Jedni byli jako u vytržení, zato ti druzí si museli připadat jako v Jiříkově vidění… Do první kategorie patří pardubičtí basketbalisté, do té druhé svitavští Tuři. Ještě že se hraje východočeské derby pouze dvakrát za sezonu, že ano Svitavští? Beksa totiž vyrukovala na krajského rivala v evropském tempu a za čtyřicet minut ho deklasovala výsledkem 113:83.

Diváci v pardubické ČEZ Areně si užívali útočného basketbalu plnými doušky. Mezi nimi nechyběla například legendární Eva Horáková – Němcová.
Utkání Pardubice vs. Svitavy chvílemi připomínalo oddílový souboj. Vždyť pardubickými týmy nějakým způsobem prošlo hned osm svitavských hráčů.

„Střet se Svitavami považuji za trochu zvláštní. S několika klukama se znám, s několika i hraji v Hradci Králové. Často se vídáme. Není to o tom, aby byl někdo hrdinou utkání, ale ukázat, kdo má lepší tým. Každý se chce dostat do lepšího družstva, a tak se určitě chtěli hráči obou manšaftů vytáhnout. V tomto utkání jsme ukázali, že jsme lepší my. Ale není to o nějakých herních dovednostech, spíše o psychice,“ poznamenal benjamínek pardubického týmu Jiří Šoula.

Právě psychika svitavského kolektivu, který přijel s cílem navázat na vyrovnaný duel z prvního vzájemného duelu dostávala od úvodní minuty ránu za ranou. Respektive trojku za trojkou. A to se nezměnilo za celý zápas.

„Pardubice podaly úžasný výkon. Čísla, která se jim sešla v utkání, a to, jak jim zahráli všichni hráči, to jsem snad ještě nikdy neviděl,“ kroutil hlavou na tiskové konferenci svitavský kouč Tomáš Pětivlas.

A měl proč. Vězte, že JIP ze sedmnácti trojkových pokusů proměnil hned čtrnáct a dařilo se mu i za dva body. Celková validita pardubického týmu se vyšplhala k závratné hodnotě 146 bodů!

„Více než osmdesátiprocentní střelba za tři body a téměř sedmdesátiprocentní za dva svědčí o tom, že pardubický útok zahrál famózně. Na druhou stranu jsme to soupeři ulehčili, protože naše obranná fáze nebyla dobrá. Vše podstatné se událo v první čtvrtině, kterou jsme prohráli výrazným rozdílem. Pardubice to nakoplo a pak už si utkání v pohodě dohrály do vítězného konce,“ říká Pětivlas.

Jedinou činnost, kterou ovládl svitavský tým, byl útočný doskok. Domácí měli v této kolonce pouze čtyři oproti čtrnácti svitavským.
„Na to je jednoduché vysvětlení. Nebylo to tím, že by nechodili doskakovat. Pardubičtí totiž neměli co doskakovat, když téměř všechno proměnili. V kabině jsme si řekli, že se ještě pokusíme vrátit do zápasu. Jenže ve druhém poločase jsme začali kupit ztráty a už se nám to nepovedlo,“ posteskl si Pětivlas.

To Jiří Šoula po utkání zářil štěstím. Aby ne, vždyť zaznamenal svůj premiérový koš v Mattoni NBL. A hned ze své první střely. Stalo se tak při jeho čtvrtém startu v nejvyšší soutěži dospělých. Nutno podotknout, že je sbírá po minutách. Pro zajímavost: chvíli si zahrál také v Eurochallenge Cupu.

„Situace tomu nahrála, že jsem mohl jít na palubovku. Zápas už byl rozhodnutý, a tak jsem nebyl ani moc bráněný. Otevřel se mi prostor a jak jsem zvyklý z Hradce střílet z podobných pozic v první lize, poslal jsem míč na koš. A ten propadl obroučkou. Myslím si, že to nebyla nějak obzvlášť těžká střela nebo střela, kterou jsem v životě nezkoušel,“ okomentoval svoji zatím v dospělém basketbalu životní trefu Šoula.