Letos však šestiletý ryzák Chenonceau zatím na vítězství čeká. Mohl by se dočkat v sobotu na pardubickém závodišti. Reprezentant stáje Dr.Charvát, v jehož sedle bude žokej Jiří Kousek, patří mezi favority závěrečné čtvrté kvalifikace na říjnový překážkový vrchol sezony. Trenér RADEK HOLČÁK plánuje: „Chceme jít dostih vyloženě na pohodu. A podle toho, jak ho absolvuje, se rozhodneme, co poběží v den Velké pardubické.“

Chenonceau je pasován do role sobotní závěrečné kvalifikace na 121. Velkou pardubickou České pojišťovny. Přijímáte ji?
Nevidím to tak jednoznačně. Musíme si uvědomit, že krosy začal chodit ve čtyřech letech. Začínal na distanci 3600 metrů a během dvou let se vyhoupl na 5800 metrů. S tím se samozřejmě několikanásobně zvýšila obtížnost. Byl to neskutečný rychlokurz. Zvládnou ho pouze vysoce kvalitní a talentovaní koně, mezi něž patří. Udělal kus práce. Teď se dostal do VIP společnosti. Ale v ní už hrají zkušenosti. Rozdíl dvou a půl kilometru nejde zvládnout ze dne na den. Ještě cítím nějaký deficit oproti těm zkušenějším, kteří mají rutinu s touto délkou.

Z vašich slov mi vyplývá, že zatím nemáte jasno, zda ho pošlete do Velké pardubické České pojišťovny. Je to tak?
To se uvidí až po sobotní kvalifikaci. Uvidíme, jak se s dostihem vyrovná, jak ho zvládne a kolik sil bude mít v závěru. Pak si uděláme jasno.

Kvalifikaci už ale absolvoval v červnu, skončil v ní druhý. I přesto ještě nemáte jasno?
Dosud bravurně proplouval sezonami. Měli jsme ale štěstí. Vyhýbaly se nám pády, karamboly. Vše bylo bez problémů. Vyhýbaly se nám i zdravotní problémy. Byly to úplně čisté sezony. Dokázal šestkrát za sebou vyhrát. Ukázal, že je to kvalitní kůň. Letos to ale už tak hladké nebylo. První kvalifikaci šel prakticky z nuly, byl to jeho první start v sezoně. To je také trochu šok pro koně. Další dostih jsme brali jako přípravu. Moc nám to ale neukázalo. Jirka Kousek spadl na Irské lavici. Sice ho pak znovu nasedl a pokračoval dál, ale v takové konkurenci musel dohánět ztrátu, což nebylo jednoduché. V tak kvalitním dostihu to stojí další síly. Dostih sice dokončil a poté byl diskvalifikován, ale moc chytří jsme z toho nebyli. Proto doufáme, že nyní bude vše v pohodě a že nám ukáže svou formu. Pak se rozhodneme směrem k Velké pardubické.

Bez ohledu na to, který dostih v den Velké pardubické České pojišťovny Chenonceau poběží, půjde v sobotu i o to, abyste se dobře naladili směrem k 9. říjnu. Souhlasíte?
Přesně tak. Musíme dbát na potřeby koně, osobní potřeby jsou až ve druhé vlně. To je jediná správná cesta k úspěchu.

Které koně počítáte v sobotu do okruhu spolufavoritů?
Nebezpečný bude Valldemoso, který vloni tuto kvalifikaci vyhrál. Letos zatím nenaznačuje takovou super formu jako vloni, ale může se to nyní změnit. Navíc v sedle bude ostřílený Dušan Andrés. Sixteen minule nezaběhla, ale bylo avizováno nějaké její zranění. Pokud bude nyní v pořádku, určitě může zúročit své zkušenosti. Myslím si, že pro tři čtyři koně bude boj o vítězství otevřený.

Ostatní už reprezentují spíše druhý sled, že?
Další koně už mají méně zkušeností nebo nejsou tak kvalitní. Někteří nejsou úplně stoprocentní skokani. Půjde tedy hlavně o to, aby byl dostih hladký a aby tito koně nenadělali nějakou paseku, na kterou by mohli doplatit favorité.