Na Hané se konalo mistrovství České republiky v atletice tělesně postižených sportovců. Hvězda Pardubice vyslala do Olomouce deset svých zástupců. Po letošní republice je oddíl bohatší o dvanáct medailí (2 zlaté, 6 stříbrných a 4 bronzové). Ba co víc, jeho sportovci překonali dva české rekordy, dva áčkové limity na nadcházející mistrovství světa a čtyř béčkové na stejnou akci.

Největší senzací bylo vystoupení diskaře Jaroslava Petrouše. Ten poprvé v české historii sportu sedících překonal magickou padesátku. Bylo to téměř o dva metry a za áčkovým limitem zaostal o pouhých dvacet centimetrů. Výkon 51,91 cm mu ve sloučených kategoriích F 55, 57 a 58 stačil podle přepočtového koeficientu na druhou příčku.

„Jarda se na tuto sezonu opravdu usilovně připravoval. Nepolevil ani přes zdravotní komplikace. Několik jeho posledních vystoupení, a to i na mezinárodním poli dávalo tušit, že na to má. To také potvrdil,“ konstatovala potěšeně trenérka Eva Hrdinová.

Nejúspěšnějším členem pardubické výpravy se stal Martin Němec, který potvrdil své kvality jak ve vítězném hodu diskem, kde si splnil A limit na MS výkonem 38,25 m, tak ve vrhu koulí, kde získal výkonem 10,79 druhé místo. Do třetice startoval v hodu oštěpem. Tam bral bronz s výkonem 28,83 m. O druhý „lepší“ limit na MS se postarala v soutěži žen oštěpařka Michaela Janáková výkonem 11,89 m. O splnění A limitu bojoval ještě kvadruplegik Jan Vaněk. S výkonem v hodu kuželkou na hranici letošního maxima 23,39 m se prozatím musel spokojit pouze s limitem písmene B a třetí příčkou.

Překvapením domácího šampionátu se stala začínající atletka Hvězdy Vendula Písaříková. Ta ve své hlavní disciplíně hodu kuželkou překonala hranici B limitu na MS na Novém Zélandu, a to výkonem 11,23 metru.

„Vendula na sobě posledních pár měsíců hodně pracuje a na jejích výkonech je to hodně znát. Za poslední tři týdny se zlepšila téměř o tři metry! K áčkovému limitu není daleko, ale ještě nás čeká hodně tvrdé práce,“ okomentoval svou svěřenkyni trenér Jan Hrdina.

Za zmínku stojí rovněž několik dalších výkonů. Zbyněk Kamarád skončil druhý v hodu oštěpem za výkon 15.33 m. Třetí příčku si pronajali Vojtěcha Buhra, který předvedl své osobní maximum v hodu oštěpem výkonem 10,34 m a Viktora Uřidila ve vrhu koulí výkonem 8,12 m. Těsně pod stupni vítězů zůstal stát Petr Vesecký po hodu kuželkou (20,64 m). Mimo soutěž startoval na MČR v hodu diskem (10,75 m) a v hodu oštěpem (12,74 m) teprve třináctiletý Lukáš Štěpják.