Tento závod je nepochybně cenným klenotem Pardubic. Určitě by neškodilo, podívat se do historie tohoto závodu.

První závod motocyklů o Zlatou přilbu se jel v roce 1929, tehdy to bylo ještě bez zahraniční účasti. Na startu bylo tehdy 39 závodníků a v hledišt se sešlo 15.000 diváků. Do Listiny vítězů se zapsal Zdeněk Pohl, který byl průkopníkem ploché dráhy u nás. V roce 1969 mu byl udělen titul zasloužolý mistr sportu.

Druhý ročník Zlaté přilby se jel v roce 1930. Na startu již byli i jezdci ze zahraničí, z někdejší Jugoslavie,Německa a Rakouska. Zvítězil Antun Štrban z Jugoslavie.

Třetí ročník Zlaté přilby v roce 1931 byl poznamenán deštivým počasím, přesto do hlediště přišlo 40 000 diváků. Na startu bylo padesát jezdců ze šesti zemí. Zvítězil německý závodník Rudi Klein. Zájem o tento závod byl veliký.

Čtvrtý ročník závodu o Zlatou přilbu přilákal již 53 000 diváků, z Prahy do Pardubic byl dokonce vypraven zvláštní vlak. Startovalo 53 jezdců ze 13 zemí. Zvítězil Hans Mayer z Rakouska, majitel kavárny ve Vídni.

Pátý ročník Zlaté přlby v roce 1933 byl ve znamení několika rekordů. Přihlásilo se 131 jezdců z 18 zemí, na start se pak postavilo 71 jezdců. Popularita závodu již byla značná. V hledišti bylo 70 000 diváků, kteří se již nemohli pohybovat v prostoru uvnitř dráhy. Ve finále kralovali Němci, zvítězil Hans Walter Buttler.  

Závod o Zlatou přilbu již měl svůj zvuk, ale to, že přežije až do 21. století tehdy nikdo netušil. Letos se pojede již 62. Zlatá přilba (2.–3. října) a bude to opět nádherný plochodrážní svátek.