Ještě před ním se špičkoví hráči účastní turnaje v rapidu, který skončí až dnes. Naopak odpracováno již mají například šachoví vytrvalci, kteří startovali ve čtyřiadvacetihodinovém maratonu. Prvenství putuje záskuhou Vadimse Daskeviče do Lotyšska. Třetí v pořadí Vojtěch Plát se stal mistrem republiky. Celkem se do soutěže přihlásilo 86 šachistů.

Hrát celý den jistě není žádná snadná záležitost. Nejvíce o tom ví právě čerstvý domácí přeborník. „Člověk musí mít dobrou fyzičku, aby při partii neusnul. Každou pauzu jsem se chodil opláchnout a najíst, abych vydržel co nejdéle. Když se vezme čistý čas, tak se hrálo asi jen něco kolem patnácti hodin. To však neznamená, že to nebylo náročné,“ říká Vojtěch Plát.
Jak už to bývá při takto dlouhých závodech dolehne na sportovce menší či větší krize. Moc dobře o tom ví například běžci – maratonci. „Krize mě snad ani nepostihla, ale prohrál jsem pár partií celkem zbytečně. To mě hodně mrzí, protože mě to stálo první místo. Vždyť jsem v podstatě celý turnaj vedl,“ pokrčil rameny mistr ČR.

Teď´ v něm převládá zklamání, přesto se mu do hlavy jistě vryl některý duel. „Proti vítězi, ta mi se hodně povedla. Moc si ji sice nepamatuji, protože byla hodně v noci. Vím ale, že jsem ho celkem rozdrtil,“ poznamenal Vojtěch Plát.

Casino Alfredo Open – MČR v bleskovém maratonu: pořadí po 85. kolech: 1. Daskevič (Lotyšsko) 80 b., 2. Choss (Ukrajina) 79 b., 3. Plát 78,5 b., 4. Kirejev (Rusko) 78 b., 5. Kantans (Lotyšsko) 77 bodů.
AVE – Kontakt Open – bleskový turnaj dvojic: 1. Korobov – Maximov 23 b., 2. Mamedov – Gubanzade 21 b., 3. Černyšov – Gutman 19,5 b., 4. Sergejev – Klenburg 18 b., 5. Pozin – Kravipin 17 bodů.
Infinity Open – ratingový turnaj po 6. kole: 1. Stupak (Bělorusko), 2. Četverik, 3. Fajbisovič (oba Rusko) všichni 5 b., 4. Gergel (Ukrajina), 5. Hajmoviš (Izrael) oba 4,5 b.
Ve čtvrtek: Synthesia Open – MČR v rapidu, Eurokomplex Autoskla Open – ME v rapidu ELO do 2200, DS Brno Open – ME v rapidu ELO do 2000, TEV Open – ME v rapidu ELO do 1800 (vše 9.00). (zz)