V den závodu žádný sníh a teploty šplhající až k deseti stupňům nad nulou. Přesto to vyšlo. Na zamrzlé hladině rybníka Hluboký v Holicích se uskutečnil po dvou letech závod Mezinárodního mistrovství České republiky na ledové dráze.

Pořadatelé místního Automotoklubu zvládli veškeré překážky, které jim postavilo do cesty počasí. Dokonce se nakonec termín závodu posunul o jeden den. Připravená dráha až na jednu jízdu, opakované finále, vydržela celý program závodu.

Na start se postavilo jedenáct českých jezdců, které doplnil Brit Rob Irving. Závod opanovala trojice Andrej Diviš, Lukáš Volejník a Jan Klauz, kteří budou Česko v následujících dnech reprezentovat na mistrovství světa družstev a mistrovství Evropy v Rusku. Velmi dobře si vedl při premiéře na českých oválech mladý Jiří Wildt.

Tato čtveřice si také vybojovala účast v závěrečné finálové jízdě dne. O vítězi nebylo při bodové shodě jasno. Krátká porada, která rozhodovala, jestli se pojede finále či jen rozjezd o vítězství, dala zelenou pro finále.

Poslední jízda ovšem nebyla kvůli kolizi dokončena, protože na dráze se podepsal program závodu a počasí. O vítězi nakonec při bodové rovnosti Andreje Diviše s Lukášem Volejníkem rozhodl vzájemný souboj ze čtvrté jízdy, kterou vyhrál Diviš.

„Letos jsem jel poprvé, úvodní jízdu jsem jel ještě vlažněji, ale rychle jsem si zvykl,“ řekl Diviš, který vyhrál v základním rozpisu čtyři z pěti jízd. Na třetím místě skončil pak Jan Klauz, čtvrté místo obsadil Jiří Wildt, velké překvapení závodu.

Pořadatelé si poradili i s dírou, která vznikla v jedné zatáčce, a posunuli po dvanácté jízdě vnitřní čáru vyznačující dráhu. Závod se mohl dokončit.

„Bylo to už v závěru celkem měkké, což mi nevadí, ale byl jsem dost mokrý,“ dodal Diviš. V dalších týdnech se rozhodne, zda se pojede další závod, nebo bude jezdec z Nepomuku vyhlášen mistrem republiky.

V Holicích chyběl obhájce titulu Jan Klatovský, který je zraněný. Loni se o titul vůbec nebojovalo, protože to v Česku přírodní podmínky neumožnily. Na startu scházel i další z favoritů Lukáš Hutla, pardubický závodník, který si poranil před měsícem rameno ve Švédsku.

Mistrovství České republiky by mělo pokračovat v závěru února po návratu českých jezdců z Ruska. Toto pokračování je zcela závislé na počasí, které neumožnilo uspořádat během ledna žádný závod.

MMČR na ledové ploché dráze - závod v Holicích
Výsledky: 1. Andrej Diviš (Nepomuk), 2. Lukáš Volejník (Osečná) oba 14, 3. Jan Klauz 13, 4. Jiří Wildt (oba Praha) 12, 5. Jan Pecina (Osečná) 10, 6. Radek Hutla (Pardubice) 8, 7. Martin Běhal (Osečná) 6, 8. Robert Růžička (Praha), 9. David Lizák (Divišov) oba 4. 10. Lukáš Hromádka (Kopřivnice), 11. Jan Vaňátka (Pardubice), 12. Rob Irving (Velká Británie) všichni 1. (tr, pm)