Zima, rovná se nejhorší období pro plavce. Přechod z venkovního do vnitřního jim nedělá dobře a mnozí z nich to odskáčí nemocí. Ty v poslední době kosí také borce SCPA Pardubice. Začalo to před mistrovstvím České republiky dorostu a pokračuje nyní, kdy se klub chystá na krajské přebory družstev.

Šampionát dorostu


V padesátimetrovém bazéně v Ústí nad Labem se uskutečnilo Zimní mistrovství České republiky. Zúčastnili se ho plavci ročníku 1990 – 1991 (starší dorost) a 1992 – 1993 (mladší dorost). Na startu nechyběli pardubičtí plavci, kteří oproti prosincovému MČR dorostu, to se konalo v krátkém bazéně v Chomutově, odjeli značně oslabeni. Tehdy pětinásobná medailistka Tereza Sejpková přestoupila do kategorie dospělých. Těsně před závody v Ústí se zranil David Šveřepa (naštípnuté zápěstí) a po něm onemocněl i Jan Petráň. A tak se na startovních blocích objevili pouze tři plavci. Jejich výkony zhodnotí pardubický trenér Tomáš Neterda.

Gabriela Rautenkrancová (roč. 1991): „Gábina startovala na všech třech delfínových tratích a všechny účasti proměnila ve finálová umístění. Na padesátce postoupila osmým časem (31,13) a ve finále skončila na stejném místě časem 31,56. V rozplavbách na stometrové trati vylepšila svoje maximum na 1:09,56 pátým nejlepším časem. Ve finále se ještě zlepšila o 0,41 s a skončila šestá. Dvoustovka bohužel nesplnila naše očekávání, ale přesto konečné sedmé místo za čas 2:39,42 není nejhorší.“

David Jehlička (roč. 1991): „David se nejdříve představil ve ve sprintu na 50 m prsa, kde skončil desátý ve svém nejlepším čase 32,06. Prakticky vzápětí stihnul zaplavat 200 m prsa za 2:28,44 a tímto časem se kvalifikoval jako druhý do finále. Ani tam neprodal svoji kůži lacino, znovu se zlepšil a dohmátl v čase 2:27,20 na nevděčném čtvrtém místě, když od medaile ho dělilo 0,51 s. Na stometrové trati nejdříve v rozplavbě zaplaval čas 1:09,75 a postoupil jako čtvrtý. Ve finále se ještě o 0,5 s zlepšil a celkově doplaval na pátém místě.“

Martin Kratochvíl (roč. 1990). „Martin se před závody potýkal s virózou, která ubrala něco z jeho plánovaných časů. V závodě na 400 m polohový závod doplaval devatenáctý, časem 5:37,68 a v následné disciplíně 100 m motýlek časem 1:09,76 obsadil 23. místo.“

Přebory družstev


V sobotu se ve Vysokém Mýtě uskuteční Východočeský krajský přebor družstev, který je zároveň prvním kolem MČR družstev. Pardubice pro tentokrát postaví pouze jedno družstvo mužů a jedno družstev žen. „Důvodem je nebývalá marodka, omluvy a malý počet plavců, kteří by mohli náš klub důstojně reprezentovat,“ komentoval rozhodnutí vedení klubu Tomáš Neterda.

Do družstva mužů byli nominováni: Ladislav Hámorský, Richard Illnar, David jehlička, Roman Kaniščev, Ondřej Koutský, Roman Lang, Tomáš Petr a Jan Petráň.

Mezi ženami se v pardubických plavkách představí: Tereza Diepoldová, Lucie Kubečková, Romana Lovečková, Gabriela Rautenkrancová, Tereza Sejpková, Libuše Stachová, Lenka Štěrbová ml. a Iveta Zelenková.

„V soutěži je každý výkon ohodnocen body, ty se pak sečtou a celkový součet určí pořadí nejen v tomto krajském přeboru, ale i v celé republice. Nejlepších šestnáct družstev můžů i žen postoupí z krajských přeborů do semifinále, objasnil Tomáš Neterda.

 

Co se chystá v Pardubicích

Letošní domácí plavecká sezóna vyvrcholí Mistrovstvím ČR dospělých, které seuskuteční 29.2.-2.3. vPardubicích za účasti kompletní české špičky, prokterou jeto jediná možnost, jakse kvalifikovat nabřeznové mistrovství Evropy, které sekoná vholandském Eindhovenu. Zároveň idalší možnost splnění limitu naOlympijské hry.