 mezinárodních mistrů a čtyři mezinárodní mistryně.

Po třech odehraných kolech turnaje je ve vedení pouze pětice hráčů bez ztráty bodu. Mezi nimi i velmi dobře hrající Láznička. Zato Navara ztratil ve třetím kole s Chorvatem Laličem. Ještě hůře je na tom Hráček. Ten remizoval ve dvou partiích černými figurami.