Rozdělovat se bude šest medailových sad, a to po juniory a juniorky, muže a ženy na hlavní trati a muže a ženy na kratší, tzv. mílařské distanci.

Mezi vytrvalci můžeme pasovat do role mírného favorita Jáchyma Kováře, jenž kraloval posledním dvěma krosovým MČR a k tomu má ještě stříbro z roku 2020. Ve skvělé formě se však aktuálně nachází i Michal Šmahel, jenž pravidelně v rámci tohoto šampionátu střídá závod vytrvalců, kde bral před dvěma lety bronz a mílařů, z něhož má tituly z let 2016 a 2022.

Obhájcem stříbra je Roman Rudolecký a nejvyšší ambice má jistě i odchovanec atletiky z našeho regionu Patrik Vebr, jenž se letos prezentoval velmi solidním osobním rekordem v půlmaratonu 1:05:42, ale doběhl si také pro stříbro na dráhové pětce. Historicky nejúspěšnějším borcem bude ve startovním poli zkušený Jiří Homoláč s bilancí 4-2-2, loni ale na stupních vítězů scházel.

Najde se soupeřka pro hlavní favoritku?

V závodu mílařů se diváci mohou těšit na účast juniorského mistra Evropy na 800 metrů vysokomýtského Jakuba Dudychy, jenž poměří své síly například s loni stříbrným Nico Bokettou nebo finalistou mistrovství Evropy do 23 let na patnáctistovce a občasným soupeřem z půlky Jakubem Davidíkem, který si ovšem umí poradit i s delšími distancemi, což potvrdil bronzem na MČR v běhu na 10 000 metrů. Minimálně bronzové umístění z loňska bude chtít zopakovat další půlkař/mílař Daniel Kotyza a podceňovat nelze ani plzeňského Tomáše Jašu, jenž už několikrát dokázal v této kategorii překvapit a v roce 2020 zvítězil.

Časový pořad MMČR v přespolním běhu
(sobota 25. listopadu, Dříteč):
11.10: ženy (8 km)
12.10: mílaři (4 km)
13.00: mílařky (4 km)
13.45: muži (10 km)
14.40: juniorky (4 km)
15.10: junioři (6 km)

Jednoznačně největší favoritkou závodu žen vytrvalkyň je Tereza Hrochová. Čtvrtá žena z půlmaratonu na letošní univerziádě v Číně, vítězka Běchovic a naše nejúspěšnější vrchařka bude chtít potvrdit svoji běžeckou všestrannost i v krosu a jenom těžko bude hledat rovnocennou soupeřku. V posledních třech letech nepoznala tato disciplína jinou vítězku. Nechybí ani další dvě medailistky z minulého roku. Stříbro bude obhajovat Karolína Sasynová a na bronz z předešlého šampionátu se pokusí navázat Tereza Novotná.

Kategorie mílařek je v rámci krosového MČR novou disciplínou a poprvé se konala v loňském roce. Na startu budou všechny tři medailistky na čele s premiérovou českou mistryní Annou Šimkovou. Černým koněm může klidně být stříbrná z Běchovic Bára Stýblová a atletičtí fanoušci očekávají i na Dianu Mezuliáníkovou. Pro semifinalistku olympijských her i mistrovství světa bude tento krosový šampionát první ostrým startem po mateřské pauze.

(z tiskové zprávy)