V pardubickém družstvu byl za Lukáše Drymla povolán Matej Ferjan.  Plochodrážní bitvu nakonec lépe zvládlo domácí Mšeno, ale o všem rozhodla až poslední jízda, v níž dominovali Poláci Protasiewicz a Ulamek. Závěrečný účet zněl 47:43…

Oba týmy začaly pěkně zostra. Už první rozjížďka skončila vlastně dřív, než vůbec začala – v první zatáčce. Kvalitu nových bariér vyzkoušela najednou po nepříjemné kolizi hned trojice jezdců. Zatímco pardubický Štichauer s domácím Jarošem odešli z místa havárie po svých, Tomáš Topinka „zaplul“ do vzduchového polštáře tak vehementně, že trvalo několik minut, než byl vyproštěn. Topinku odvezla sanitka do depa, kde mu lékař vystavil stopku do dalšího průběhu závodu Na „plac“ tak musel Šitera.

V juniorské jízdě zachránil mšenského Fuksu od pohromy letmý start Milíka, jinak by byl z jízdy vyloučen pro defekt, protože mu vzápětí praskl řetěz. Ač se jeho mechanik snažil v depu sebevíc, nestihl dvouminutový limit opakované jízdy. Pardubičtí „mlaďasové“ si tak bez problémů dojeli pro výhru 5:1 a domácí Smetana pro svůj první bod v extralize.

Vedení Pardubic 8:4 bylo nejvyšším bodovým rozdílem v celém závodě, který byl ve svém průběhu velmi vyrovnaný. Vždyť z 15 jízd večera, jehož druhá polovina se jela za umělého osvětlení, trval remízový stav v 11 (!) z nich.

Domácímu týmu se sice úplně stoprocentně nedařily starty, ale zejména Protasiewicz dokazoval, že má zdejší ovál dokonale „přečtený“.

Jak šly za sebou jednotlivé jízdy, misky vah celkového úspěchu se nechtěly přiklonit ani na jednu stranu, byť se o to vehementně snažil např. Aleš Dryml ve 13. jízdě, v níž doslova „proskočil“ mezi Ulamkem a Šiterou do vedení.

„Tenhle nádherný závod by si zasloužil remízu,“ glosoval dramatický průběh vzápětí Petr Moravec, předseda Svazu ploché dráhy.

Když skončila plichtou i předposlední jízda byl stav 42:42. O všem musela rozhodnout poslední jízda.

Tu měli ve svě režii Poláci Protasiewicz a Ulamek. Za nadšeného aplauzu 600 fanoušků ploché dráhy poslední jízdu vyhráli v duelu s Ferjanem a Milíkem 5:1 a Mšeno si tak upevnilo vedoucí pozici extraligy. Před Olympem Praha a Pardubicemi má osmibodový náskok, ale Pardubičtí mají o dva závody méně…

PDK Grepl Mšeno – Zlatá přilba Pardubice 47:43. Body: Protasiewicz 18, Ulamek 11, Šitera 10, Jaroš 7, Smetana 1, Fuksa 0, Topinka 0 (po pádu v 1. jízdě už v závodě nepokračoval) – A. Dryml 12, Ferjan 10, Milík 9, Štichauer 8, Suchánek a Vidner po 2.

Průběžné pořadí extraligy:

PDK Mšeno 6 6 0 0 12 (+38)

PSK Olymp 6 2 0 4 4 (+ 3)

ZP Pardubic 4 2 0 2 4 (– 4)

Plzeň 4 1 0 3 2 (– 15)

Slaný 4 1 0 3 2 (– 22)

Sportovní rok se nám již přehoupl do druhé poloviny, a tak zraky sportovní veřejnosti se budou již upínat k nejstaršímu plochodrážnímu závodu na světě, jímž je jednoznačně Zlatá přilba města Pardubice.

Letošní plochodrážní svátek se uskuteční v termínu od 1. do 3. října. V pátek se pojede Zlatá stuha juniorů, v sobotu pak finále MS jezdců do 21 let a v neděli již 62. Zlatá přilba města Pardubic.

(jma, jb)