Po dvou letech se nejlepší tuzemští plavci s ploutvemi vrátili do Pardubic, aby se pokusili vylovit část pokladu z mistrovství České republiky. Šampionátu se zúčastnilo 211 závodníků ze 17 tuzemských klubů.

Červenobílé barvy hájilo šest borců ve všech věkových kategoriích. Mezi opory měl patřit především reprezentant Daniel Cimburek, pro kterého byly závody generálkou před blížícím se mistrovstvím světa v Bělehradě. Dále se tým mohl opřít o další zkušené závodníky Kristýnu Janouškovou a Jana Květona, kterým sekundovali nadějní junioři v čele s Terezou Kratochvílovou.

Pardubičtí ploutvoví plavci v domácím bazénu řádili.Pardubičtí ploutvoví plavci v domácím bazénu řádili.Zdroj: se svolením KP Pardubice

Ani ve snu nenapadlo

Daniel Cimburek neměl na tratích 200 m a 400 m pod vodou konkurenci. Takže bojoval hlavně o co nejlepší časy, které mu zajistily dva mistrovské tituly. Na 100 m pod vodou skončil ve velmi těsném závodě na stříbrné pozici. Velkou měrou se podílel na třech „bramborových“ štafetách.

Jeho minisbírku v seniorské kategorii doplnili Jan Květon stříbrem na nejdelší trati 1500 m a Kristýna Janoušková. Bronzem na 400 m jen podtrhla kvalitní „materiál“ z pardubického klubu v podvodních disciplínách.

Největším pardubickým objevem se stala teprve šestnáctiletá Tereza Kratochvílová.

„Terka věřila v nějakou medaili v juniorské kategorii, že ale získá dvě i mezi dospělými, tak to ji ani ve snu nenapadlo,“ směje se pod vousy Josef Cimburek, šéftrenér KP Pardubice.

Nejdříve ubrala ze svého osobního maxima 2,5 s na 100 m na hladině, čímž skončila druhá v juniorkách a třetí celkově. To se jí podařilo zlepšit na 200 m na hladině, kde ubrala ze svého rekordu 5 sekund a skončila první v juniorkách a těsně druhá celkově. Už tak překvapivou kolekci ještě doplnila bronzovou plackou na 400 m. K tomu se velkým podílem podepsal na bronzové medaili v ženské štafetě na 4x200 m. Získala ji společně s Annou Malou, Leonou Krupičkovou a Leou Malou.

Po MS v ploutvovém plavání
První „svět“ a hned dvě stříbra!

Vůbec Lea Malá by se dala nazvat jako bronzová specialistka. Ke zmíněné štafetě přidala hned čtyři individuální bronzy v juniorkách na 50, 200 a 400 m pod vodou. Bohatou sadu uzavřel Václav Malý stříbrem na 400 m pod vodou a bronzem na 100 m pod vodou.

Celkově tak Klub potápěčů Pardubice získal 16 medailí (3 – 5 – 8). V roce 2022 pouze dvě zásluhou Daniela Cimburka. Pro většinu týmu se jednalo o poslední bazénové závody před letní pauzou. Jedna výjimka by se ale našla. Právě Cimburek bude reprezentovat Českou republiku na světovém šampionátu, který se koná od 10. do 17. července v Srbsku.