Nejprve na ně čekal závod na 5 km, který se plaval intervalovou metodou. „Na začátku odstartovali kandidáti na start na ME s intervalem dvou minut a poté celý zbytek 127 plavců s intervalem třiceti sekund,“ komentoval začátek pardubický trenér Tomáš Neterda.

Z vítězství se nakonec radoval nejlepší český plavec Rostislav Vítek z Komety Brno. „Vyhrál na trati Capri – Neapol, která měří 36 km. Tady dokázal, že umí i kratší vzdálenosti,“ ocenil soupeře Neterda. Vítek bral zlato s časem 56:56,0. Druhý doplaval Karel Baloun, jenž ztratil téměř minutu a třetí se v cíli objevil další brněnský plavec Květoslav Svoboda v čase 58:06,8. V soutěži žen pak dominovala jihlavská Barbora Picková v čase 1:02:57,9.
Druhým závodem plaveckého odpoledne bylo 2. Mistrovství ČR štafet na 4 x 2 km. Na okruhu 1000 m se představilo celkem 17 družstev, která plavala vždy ve složení dva muži a dvě ženy. V čele se od počátku pohybovaly obě brněnské štafety a na třetím místě se držela štafeta Radbuzy Plzeň. Takové nakonec bylo i pořadí v cíli.

Na čtvrtém místě se dlouho držela štafeta domácího klubu ve složení Lenka a Michaela Štěrbovy, Petr Matěna a Václav Werner, ale v posledním kole se přes ni dostal třetí tým Komety Brno a první z Bohemians Praha.

Mladší žáci plavali trať 3 km. Vavříny si odvezli Petr Dostál z PK Vysoké Mýto a Denisa Försterová ze SOP Kolín, v kategorii starších žáků si na stejné trati doplavali pro vítězství Michael Bláha z Lokomotivy Beroun a Petra Šťastná z Komety Brno.

Druhý závodní den už tolik příjemný nebyl. „Celý den skrápěl Sečskou přehradu vytrvalý déšť, teplota vody klesla pod dvacet stupňů. Navíc vál nepříjemný studený vítr a připravil závodníkům i organizátorům krušné chvíle,“ popisoval Neterda.

V kategorii mužů na 10 km se v čele usadil Rostislav Vítek z Komety Brno, který před sebe po celou dobu závodu nikoho nepustil. „Nutno vyzdvihnout i výkon Petra Matěny, který vyhrál kategorii masters,“ chválil pardubický trenér.

Dominantní lídr se objevil i v kategorii žen. Brněnská Jana Pechanová od začátku vládla a v cíli byla první s více než tříminutovým náskokem. Pardubickým dálkovým plavcům ale udělala radost Lenka Štěrbová. „O třetí místo se strhl tvrdý boj, který pro sebe nakonec o dvě desetiny sekundy utrhla Lenka,“ hodnotil dramatickou bitvu Neterda.

Závod na 3 km se stal kořistí brněnských plavců Jána Kútníka a Emy Lánové. V kategorii mužů opět skvěle zaplaval pardubický Karel Gobernac, který skončil sedmý, Ladislav Hámorský doplaval jedenáctý a hned jednu příčku za ním doplaval Daniel Kus. V soutěži žen skončila Iveta Nováková šestá.
Kategorii mladšího žactva na 1 km vyhrál Petr Dostál z PK Vysoké Mýto, čtvrtý doplaval pardubický Vojislav Štěrba a žačky si podmanila domácí Michaela Štěrbová, třetí pak byla Pavla Avramová. Starší žáci plavali 5 km a první místo vybojoval vysokomýtský Jakub Černý, Daniel Čaban z KVS Pardubice doplaval čtvrtý, kategorii žaček opanovala Anna Tlamková z Minervy Boskovice, pardubická Renata Nováková byla šestá. (ry, tn)