V nedělním závodě získala mezi ženami titul Jana Knapová. Žákyně Tereza Fejfarová startující v kategorii mladších dorostenek přidala překvapivé stříbro. O den dříve vybojovaly čtyřčlenné smíšené týmy Pardubic bronz ve štafetách dospělých i dorostu.

Pod Špilasem zářila především šestadvacetiletá Jana Knapová. Na 1,8 km dlouhé trati vedoucí kolem katedrály svatého Petra a Pavla a dále centrem Brna zvítězila o pouhou sekundu. „Jsem spokojená. Podařilo se mi na závod dobře připravit a prodat to. Svoje vítězství přičítám stabilnímu výkonu. Na trati jsem měla pár zaváhání, ale po celou dobu jsem byla maximálně soustředěná na výkon a vyvarovala jsem se chyb," popisuje svou cestu za zlatem pardubická běžkyně.

Pardubická štafeta vy dřela bronz. Sestava Petra Hančová, Tomáš Kubelka, Matěj Kamenický a Jana Knapová se držela v popředí startovního pole hned od prvního úseku. Finišmanka Knapová vybíhala na poslední úsek ze šesté pozice. Na trati postupně dobíhala jednu soupeřku za druhou a propracovala se až na čelo závodu, ale pak přišel osudný postup na dvanáctou kontrolu.

„Jedenáctka byla pod hradem Špilberk, dvanáctka přímo na jedné z teras hradu a třináctka zase pod hradem na druhé straně. Kvůli velkému množství detailů a budov hradu však byla dvanáctá kontrola v mapě špatně čitelná a já si ji tak za běhu vůbec nevšimla. Namířila jsem si to z jedenáctky přímo na třináctku," popisuje pardubická finišmanka osudnou chybu, která mohla tým stát diskvalifikaci.

Minelu si však Knapová uvědomila, když jí na třináctce neseděl kód kontroly. „Musela jsem se dost daleko vracet a ztratila tím pozice, které jsem si vyběhla na začátku. Naštěstí jsem zvládla ještě něco málo naběhnout v závěru a i ostatní chybovaly, to naši štafetu zachránilo, a nakonec z toho byl bronz," dokončuje závěrečné drama.

Dařilo se také štafetě dorostu. Jana Peterová, Jan Rusín, Jonáš Fencl, Anna Kopecká obsadili taktéž třetí místo. Jen o příčku za nimi doběhl další pardubický tým Kateřina Koberová, Martin Roudný, Ondřej Volák, Martina Waňková.

K medailovým úspěchům na republikovém šampionátu přidala další cenný kov i pardubická štafeta nejstarších veteránů Ladislava Víchová, Václavové Farář a Roudný a Jindra Horáková, která vyhrála souběžnou Veteraniádu ČR.   (kli, zz)