Začíná úvodním měřením sil juniorů, těch zkušenějších v kubatuře do 500 ccm, ale i těch, kteří mají pod sebou motory do 125 ccm. Během sobotního programu se uskuteční celkem tři závody, protože po skončení dvou mistrovských se ještě uskuteční tři jízdy Memoriálu Jiřího Marxe.

V úvodním závodě šestidílného měření sil MČR juniorů se představí kromě Filipa Šitery kompletní juniorská špička. Obhájce mistrovského titulu Filip Šitera se omluvil z úvodního podniku MČR juniorů vzhledem k tomu, že v polské nejvyšší soutěži mu minulý týden odložili závod Wroclawi v Gorzowě a náhradní termín se kryje s termínem sobotního závodu. „Filip má letos vysoké cíle a kontrakt ve Wroclawi mu k tomu má pomoci. Třetí titul lákal, nejde stihat všechno, ale další závody však určitě pojede a uvidíme,“ řekl Filipův dědeček, šéf plošinář Miloslav Verner.

Cesta k titulu se tak otevírá především loňským medailistům Martinu Vaculíkovi a Matěji Kůsovi. Oba však již mají velké zkušenosti ze seniorské kategorie. Vaculík je navíc úřadujícím mistrem České republiky mezi seniory.

Pardubičtí věří, že do boje o titul promluví i jejich jezdec Hynek Štichauer. Ten se letos s juniorskou kategorií loučí a jeho hlavním cílem je účast ve finále mistrovství světa v říjnu právě na domácí dráze.

Do boje o stupně vítězů, ale také především o místo v reprezentačním týmu juniorů které v červnu čeká na pardubické dráze semifinálový závod mistrovství světa juniorských družstev určitě promluví i plzeňský Michael Hádek a pražští závodníci Adam Vandírek a Martin Gavenda. Kvalitu závodu podpoří doplnění startovky o tři polské jezdce.

V juniorské kategorii ve třídě do 125 ccm je samozřejmě největším favoritem obhájce titulu Eda Krčmář, cestu za titulem mu však bude chtít zcela určitě znepříjemnit plzeňský Daniel Hádek i někteří z pražských jezdců, kterým se věnuje Zdeněk Schneiderwind. Mezi chlapci se představí i jedna dívka Michaela Krupičková z Liberce. Do boje o titul však zasáhnou domácí jezdci René Vidner a Václav Milík. Oba jsou v soutěžích nováčky, ale určitě neprodají svoji kůži lacino. Konečně Václav Milík mladší má před sebou těžký úkol – navázat na skvělé výsledky svého otce.

V rámci závodu MČR juniorů se uskuteční již 5. ročník Memoriálu Jiřího Marxe. Jméno toho nejlepšího bude připsáno ke jménům vítězů předcházejících ročníků – Miroslavu Fenclovi, Tomáši Suchánkovi, Martinu Málkovi a Matěji Kůsovi.

Do tohoto závodu se kvalifikuje sedm nejlepších jezdců na základě výsledku v dnešním závodě a osmého jezdce si vybere organizátor. Ve finále startují dva nejlepší jezdci z každého semifinále.

Hlavní závod začíná ve Svítkově v sobotu od 14 hodin. Tréninkové jízdy budou k vidění od 12.45 hodin. Děti do 15 let a ženy mají vstup zdarma.