Konec července je v pardubické ČEZ Areně vždy časem střídání. Hokejisté totiž střídají šachisty z prestižního mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open. Letos se tato akce konala v Pardubicích již po třiadvacáté. Organizátoři tedy mají s pořádáním různých soutěžních i nesoutěžních turnajů velké zkušenosti. Překvapí je vůbec ještě něco?
„Vždy může člověka něco zaskočit. Letos se ale nic tak zásadního nestalo," podotkl ředitel festivalu Czech Open Jan Mazuch.

Fotbal, výlety, ale i společenské večery

Návštěvníci turnajů mají každoročně možnost se zúčastnit i bohatého doprovodného programu. „Letos jsme pořádali tři společenské večery na koupališti, fotbalový turnaj v areálu Pamako, kterého se zúčastnilo 16 týmů, nebo výlety do Dvora Králové či Kutné Hory. Tento rok mohli účastníci navíc navštívit také oslavy, které byly součástí Pernštejnského roku," vysvětlil Jan Mazuch.

Účast na festivalu her byla opět slušná, i když o něco málo nižší než v předchozích letech. Podle organizátorů je vidět, že i šachisté šetří.
„Projevilo se to v tom, že byla asi o pět procent nižší účast na dlouhodobých turnajích, zatímco na těch krátkodobých se počet účastníků nesnížil," dodal Jan Mazuch.

Ne všechny starosti s turnajem jsou ale příjemné. Pravidelně se třeba vyskytují problémy s vízy zahraničních účastníků.
I letos se na festival nedostalo několik účastníků, kterým nebyl povolen pobyt v České republice.

Mongolští šachisté nakonec nedorazili

„S vízy to není jednoduché, tento rok se sem třeba vůbec nedostali mongolští šachisté. Problémy měla i výprava z Kazachstánu. Tamní hráči sice vízum dostali, ale kratší než čekali, takže se nakonec mohli zúčastnit jen turnaje v Pardubicích a už nemohli jet na plánovaný turnaj v Olomouci," nechal se slyšet ředitel Czech Open.

Jan Mazuch se ale ani po skončení Czech Open v podstatě nezastaví. Chystá se totiž na organizaci šachového turnaje v Olomouci a mistrovství Evropy mládeže v Praze. (dub)