Počátky závodu o Zlatou přilbu

Pardubice – Horké léto kulminuje, ale blíží se nám velký svátek ploché dráhy, jímž je nejstarší plochodrážní podnik na světě Zlatá přilba města Pardubice.

12.7.2010

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Tento závod je nepochybně cenným klenotem Pardubic. Určitě by neškodilo, podívat se do historie tohoto závodu.

První závod motocyklů o Zlatou přilbu se jel v roce 1929, tehdy to bylo ještě bez zahraniční účasti. Na startu bylo tehdy 39 závodníků a v hledišt se sešlo 15.000 diváků. Do Listiny vítězů se zapsal Zdeněk Pohl, který byl průkopníkem ploché dráhy u nás. V roce 1969 mu byl udělen titul zasloužolý mistr sportu.

Druhý ročník Zlaté přilby se jel v roce 1930. Na startu již byli i jezdci ze zahraničí, z někdejší Jugoslavie,Německa a Rakouska. Zvítězil Antun Štrban z Jugoslavie.

Třetí ročník Zlaté přilby v roce 1931 byl poznamenán deštivým počasím, přesto do hlediště přišlo 40 000 diváků. Na startu bylo padesát jezdců ze šesti zemí. Zvítězil německý závodník Rudi Klein. Zájem o tento závod byl veliký.

Čtvrtý ročník závodu o Zlatou přilbu přilákal již 53 000 diváků, z Prahy do Pardubic byl dokonce vypraven zvláštní vlak. Startovalo 53 jezdců ze 13 zemí. Zvítězil Hans Mayer z Rakouska, majitel kavárny ve Vídni.

Pátý ročník Zlaté přlby v roce 1933 byl ve znamení několika rekordů. Přihlásilo se 131 jezdců z 18 zemí, na start se pak postavilo 71 jezdců. Popularita závodu již byla značná. V hledišti bylo 70 000 diváků, kteří se již nemohli pohybovat v prostoru uvnitř dráhy. Ve finále kralovali Němci, zvítězil Hans Walter Buttler.

Závod o Zlatou přilbu již měl svůj zvuk, ale to, že přežije až do 21. století tehdy nikdo netušil. Letos se pojede již 62. Zlatá přilba (2.–3. října) a bude to opět nádherný plochodrážní svátek.

Autor: Jaroslav Mach

12.7.2010 VSTUP DO DISKUSE

Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.

Hnutí ANO vyhrálo s přehledem i v Pardubickém kraji

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer.

Pardubice v Třinci prohrály po gólu v nastavení

Pardubice – V posledních vteřinách přišli o bod. Fotbalisté Pardubic po více než měsíci prohráli, když v souboji čtvrtého týmu se třetím podlehli těsně domácímu Třinci. Východočeši své šance v utkání 12. kola FNL neproměnili, na konci utkání pak inkasovali po standardní situaci.